מרפאת ייעוץ נוירוכירורגיה ילדים
המרפאה נותנת שירות ייעוץ על ידי נוירוכירורגית ילדים בכירה בכל נושא הקשור לנוירוכירורגיה ילדים, כולל מעקב אחר פגים או תינוקות שסבלו מדימום תוך-מוחי או ממומים מולדים לפני ניתוח או לאחריו, מעקב לאחר חבלות ראש, מעקב לאחר כריתת גידול במערכת העצבים (מוח או חוט שדרה), ייעוץ בתחום עיוות גולגולת מולד, הידרוצפלוס ועוד. 

ניתוחי ספסטיות
ניתוחים נוירוכירורגיים להורדת טונוס בילדים עם שיתוק מוחין ועם בעיות אחרות שגורמות להגברה כרונית במתח השרירים ממקור של מערכת העצבים המרכזית (מוח או חוט שדרה). הילדים שסובלים מספסטיות כרונית יכולים להיות ילדים עם רקע של פגות ופגיעה בחומר הלבן של המוח, ילדים עם מצוקה עוברית או מצוקה לאחר לידה בעקבות אירוע של חוסר באספקת חמצן למוח, ילדים או תינוקות אחרי החייאה, אחרי חבלת ראש קשה ולאחר חבלה בחוט השדרה. הטיפול הוא רב-תחומי ורב-צוותי. 

כאשר ילד מציג ספסטיות כרונית שמקשה על הטיפול בו, על פיזיותרפיה או גורמת לכאבים בגלל הספאזם או הטונוס המוגבר, וכן במקרים של החמרה בניידות ובהליכה, צריך להעלות אפשרות טיפולית שהמטרה שלה הורדת טונוס במקביל ובתיאום עם הנוירולוגים והאורתופדים שמטפלים בילדים הללו. במרכז הרפואי שערי צדק מתקיימת מזה שנים מרפאה רב-תחומית שמושתתת על שיח בין נוירולוג ילדים, אורתופדים, נוירוכירורגית, מרפאת בעיסוק, פיזיותרפיסטית וקלינאית תקשורת. כאשר מתקבלת החלטה שיש להוריד את הטונוס על מנת להקל על הילד, הילד מועמד לניתוח נוירוכירורגי. 

האופציה הטיפולית העיקרית בפן הנוירוכירורגי היא השתלת משאבת בקלופן, המתבצעת בבית החולים, ולאחר מכן מילוי המשאבה באופן קבוע על פי הנחיות הצוות. מילוי זה מתבצע במסגרת אשפוז יום ואינו דורש הרדמה. כיום קיים מערך מובנה ומסודר בבית החולים שנותן שירות זה באופן מיטבי. 
בנוסף, קיימת אופציה של ניתוח הנקרא ריזוטומיה סלקטיבית דורסלית (SDR) המתאימה בעיקר לילדים עם דיפלגיה ספסטית. דיון באשר לילדים אלה והתאמתם לניתוח אף הוא מבוצע במסגרת המרפאה הרב-תחומית או מרפאת הספסטיות.

לחצו כאן למידע נוסף על שיתוק מוחין, בעיות ספסטיות בילדים והטיפולים האפשריים.