מרפאת דיספלזיה של מפרק הירך (DDH)

מרפאה ייחודית במרכז הרפואי שערי צדק לטיפול בפריקה מולדת של מפרק הירך (DDH/CDH) אצל תינוקות וילדים. אנו מאבחנים את כל סוגי הדיספלזיה (התפתחות לקויה) של מפרקי הירכיים ומספקים טיפול מקיף לכל בעיה. מטבע הדברים אנו מתמקדים במניעה ובטיפול מוקדם מאוד (ילודים). 

מהי דיספלזיה של מפרק הירך?
שני החלקים העיקריים במפרק הירך הם ראש הפמור (עצם הירך) והמכתש של האגן (אצטבולום). שולי המכתש מכוסים טבעת סחוסית הבולטת משוליו וקרויה לברום (מושג שיתכן שתשמעו בעת ביצוע האולטרסאונד). שני החלקים מצופים סחוס מפרקי והמפרק כולו עטוף במעטפת (קפסולה) אשר מצופה מבפנים ברקמה מזינה (סינוביום).
דיספלזיה התפתחותית של מפרק הירך היא מצב בו היחס בין המכתש לראש עצם הירך אינו תקין ובעקבות זאת יתר הרקמות במפרק וסביבו מתפתחות בצורה לקויה. היא מופיעה בין שבוע 12 להיריון לבין גיל חצי שנה וגורמת בעת התפתחות הילד לתת-פריקה, פריקה או הרס מפרק הירך. למי מיועדת המרפאה?
המרפאה מיועדת בראש ובראשונה לילודים אצלם קיים חשד לבעיה במפרק הירך. ניתן לבצע בדיקת אולטרסאונד של מפרקי הירכיים וכן להתחיל טיפולים ברצועות פיסוק לפי הצורך. הורים לילדים גדולים יותר יוכלו לדון בפתרונות המורכבים יותר שקיימים למקרים של זיהוי מאוחר או במצבים שהטיפול לא הצליח בשלביו הראשונים.
במקרים רבים יתכן שהמפרק יחלים גם ללא טיפול, על אף הימצאותו של ממצא ראשוני חשוד. היות שגם לטיפול יש סיכונים, מומלץ לטפל רק במקרים אשר באמת מחייבים טיפול. לכן, ילודים עם ממצא גבולי יקבלו את ההמלצה לחזור על סדרת הבדיקות (בדיקה על ידי אורתופד ילדים ובדיקת אולטרסאונד ירכיים) בגיל כ-4 שבועות.

נא להביא שתי התחייבויות לתשלום מקופת החולים (או תשלום עצמי/כיסוי ביטוחי אחר): הראשונה לביצוע בדיקת US מפרקי ירכיים (קוד משרד הבריאות L1028) והשנייה לבדיקת רופא + אופציה לטיפול מרפאתי (התקנת רתמה או גבס, בדיקת רופא אורתופד וכדומה. קוד משרד הבריאות L9249 או 99242).
בכל שאלה אפשר לפנות אלינו בדוא"ל lebel@szmc.org.il.