ניתוח לתיקון בקע מפשעתי (קילה/הרניה) הינו אחד הניתוחים האלקטיבים השכיחים ביותר בילדים. למחלקתנו במרכז הרפואי שערי צדק נסיון רב בניתוחים אלו בכל גיל - מפגות מוקדמת מאוד ועד לגיל המבוגר. כולל ניתוחים חוזרים וניתוחים דחופים.
החשד בבקע מפשעתי בילדים עולה כאשר ההורה או הילד שמים לב לנפיחות במפשעה (ובבנים לעיתים גם בשק האשכים). האבחנה מתבצעת לרוב בבדיקה פיזיקלית פשוטה במרפאה.
במידה וילדכם אובחן כסובל מבקע מפשעתי או הידרוצלה תקבלו הפניה לניתוח.

רקע פיזיולוגי
את איברי הבטן מכסה קרום המכונה צפק (פריטנאום) אשר בשלב העוברי הוא פתוח ועובר דרך התעלה המפשעתית לכיוון שק האשכים (ובבנות אל השפתיים הגדולות). בתעלה המפשעתית עוברים גם צינור הזרע וכלי הדם של האשך או ליגמנט האוחז את הרחם בבנות. סביב הלידה קרום הצפק באיזור זה נדבק ונסגר והתעלה המפשעתית נסגרת.
לעיתים תהליך הסגירה לא מושלם כך שיש קשר בין חלל הבטן למפשעה ו"משהו" מתוך הבטן יוצא אל המפשעה, ומתבלט. מצב זה מכונה בקע מפשעתי (inguinal hernia). במידה והפתח קטן מאד ויש יציאה של נוזל בלבד המצטבר סביב האשך מדובר בהידרוצלה.
החשש הוא ממצב בו מעי נדחק לכיוון התעלה המפשעתית ולא חוזר לחלל הבטן, מצב זה מכונה כליאה של הבקע או "בקע כלוא" – זהו מצב שלעיתים מגיע לניתוח דחוף ואף לפגיעה במעי ואותו אנו מעוניינים למנוע.
לאחר הלידה שק בקע שלא נסגר לא עובר סגירה עצמונית וכדי להימנע ממצב של כליאה מומלץ לעבור תיקון ניתוחי סמוך לאבחנה.

מהלך הניתוח והאישפוז
לקראת הניתוח תקבלו הנחיה לגבי צום לשתיה ולאכילה, תקבלו הדרכה להגיע אל המחלקה ומשם תועברו אל חדר הניתוח.
הניתוח נעשה בהרדמה כללית, הגישה הניתוחית היא דרך חתך במפשעה , זיהו התעלה המפשעתית, ושק הבקע העובר בתוכה. קשירת שק הבקע סמוך למוצאו וכריתתו. 
עם סיום הניתוח הילד מתעורר ומועבר להשגחה במחלקת התאוששות. כשמתאושש מהניתוח הוא מועבר להמשך השגחה במחלקה - שם יוכל לאכול ולשתות. לאחר מספר שעות השגחה בהם הילד ערני וחיוני, כלכלה חודשה ללא קושי ונתן שתן היטב תשתחררו לביתכם.

התאוששות ומעקב
בבית עדיין יתכנו כאבים ולעיתים אף החמרה כלשהי בכאב עם התפוגגות ההשפעה של ההרדמה המקומית הניתנת בזמן הניתוח ועל כן רצוי שיהיו בבית משככי כאבים (כגון אקמול או נורופן).
לאחר כ 3 שבועות הילד יוזמן לביקורת מרפאה, למעקב אחר תהליך ההחלמה.
ניתן לשוב לפעילות יומיומית, ללא מגבלה, על פי קצב החלמתו של הילד.
מומלץ להימנע מפעילות מאומצת (כגון חוגי ספורט) למשך כ3 שבועות.
כמו כן מומלץ להימנע מחשיפת הצלקת הניתוחית לשמש למשך כשנה לאחר הניתוח, כדי לאפשר ריפוי קוסמטי מיטבי ככל הניתן.