היחידה לשיקום ריאות במרכז הרפואי שערי צדק היא פרי שיתוף פעולה בין מכון הריאות, מכון שיקום הלב ומכון הפיזיותרפיה. השיקום מיועד לאנשים עם מחלה נשימתית כרונית כגון COPD, אסטמה, רחבת הסימפונות, Interstitial Lung Disease וכל מחלת ריאות אשר גורמת לקוצר נשימה ובעקבות כך לירידה משמעותית בתפקוד היומיומי.
מדובר בתכנית רב-מקצועית הכוללת רופא ריאות, פיזיותרפיסט, עובדת סוציאלית ודיאטנית. התוכנית מתבצעת בקבוצות קטנות (6 אנשים), אך נבנית באופן אישי לכל מטופל על פי ההערכה של הפיזיותרפיסט. כל מפגש נמשך כשעה ובזמן זה מתאמנים במכשירי כושר (הליכון, אופניים, משקולות כוח וכד') על מנת לחזק את שרירי השלד ולמקסם את הניצול של שרירי הנשימה.

למי מתאימה התכנית?
•    חולים במחלת ריאות כרונית המתקשים במאמצים קלים - הליכה, עלייה במדרגות, שימוש במקלחת וכד' 
•    לסובלים מקוצר נשימה ומתקשים בפעילויות יומיומיות פשוטות
•    לעומדים לפני ניתוח ריאות ולמטופלים שעברו ניתוח ריאות לאחרונה
•    מטופלים לאחר אשפוז על רקע החמרה של COPD או התלקחות של מחלת ריאות אחרת
•    אנשים הרוצים לשפר את איכות חייהם ובעלי מוטיבציה לכך

מטרות השיקום
שיפור הכושר הגופני ושיפור ביכולת ההתמדה במאמץ. אנשים המסוגלים היום ללכת מרחקים קצרים בלבד בגלל קוצר נשימה יוכלו ללכת לאחר השיקום מרחק ארוך יותר בטרם יזדקקו למנוחה. הישגים אלה משפרים את יכולת הביצוע של פעילויות יומיומיות ולעיתים אף מאפשרים חזרה לעבודה וכן רמת עצמאות טובה יותר.
נסיגה ברמת הדיכאון והקטנת תחושת החרדה (כפי שנמדד בעזרת שאלונים סטנדרטיים). דיכאון הוא תופעה שכיחה בקרב חולי ריאה. לכן "איכות החיים", בכל סולם לפיו תימדד, משתפרת לאחר טיפול שיקומי.

מה עושים בשיקום ריאות?
אימון גופני אירובי המפעיל קבוצות שרירים גדולות, כגון הליכה על הליכון או דיווש באופני כושר, במהלכו ייבדקו מדדים של דופק וסטורציה (אחוז החמצן בדם). ניתן להוסיף חמצן למטופלים הזקוקים להעשרת חמצן בזמן הפעילות.
חיזוק קבוצות שרירים ייחודיות כגון גפיים עליונות, גפיים תחתונות ושרירי בטן.
חשוב מאוד להתמיד באימונים פעמיים בשבוע. משך כל אימון כ-50-60 דקות.
מחקרים רבים תומכים בתכנית מסודרת פעמיים בשבוע למשך שלושה חודשים לפחות, על מנת לשפר באופן משמעותי את סיבולת המאמץ ואת איכות החיים. השיקום גם מוריד את סיבוכי המחלה ואת מספר האשפוזים והפניות למוסדות רפואיים. 
נדגיש: מטרת השיקום איננה לשפר את תפקודי הריאות או להביא לריפוי המחלה, כי אם לשפר את התפקוד היומיומי ואת איכות החיים. 

ברוב המקרים ניתנת התחייבות דרך קופות החולים ל 12 או 24 טיפולים. במקרים מסוימים ועל פי ההסדרים השונים עם הקופות ניתן להאריך את תקופת ההתחייבות או להמשיך בתשלום עצמי.
השיקום מותנה בהפניה של רופא הריאות המטפל.