סימנים נפוצים ופחות נפוצים של שבץ מוחי

18,000 חולים סובלים כל שנה משבץ מוחי בארץ. 85% סובלים משבץ מוחי איסכמי, כלומר ברוב המקרים מקריש שחוסם אספקת דם לאזור מוקדי במוח. הנזק של שבץ מוחי יכול לגרום לנכות קשה. 

גורמים שנחשבים למגבירים את הסיכון לקבל שבץ מוחי הם; גיל (מעל גיל 50), יתר לחצי דם, יתר שומנים בדם, סכרת, יתר משקל ועישון.

טיפול מהיר עם תרופה מיוחדת דרך הווריד לפירוק קרישים (IV TPA) שניתן לתת עד 4.5 שעות מהתחלת הסימנים של שבץ מוחי יכול להציל את רקמת המוח מנזק בלתי הפיך. במקרים של חסימה של כלי דם גדולים במוח ניתן לבצע צנתור מוחי במקרים נבחרים לפעמים עד 24 שעות מהתחלת הסימנים של שבץ מוחי. 

לצערנו רוב המטופלים מגיעים עדיין מאוחר מדי לבית חולים כדי לקבל טיפול. מכיוון שסימנים של שבץ מוחי ברוב המקרים לא כוללים כאבים או סימני מצוקה ברורים ואף הרבה פעמים קיים חוסר מודעות של מטופל להפרעה התפקודית שלו, ולכן לא מביא את המטופלים או את קרובי משפחה לפנות במהירות הנדרשת לחדר מיון. הסימנים הנפוצים של שבץ מוחי הם הופעה פתאומית של עקימות של הפה והפנים, חולשה ביד ו/או רגל חד צדדי והפרעה של היכולת לתקשר עם הסביבה. אחד מהסימנים בלבד או שלושת ביחד מהווה עדות חשודה להתחלה של שבץ מוחי ויש לפנות במהירות על ידי אמבולנס לחדר מיון הקרוב.

75% מהמטופלים עם שבץ מוחי מציגים סימנים טיפוסים אך שאר המטופלים מגיעים לבית חולים עם סימנים פחות נפוצים ולכן קשה לזהות אותם מהר ולטפל בהם בזמן. רוב הסימנים האלה הם לא ספציפיים לשבץ מוחי ויכולים להופיע גם במחלות אחרות .

1.סחרחרות פתאומית

2.הפרעת ראייה פתאומית חד עינית או דו עינית

3.אי יציבות בעמידה והליכה פתאומית

סחרחורת

היא אחת התלונות הנפוצות ביותר איתם מטופלים באים לחדר מיון. רוב הסיבות לסחרחרות הם לא שבץ מוחי. חסימה של כלי דם שמספקים דם לגזע מוח או למוח הקטן (מוחון) יכול לגרום לתלונות של סחרחרות קשה וחוסר יציבות. סחרחורת יכולה להיות קשה ולהיות מלווה עם הקאות מרובות. סחרחרות קצרה (מספר שניות) סיבוביות בזמן שינוי תנוחה בלבד בדרך כלל נובע מהפרעה באוזן הפנימי ולא במוח. הסחרחרות של שבץ מוחי מופיע ברוב המקרים עם סימנים נוספים כמו כפל ראיה, קושי לעמוד וללכת וחולשה או הפרעה תחושתית בצד אחד של פלג גוף. הסחרחרות היא תחושה ממושכת ולא מלווה עם הפרעת שמיעה.

הפרעת ראייה פתאומית חד עינית

הפרעה פתאומית עם איבוד ראייה בעין אחד או שניהם היא תלונה מסוכנת וחייב פניה באופן מיידי לחדר מיון. אם הפרעה פתאומית היא חד עינית היא יכולה להיות חלק ממחלה תוך עינית אבל במקרים נדירים היא גם יכולה להיות חלק מאי אספקת דם לעורק שמספק דם לעין. בכל מקרה היא חייבת בדיקה דחופה של רופא עיניים ובעדיפות בבית חולים.  רופא עיניים יכול לזהות חוסר אספקת דם לעיין ולהפנות את המטופל בדחיפות לניסיון טיפולי עםIV TPA   או צנתור לגום המאיים בתוך הבית חולים.

הפרעה ראייה דו עינית

הראייה שלנו מבוססת על ראייה דו עינית. המוח שלנו מאבד את המודעות שהוא מקבל מכל עין ומחבר אותה לתמונה אחת. הפרעת ראייה פתאומית שמופיע בשני עיניים היא מסיבה מוחית ברוב מקרים. הופעה פתאומית של קושי בשדי ראייה בשני עיניים לצד אחד (לימין או שמאל) מעלה חשד לשבץ מוחי ומחייב הגעה מיידית עם אמבולנס לחדר מיון. לעתים מטופלים לא מודעים להפרעה ורק הסביבה שמה לב על שינוי בהתנהגות, כמו שנתקל בחפצים כל פעם בצד אחד.

הפרעה ראייה מסוג זה  נפוץ והרבה פחות מסוכן, מיגרנה. הפרעות ראייה לעתים מקדימות מיגרנות ולפעמים מדמים שבץ מוחי. ברוב המקרים הפרעת ראייה במיגרנה לזמן קצר ומלווה עם כאבי ראש טיפוסים חד צדדים ובחילות (הרבה פעמים גם הקאות).

אי יציבות בעמידה והליכה, גם פה מדובר על סימן שמופיע יחסית נפוץ כסיבה לפניה לחדר מיון. ברוב מטופלים שפונים עם סחרחרות לחדר מיון מתלוננים גם על אי יצבות בהליכה ועמידה. אם מופיע תלונה של אי יצבות בעמידה והליכה פתאומית בלי סחרחרות משמעותית ואף יש נטייה קבוע לפול לצד אחד מדובר בחשד גבוה לשבץ מוחי ויש לפנות באמבולנס בדחיפות לחדר מיון.


לסיכום: הסימנים הנפוצים ביותר של שבץ מוחי הם הופעה פתאומית של חולשה בצד אחד של פלג גוף, עקימות פתאומית בפנים וקושי לתקשר עם הסביבה (קושי להוציא מילים, קושי בהבנה).

סימנים פחות נפוצים אבל חשוב לשים לב אליהם, סחרחרות פתאומית מלווה אני בדרך! עם תלונות נוספות כמו אי יצבות בהליכה ועמידה וחולשה צד או כפל ראייה, הפרעת ראייה חד עייני או דו עייני ואי יציבות בהליכה ועמידה.

הופעה פתאומית של ירידה תפקודית קשה ביכולת מוטורית (תנועתית) או קוגניטיבית (שכלית) מהווה חשד לשבץ מוחי או סיבה אחרת שמחייבת פנייה מהירה לחדר מיון עם אמבולנס.