ישנם שני סוגים של שבץ מוחי:
•    שבץ מוחי איסכמי כתוצאה מחסימה פתאומית באחד מכלי הדם המובילים דם למוח או נמצאים בתוך המוח, בעקבות הצטברות משקעים טרשתיים על דופנות כלי הדם או על ידי קריש דם שיוצא מהלב או מאחד העורקים הגדולים. אלה הם רוב מקרי השבץ (כ-90%). 
•    שבץ מוחי דימומי כתוצאה מקרע בדופן אחד מכלי הדם שבמוח הגורם לזליגת דם לתוך המוח עצמו. 
התסמינים כוללים חולשה או שיתוק באחד מצדי הגוף, אסימטריה בפנים, דיבור לא ברור וקשיים בהתנסחות, קשיי בליעה, ראייה כפולה או מטושטשת ובמקרה של שבץ דימומי יהיו בדרך כלל גם כאבי ראש חזקים. מדובר בתסמינים אקוטיים שיופיעו בפתאומיות. הופעתם דורשת טיפול רפואי מידי. בכל דקה שחולפת ללא טיפול מתים כ-2 מיליון תאי מוח. 
האבחון של שבץ נעשה בעזרת הדמיית CT או CTA (סי טי אנגיוגרפיה) ולעיתים על ידי סריקת MRI מוח. במקרים מסוימים יבצעו גם בדיקות ניטור לתפקוד הלב כגון אקו לב. כמו כן יבוצעו בדיקות דופלקס ודופלר להערכת מצב כלי הדם. במידת הצורך יבוצע צנתור מוח. 
נפלאות המוח - תחזוקה ומניעה


בין גורמי הסיכון היותר שכיחים לשבץ ניתן למנות מחלות לב, סוכרת, כולסטרול גבוה ויתר לחץ דם, וכן גורמים גנטיים (היסטוריה משפחתית של שבץ או מחלות וסקולריות). גורמים נדירים יותר כוללים בעיות של קרישיות יתר, דלקות בכלי הדם וחבלות לאזור הצוואר והראש. הצטברות של גורמים מעלה עוד את הסיכון.
על אף התפיסה הרווחת שמדובר בתופעה הפוגעת באוכלוסייה המבוגרת, גם ילדים יכולים ללקות בשבץ מוחי. עם זאת, הגיל הממוצע של חולי השבץ הוא 69.