ביופסיה של הערמונית (פרוסטטה)

ביופסיה (מיוונית: בּ‏ִיוֹ‏ס βίος = חיים, אוֹ‏פְּסִיס οψις = מבט) או דגימת רקמה הינה סוג של בדיקה רפואית הנערכת על רקמה או תאים, או אף על איבר שלם - המוצאים מהגוף. 
בלוטת הערמונית היא איבר אשר מייצר ומפריש חומר אל צינור או חלל במערכת הרבייה של היונקים הזכרים. אצל בני האדם, הערמונית היא בלוטת מין הקיימת אצל גברים בלבד. קוטרה של ערמונית תקינה הינו בין 3 ל- 4 ס"מ ומשקלה כ- 20 גרם. הבלוטה ממוקמת במוצא שלפוחית השתן ובתוכה עוברת השופכה. הקשר האנטומי הקרוב ביותר של הערמונית, הינו לחלחולת (רקטום) הנמצאת מאחוריה. מאחר שהערמונית נמצאת בתוך האגן, ניתן לבדוק אותה בבדיקה טרנס-רקטלית (דרך הרקטום)- למשל, על ידי אולטראסאונד הנעשה דרך החלחולת או על ידי אצבעו של הרופא. הערמונית היא בעלת תפקיד חשוב בפוריות הגבר. היא מפרישה את נוזל הערמונית שהוא חלק מהותי מנוזל הזרע, נוזל הערמונית מגן על תאי הזרע. בנוסף היא מונעת את כניסת נוזל הזרע לכיס השתן בזמן השפיכה.

ביופסיה של הערמונית דרך הרקטום היא פעולה שבמהלכה מוחדרת מחט דקה לערמונית בהנחיית אולטראסאונד ונלקחות חתיכות רקמה זעירות (דגימות) לשם אבחון סרטן הערמונית.

PSA - Prostate Specific Antigen - חלבון המופרש על ידי הערמונית לדם ולנוזל הזרע. נבדק בבדיקת דם רגילה, שאינו ספציפי לסרטן, אלא לערמונית. לא תמיד עליה ברמתץ ה-PSA  הינה סימן לסרטן. ה-PSA יכול לעלות עקב בדיקה רקטלית, שפיכה (לאחר יחסי מין), זיהום בדרכי שתן או בערמונית, הכנסת קטטר וסיבות אחרות, כמו כן, גם בגלל הגדלה שפירה (לא סרטנית) של הערמונית. לכן מומלץ לא לקיים יחסים יומיים לפני הבדיקה ולא לבצע בדיקת דם ל-PSA בזמן זיהום פעיל בדרכי שתן. יחד עם זאת, אין ערך PSA  תקין מבטיח היעדר סרטן. ידוע שניתן למצוא לעיתים סרטן ערמונית גם כאשר ערך ה- PSA  פחות מ-0.5. על PSA "תקין" שאינו מחשיד לסרטן, צריך להחליט האורולוג המטפל שלך, אשר לוקח בחשבון את גילך, שינוי PSA  עם הזמן, גודל הערמונית שלך, סיפור משפחתי של סרטן ערמונית, תוצאות ביופסיות קודמות, תרופות שאתה נוטל, מחלות רקע וכו'.
 
מתי מבצעים ביופסיה של הערמונית?
1. כאשר בדיקת אצבע דרך פי הטבעת לא תקינה.
2. כאשר בדיקת דם ל-PSA  לא תקינה.
3. כחלק ממעקב פעיל על סרטן ערמונית.
4. כאשר ביופסיה קודמת הייתה שלילית אך ה- PSA  ממשיך לעלות.
5. כאשר בביופסיה קודמת היו תאים לא תקינים אך לא סרטניים.
 
איך מתבצעת ביופסיה של הערמונית?
1. ביופסיות מתבצעות במכון האורולוגי, לרוב בימי שני וחמישי בשעה 12:00. הנך מוזמן למכון האורולוגי כ- 15-20 דקות לפני הביופסיה. בזמן הזה, לאחר קבלתך על ידי מזכירה רפואית (פתיחת תיק רפואי, בדיקת התחייבות או סידור כספי אחר), רופא של המכון האורולוגי יבדוק את הצורך לביצוע הביופסיה על פי מכתב ההפניה מן האורולוג שהפנה אותך, יבדוק את תוצאות בדיקות הדם והשתן הדרושות אשר עליך להביא איתך, יברר רגישות לתרופות, יסביר על תהליך ביופסיה, יחתים אותך על טופס הסכמה לביופסיה ויאשר סופית את ביצוע הבדיקה. אחות של המכון האורולוגי תסייע להחליף בגדים, תמדוד: לחץ דם, דופק וחום ותתן לך אנטיביוטיקה (בנוסף לזו שקיבלת בבית) בהתאם להוראה של הרופא. 
 
2. לאחר מכן תתבקש להיכנס לחדר הבדיקה. בחדר הבדיקה מעט חשוך לצורך ראיה טובה על תמונות האולטראסאונד. אתה תתבקש לשכב על צידך השמאלי עם ברכיים כפופות לבטן. רופא יבדוק אותך עם אצבע לפני הבדיקה ובהמשך יכניס מתמר דרך פי הטבעת לחלחולת (רקטום).
 
3. תחילה תתבצע סריקה ראשונה של הערמונית ולאחר מכאן תתבצע הרדמה מקומית בעזרת מחט דקה והזלפת חומר הרדמה (לידוקאין 1%) לבסיס הערמונית משני הצדדים, באזור העצבים אשר אחראים על כאב מהערמונית. המחט מוחדרת דרך התעלה במתמר של האלטראסאונד וממוקמת בהנחיית אולטראסאונד. בהמשך תעשה סריקה שנייה ומדידה של נפח בלוטת הערמונית ומדידה של ממצאים חשודים אם קיימים.
 
4. הביופסיה תתבצע דרך אותה תעלה במתמר ובהנחיית אולטראסאונד על ידי מחט דקה אחרת אשר מחוברת להתקן מיוחד ("אקדח") המאפשר לקחת ביופסיה בקלות, במהירות וביעילות רבה. ה"אקדח" משמיע קולות של נקישה, הבדיקה בטוחה ואין סיבה לחשש. בדרך כלל נלקחות 12 או יותר ביופסיות מהאזורים השונים של הערמונית. תהליך הביופסיה אורך כ-10-15 דקות.
 
5. בתום הבדיקה, תתבקש להישאר בשכיבה ולאחר מכן אחות תלווה אותך אל מחוץ לחדר הבדיקה, להחליף בגדים ולקבלת הדרכה מאחות איך להתנהג בבית ומה לעשות במצבים שונים. כמו כן, תקבל מכתב תשובה של האולטראסאונד בלבד (תשובה של הביופסיה תקבל בהמשך).
 
כואב או לא כואב?
הודות לשימוש בהרדמה מקומית, הכאב מן הביופסיה יורד משמעותית. מניסיוננו, על פי סקר שבוצע אצל נבדקים שעברו בדיקה זו, הכאב הממוצע בזמן לקיחת ביופסיות, שדורג ע"י הנבדקים, הינו 2 בלבד על סרגל כאב מ-0 (אין כאב) ועד 10 (כאב בלתי נסבל). יש כאב או אי-נוחות קלים בתחילת הבדיקה, כתוצאה מהחדרת מתמר האולטראסאונד לפי הטבעת, לפני ההרדמה המקומית.

איך מתכוננים לביופסיה?
1. עליך להביא מכתב הפניה לביופסיה מהאורולוג שלך (מטופלי המכון אורולוגי של שערי צדק לא צריכים מכתב כזה, שכן הצורך והסיבה לבדיקה מתועדים בתיק המרפאה).
2. עליך להביא התחייבות מתאימה מקופת החולים שלך– ביופסיה של ערמונית בגישות שונות, קוד משרד בריאות 55700, או סידור כספי אחר.
3. עליך להביא תשובה עדכנית של בדיקות תרבית שתן ושתן לכללית.
4. עליך להביא תשובה עדכנית של בדיקת דם לתפקודי כליות (CRE, UREA).
5. עליך ליטול כדור אנטיביוטיקה ב-8:00 בבוקר של יום הבדיקה.
6. אם אתה נוטל מדלל דם באופן כרוני :
a. אספירין (ASPIRIN), מיקרופירין (MICROPIRIN)– יש להתייעץ עם רופא משפחה או הרופא אשר נתן את התרופה ולהפסיק נטילתה יומיים לפני הבדיקה.
b. פלביקס (PLAVIX) – יש להתייעץ עם קרדיולוג או הרופא אשר רשם את התרופה ולהפסיק נטילתה 5 ימים לפני הבדיקה. אם לא ניתן להפסיק ויש צורך בחפיפה לתרופה אחרת - יש ליצור קשר מראש עם האחות האחראית של המכון אורולוגי.
7. קומדין (COUMADIN), סינטרום (SINTROM) - יש להתייעץ עם קרדיולוג או עם הרופא אשר רשם את התרופה, להפסיק נטילתה 5 ימים לפני הבדיקה ולהביא תשובה של בדיקת דם לתפקודי קרישה של היום או של היום לפני הביופסיה. אם לא ניתן להפסיק ויש צורך בחפיפה לתרופה אחרת - יש ליצור קשר עם האחות האחראית של המכון אורולוגי.
8. אם אתה נוטל תרופות אחרות לדילול דם - יש להתייעץ מראש עם אחות המכון האורולוגי בשערי צדק.
9. אין צורך להיות בצום. מומלץ לאכול רגיל.

מה הסיכונים הכרוכים בביופסיה של הערמונית המבוצעת דרך החלחולת?
סיבוכים משמעותיים הם נדירים, אולם יש לשים לב אליהם.
1. מידה קלה של אי נוחות או כאב קל באזור פי הטבעת.
2. יכול להיות דימום, בדרך כלל אם מתרחש דימום - הוא נפסק מעצמו, ובדרך כלל במידה קלה:
a. דימום מפי הטבעת יכול להימשך עד שבוע ימים.
b. דימום בשתן יכול להימשך עד 2-3 שבועות.
c. דם בנוזל הזרע יכול להימשך עד חודשיים.
3. קושי בהטלת שתן - במיוחד אם היו לך בעיות לפני הביופסיה, המצב עלול להחמיר.
4. עצירת שתן – תחושת צורך להטיל שתן אולם השתן אינו יוצא – יש לפנות בדחיפות לחדר המיון של שערי צדק.
5. סימני זיהום – חום גבוה מעל 38 מעלות, חולשה כללית, צמרמורת, אפתיה - יש לפנות בדחיפות לחדר המיון של שערי צדק.
6. בחלק מהמטופלים יכולה להיות הפרעה חולפת בתפקוד המיני לאחר הביופסיה.

איך מקבלים תשובה?
את הביופסיות בודקים רופאי המכון הפתולוגי בשערי צדק. נכון להיום תשובה של הביופסיה מוכנה לאחר 2-3 שבועות:
1. אם אתה מטופל של המכון האורולוגי בשערי צדק עליך לקבוע תור עם הרופא האורולוג המטפל שלך ל-3 שבועות לאחר ביצוע הביופסיה.
2. אם אתה מטופל על ידי אורולוג ממרפאה אחרת, עליך לקבוע תור למרפאה לאורולוג שלך שהפנה אותך לבדיקה למועד של שבועיים-שלושה לאחר הבדיקה. יום לפני מועד התור - יש להתקשר למכון האורולוגי בשערי צדק ולבקש לשלוח בפקס או למסור לרופא שלך את תשובת הביופסיה.

מתי לחזור לנטילת מדללי דם?
באופן כללי ניתן לחזור ליטול מדללי דם ביום שלמחרת הבדיקה אך יש לשים לב לדימום. במידה שהדימום לא נפסק - כדאי להמתין עם מדללי הדם. אם הדמם לא פוסק כעבור 3 ימים יש להתייעץ עם האורולוג שלך.

האם יש צורך במלווה?
בדרך כלל אין בכך צורך. כפי שהוסבר, הביופסיה מבוצעת בהרדמה מקומית ולא משפיעה על תפקוד המטופל. 
לעתים נדירות, מסיבות שונות הביופסיה מתבצעת תחת טשטוש ובמקרה כזה יש צורך בליווי.
באופן כללי, אם זה אפשרי, אנו בעד ליווי מצד קרוב משפחה, המטופל מקבל בכך תמיכה נוספת פיזית ורגשית.
 
אני מבולבל מכל הסברים הללו - מה עלי לעשות?
אתה מוזמן לקבוע פגישה עם אחות של המכון האורולוגי והיא תסביר לך על מהלך הביופסיה.

יש לי קתטר בכיס השתן, במה אני שונה ממטופל ללא קטטר?
אנשים עם קתטר קבוע נוטים לזיהומים בדרכי שתן. לעתים קרובות תרבית שתן חיובית לזיהום. אנו ממליצים  לבצע תרבית שתן שבועיים לפני הביופסיה. במידה שהיא חיובית - יש להתחיל טיפול אנטיביוטי בהתאם לרגישות של החיידק. בסיומו של הטיפול יש לבצע שוב תרבית שתן. במידה שהיא שלילית - לבוא לבדיקה. במידה שהתרבית שוב חיובית - יש להתיעץ עם האחות הראשית של המכון האורולוגי. לפעמים יש צורך בנטילת אנטיביוטיקה נוספת ולפעמים יש צורך באשפוז מראש ומתן אנטיביוטיקה דרך הווריד.
 
אני לוקח קומדין (COUMADIN) או סינטרום (SINTROM) לדילול הדם. מה עליי לעשות?

התרופות הללו משפיעים על מערכת קרישת הדם. לכן מטופלים אשר נוטלים אותם נוטים לדימומים בזמן הביופסיה או לאחר ביצועה. השפעתן של התרופות הללו נמשכת זמן מה לאחר הפסקת נטילתן.

יש מצבים בהם ניתן להפסיק ליטול את התרופה ולחזור ליטול אותה לאחר הביופסיה. 
אך יש מצבים בהם אסור להפסיק את נטילתן ללא נטילת תרופה אחרת. 
לכן יש להתיעץ עם רופא המשפחה או עם הרופא אשר רשם לך את התרופה ובמידה שהוא מאשר זאת - להפסיק נטילתה 5 ימים לפני הבדיקה ולהביא תשובה של תפקודי קרישה של היום או של היום לפני הביופסיה. 
במידה שלא ניתן להפסיק את נטילת התרופה ויש צורך בחפיפה לתרופה אחרת - יש ליצור קשר עם האחות האחראית של המכון אורולוגי.

מתי לפנות בדחיפות לחדר מיון?
1. סימני זיהום – חום גבוה מעל 38 מעלות צלזיוס ו/או חולשה כללית, ו/או צמרמורת, ו/או אפתיה.
2. עצירת שתן – יש צורך להטיל שתן אך ללא הצלחה.
3. דימום חזק מדרכי שתן (שתן אדום, יוצאים קרשי דם).
4. דימום חזק ומתמשך מפי הטבעת

מדוע נוטלים אנטיביוטיקה וכיצד?
כמו שנכתב למעלה, הביופסיה מתבצעת דרך החלחולת (רקטום) וזה מקום עם חיידקים רבים. כדי למנוע סיכון לזיהום לאחר הביופסיה, מומלץ ליטול אנטיביוטיקה מסוג מסוים אשר נספגת היטב ממערכת העיכול וחודרת טוב לרקמת הערמונית (פרוסטטה). ישנם פרוטוקולים שונים, אנו ממליצים על נטילת כדור אחד של אנטיביוטיקה בבוקר של הבדיקה ואחר כך להמשיך ליטול למשך 5 ימים סך הכול, פעמיים ביום – בוקר-ערב.
אנטיביוטיקה מתאימה– CIPROFLOXACIN  500 מ"ג פעמיים ליום או OFLOXACIN  200 מ"ג פעמיים ליום למשך 5 ימים, סך הכל 10 כדורים.