כליות – זוג איברים שייכים למערכת השתן וממוקמים מאחרוי חלל הבטן. הכליות מווסתות את המשק המים, מסננות את הדם ומפרישות חומרי פסולת וחומרי כימיים בצורת של שתן. כליות נמצאות בחלק אחורי של חלל הבטן משני צדי עמוד השידרה, אחורי מעי ומתחת לסרעפת. הן מקבלות הספקת הדם מעורקי כליה ישירות מאבי הערקים (20% מכמות הדם שמופרש מהלב) ומחזירים דם לב דרך ווריד הנבוב התחתון מוורידי הכליה. גוף הכליה מכוסה בשיכבה עדינה – קופסית או קפסולה של הכליה. מעל הכליות יש בלוטת אדרנל או יותרת הכליה – איבר שתפקידו להפריש הורמונים חשובים שונים. יותרת הכליה והכליה עטופים ברקמת השומן והשומן עטוף ברקמה עדינה – פסציה על שם ג'רוטה. במידה והגידול חודר לשכבה הזאת ומעבר לה זה סימן שסרטן כליה מתקדם/תוקפני יותר.איך כליות מסננות ומנקות את הדם?
כליות מבצעות עבודה רבה כדי להחזיק הגוף שלנו בריא. הן מייצרות הורמונים כדי לעזור בבקרת לחץ דם, לייצר תאים אדומים אך עבודה העיקרית להוציא פסולת ועודף מים מהגוף. הן גם שומרים על איזון מלחים חשובים. הדם נכנס דרך עורקים לכליה מתנקה בתוך הכליה ב"טובולים" של הכליה (Renal Tubule) הפסולת הופכת לשתן ומתאספת באגן הכליה ומשם הולכת דרך השופכנים לכיס השתן ומשם בזמן השתנה יוצאת החוצה דרך השופכה. הדם נקי זורם דרך הוורידים ואחר כך דרך ווריד הכליה הולך לווריד הנבוב ומשם ללב.
אצל רוב האנשים יש 2 כליות אך הן עובדות עצמאית ולא תלויות אחת בשני. זה עומר שהגוף שלנו יכול לתפקד בצורה תקינה עם פחות מכליה אחת (עומרים שמספיק 1/3 מהכליה אחת כדי להימנע מדיאליזה). אנשים רבים חיים עם כליה אחת חיים בריאים.