​טיפולי סרטן הכליה

נכון להיום יש יותר מאופציה אחת לטפל בסרטן כליה – שאל את האורולוג שלך מה הטיפול הכי טוב בשבילך.


ניתוח
הטיפול מקומי. בזמן הניתוח כורתים את גידול סרטני ומצאים אותו מהגוף. בדרך כלל זה הטיפול היחידי. בזמן הניתוח מנתח יכול להוציא גידול וחלק קטן של הכליה יחד עם גידול או להוציא כל הכליה כולל בלוטת אדרנל, בלוטות לימפה הקרובות ורקמות אחרות הסמוכות. 
קיימים מספר סוגים של הניתוחים. סוג הניתוח ונפח הניתוח תלויים בגודל הגידול, מיקומו ופיזורו.
סוגים של הניתוח
כריתת כל הכליה יחד עם גידול או כריתת חלק של הכליה יחד עם גידול. 

כריתת כליה חלקית - או ניתוח משמר כליה. שימור כליה שלא נגועה בסרטן הינו איתרון לעומת כריתת שלמה של הכליה. אם תפקוד כליות לפני הניתוח לא טוב הוא עלול להחמיר לאחר ניתוח אך להביא לדיאליזה. לרוב הניתוח משמר כליה מבצע בגידולים לא גדולים עד 4 ס"מ אך במקרים מסוימים ניתן לבצע גם בגידולים עד 7 ס"מ או יותר. זה תלוי במיקום הגידול. לרוב הגידולים תוצאות אונקולוגיות טובות לתווך ארוך. אך יש חשיבות רבה לניסיון ומיומנות של המנתח.

ניתוח משמר כליה הינו ניתוח לא פשוט, קשה יותר לבצע מבחינת טכנית לעומת ניתוח לכריתת כליה. ניתוח משמר כליה צריך לבצע מנתח מומחה בניתוחים הללו. בחירת המטופל המתאים מבוססת על גודל ומיקום הגידול גם חשובה. ניתוח משמר כליה יש לבצע מתי שניתן להוציא כל הגידול בשלמות. 
הסיבוכים הספציפיים לניתוח משמר כליה – הינם דימום ודליפת שתן מהכליה.


כריתת כליה רדיקאלית – ניתוח מתי כורתים כל הכליה עם שומן מסביב לכליה, לפעמים מורידים גם יותרת הכליה ובלוטות למפה. במצבים אם גידול קרוב ליותרת כליה או מערב חלק מיותרת הכליה כורתים גם את היותרת הכליה. אם יש בלוטות למפה מוגדלות בהדמיה או בזמן הניתוח מבצעים כריתתם.
לפעמים הגידול פורץ לווריד הכליה ולווריד הנבוב ויכול לעלות עד לב הימני. במקרים הללו יש לקרות את הקריש גידולי. אם זה קריש מתקרב ללב אז במקרים הללו אוצרים פעימות לב בזמן הניתוח, מחברים המטופל למכונה לב – ראה שממשיכה לזרום דם בחלק הגוף ללא זרימה באזור הניתוח. זה ניתוח מאוד מסובך ומבצעת על ידי קבוצות מנתחים מומחים כולל צוות לב חזה. 
סיבוכים הקשורים לניתוח לכריתת כליה שלמה – בעיקר ירידה בתפקוד הכלתי וסכנה לפתח אי ספיקת כליות שעלולה להחמיר עם הזמן.
ניתן לבצע בצורה פתוחה – דרך חתך בבטן עליונה או מותן
ניתן לבצע בגישה ניתוח פולשני זעיר – לפרוסקופית או רובוטית, דרך חתכים קטנים בבטן. זמן ניתוח ארוך יותר לעומת ניתוח פתוח אך זמן החלמה קצר יותר.


 
כריתת כליה שלמה או חלקית בנוכחות גרורות של הסרטן הכליה – Cytoreductive Nephrectomy.
מטרת הניתוח הנ"ל להוריד נפח המחלה, להעריך הישרדות, לשפר את איכות החיים ולהוריד הכאב אך לא לרפאות ממחלה. מטופלים עם מחלה גרורתית מחולקים ל-3 קבוצות על פי סיכון להישרדות – טוב, בינוני וירוד. לא לכולם כריתת כליה מאריכה את החיים. 
כריתת גרורות בודדות או Metastasectomy
ניתן לשלב את הניתוח לכריתת גידול של הכליה עם כריתת גרורה או גרורות בודדות מאיבר. לא כל גרורות ניתן לכריתה. זה תלוי במיקום וגודל של הגרורות. לפעמים ניתן לבצע בניתוח נפרד.
מעקב פעיל
זה סוג הטיפול בגידולים קטנים כ-3 ס"מ או פחות והוא כולל מעקב ע"י הדמיה ובדיקות דם במקום ניתוח מיידי. טיפול הנ"ל יכול להתאים למטופלים מבוגרים יותר או מטופלים עם מחלות רקע מרובות למי ביצוע ניתוח בהרדמה כללית מהווה בעיה. כל טיפול בסרטן מהווה סכנה לבריאות. אם טיפול בסרטן מסוכן יותר מסרטן עצמו למה לקחת את הסיכון – כדי לעקוב ולראות אולי אין צורך בטיפול כלל. במהלך המעקב מבצעים בדיקות דם והדמיה תקופתיות תלויות בגודל הגידול, גיל המטופל, מחלות רקע ואחרים.

אבלציה תרמית
Thermal Ablation – טיפול שמשתמש בחימום או קור קיצוני כדי להרוס תאי גידול. שיטה הזאת נמצאת בשימוש מתי שניתוח לא אופציה טובה לטיפול. ניתוח לא אופציה טובה למטופלים זקנים או/ו מטופלים עם מחלות רקע קשות. אבלציה עובדת הכי טוב לגידולים פחות מ-4 ס"מ. אפשר לבצע אבלציה ע"י קור – Cryoablation או ע"י חימום בעזרת גלי קול עם תדירות גבוהה Radio Frequency Ablation. שתי שיטות דורשות הכנסת מחת לתוך ריקמת הגידול. תהליך הנ"ל ניתן לבצע בהרדמה מקומית דרך העור ולבצע כיוון ע"י CT  או מכשיר US. האבלציה לא טובה כמו ניתוח אך לא דורשת הרדמה כללית וניתן לבצע פעולה נוספת לאחר כשלון פעולה ראשונית.

טיפולים תרופתיים
ברוב המקרים נכון להיום טיפולים תרופתיים ניתנים למטופלים עם סרטן גרורתי. 
טיפול מכוון (ממוקד מטרה) – Targeted Therapy
מטרת הטיפול היא לשלוט בסרטן לפרק זמן ארוך ככל הניתן. טיפול מכוונן מפריע לאותות המעודדים את התאים הסרטניים להמשיך לגדול ומונעים מהסרטן לייצר כלי דם חדשים. לרוב הטיפול ניתן בטבליות, אך לעתים הוא ניתן כעירוי לווריד.
סוניטיניב - Sunitinib (סוטנט® - ®Sutent)*
סוניטיניב היא תרופה ממשפחת מעכבי האנזים קינאז, החוסמת את האותות המעודדים התרבות תאים וכן מעכבת צמיחה של כלי דם חדשים אל הגידול. התרופה המיועדת לחולי סרטן כליה מקומי או גרורתי, והיא ניטלת מדי יום, במחזורים של ארבעה שבועות טיפול, ושבועיים הפסקה בין מחזורי הטיפול. לעתים ניתן הטיפול לפרק זמן של שבועיים עם שבוע הפסקה. תופעות לוואי שכיחות: עייפות, שינויים בעור, השיער עלול להפוך דק יותר ולהלבין, כאבים ואודם בכפות הידיים והרגליים, פצעים בפה, יתר לחץ דם ושינויים בהרגלי היציאות.
פאזופניב - Pazopanib (ווטריאנט® - ®Votrient)*
פאזופניב היא תרופה ממשפחת מעכבי האנזים קינאז, החוסמת את האותות המעודדים התרבות תאים וכן מעכבת צמיחה של כלי דם חדשים אל הגידול. התרופה ניתנת לטיפול בסרטן כליה מתקדם או גרורתי. תופעות הלוואי האפשריות השכיחות: שלשולים, יתר לחץ דם, בחילות, הקאות וחוסר תיאבון.
 אקסיטיניב - Axitinib (אינלייטה® - ®Inlyta)*
תרופה מקבוצת מעכבי קינאז המעכבת התפתחות כלי דם, הניתנת לחולי סרטן כליה מתקדם או גרורתי, כטיפול מקו שני. תופעות הלוואי האפשריות: יתר לחץ דם, שלשולים,, בחילות, חוסר תיאבון ועייפות.
 סוראפניב - Sorafenib (נקסבר® - ®Nexavar)*
סוראפניב היא תרופה מעכבת האנזים קינאז, החוסמת את צמיחת כלי הדם סביב הגידול וכך מעכבת את שגשוגו וצמיחתו של הגידול הסרטני. התרופה ניתנת לחולי סרטן כליה מתקדם או גרורתי, פעמיים ביום ברציפות. תופעות הלוואי האפשריות השכיחות: פריחה, אדמומיות ותגובות בעור (תסמונת כף יד-רגל), לחץ דם גבוה, שלשולים ועייפות.
 בווציזומאב - Bevacizumab (אווסטין® - ®Avastin)*
תרופה זו, הנקראת נוגדן חד-שבטי, גם היא פועלת על ידי עיכוב התפתחותם של כלי דם חדשים בגידול הסרטני. תרופה זו ניתנת בשילוב אינטרפרון לחולי סרטן כליה, כקו טיפול ראשון בשלב מתקדם. נכון להיום, תרופה זו אינה נכללת בסל הבריאות הישראלי להתוויה זו.
 טמסירולימוס - Temsirolimus (טוריסל® - ®Torisel)*
תרופה זו, המיועדת לטיפול במחלה מתקדמת או גרורתית, ניתנת על ידי עירוי לווריד. תופעות הלוואי של תרופה זו דומות לתופעות הלוואי של אוורולימוס.
 אוורולימוס - Everolimus (אפיניטור® - ®Afinitor)*
תרופה הניתנת לחולי סרטן כליה מתקדם או גרורתי כטיפול מקו שני, לאחר שניסו טיפול ראשון במעכב גדילה. התרופה ניתנת בטבליות. תופעות הלוואי כוללות: דלקות, תשישות וקוצר נשימה, חבלות ופצעים בפה.

אימונותרפיה
תרופות אימונותרפיות מעודדות את מערכת החיסון של הגוף להילחם בתאים הסרטניים. לעתים קרובות טיפולים מסוג זה משמשים לטיפול בסרטן הכליה. קיימים מחקרים קליניים רבים (ראה פרק 'מחקרים קליניים' בהמשך החוברת) הבוחנים את יעילותן של תרופות אימונותרפיות לטיפול עתידי בסרטן הכליה.
 ניבולומב - Nivolumab (אופדיבו® - ®Opdivo)*
תרופה הגורמת לשפעול תאים חיסוניים מסוג תאי T ומאפשרת להם לזהות את הגידול ולהשמידו. משך התגובה ממושך. מכיוון שהמערכת החיסונית המשופעלת יכולה לפעול נגד כל איבר בגוף, טווח הרעילות הוא רחב, ואין איבר שאינו נפגע. לרוב, הרעילות קלה ואינה רבה, אך עלולה להיות מסוכנת ביותר בהיעדר טיפול מיידי. חשוב לפנות לרופא המטפל בכל שינוי שהנך חש בהינתן טיפול זה.
 אלדסלויקין - Aldesleukin (פרולאוקין® - ®Proleukin)*
גרסה מלאכותית של חלבון שמופיע באופן טבעי בגוף. התרופה ניתנת כעירוי לווריד, בבית החולים. תופעות לוואי נפוצות הן תסמינים דמו״ שפעת, תחושת בחילה או איבוד תיאבון. כמו כן, עלולות להיות תופעות לוואי חמורות ללב ולריאות, ולכן יש צורך במעקב רפואי צמוד. תרופה זאת ניתנת היום במקרים נדירים ביותר


טיפול בקרינה - רדיותרפיה
טיפול זה משתמש בקרניים באנרגיה גבוהה המשמידות תאים סרטניים, וגורמות נזק מועט ככל האפשר לתאים בריאים. השימוש בקרינה בסוג זה של סרטן הוא מועט יחסית. לעתים משתמשים בטיפול בקרינה כדי לנסות ולצמצם את היקף הגידול הסרטני אם הוא גורם לכאב, או כדי לטפל בגידול סרטני שהתפשט למוח או לעצמות.