הדמיה - MRI (Magnetic Resonance Imaging) של הערמונית

בעשור אחרון MRI נכנס לשימוש רחב בדימות הערמונית. MRI – זה אמצעי הדמיה מאפשר לקבל תמונות של האיבר/חלק הגוף בעזרת גלי רדיו ושדה מגנטי.  ידוע ש-US של הערמונית הוא מוגבל בגילוי ממצאים בערמונית, עד 40% מהממצאים הם בלתי נראים ב-US. רוב הביופסיות הם אקראיות ו-US  עוזר רק לכוון את המחט לאיבר ולא לממצא חשוד. לעומת זאת על פי מחקרים MRI  יכול להראות ממצאים חשודים בערמונית וכך לעלות את השיעור גילוי הסרטן כלל ולעלות את השיעור גילוי סרטן משמעותי במפרט. 

נכון להיום, ממצאים בערמונית על פי MRI  מדורגים על פי המלצות PI-RADS גרסה 2, בפשטות כל ממצאים מדורגים מ-1 עד 5, למשל ממצא בדירוג 3 חשודה לסרטן במידה קלה עד בינונית, ממצאים ברמה 4 ו-5 חשודים מאוד. בנוסף יש קשר בין דירוג הממצא ב-MRI  בין הדירוג סרטן ערמונית בפתולוגיה (במראה במיקרוסקופ).   

כמו כן MRI יכול להראות התקדמות המחלה מקומית או להראות גרורות בעצמות האגן או מעורבות בלוטות לימפה אגניות. הממצאים הללו עלולים לשנות החלטות טיפוליות. MRI  מאפשר לנו לעקוב על מטופלים שבחרו במעקב פעיל.

כל המטופל עם אבחנה חדשה של סרטן ערמונית אשר עומד לפני ניתוח ערמונית יכול לבצע את הבדיקת MRI (הבדיקה נמצאת בסל הבדיקות של משרד הבריאות). במקרים הללו רצוי לא לבצע ביופסיה מיד לאחר ביופסיה ולהמתין בין 6-8 שבועות עד הביצוע MRI  כדי להימנע קבלות תמונות עם סימני הביופסיה כמו שטפי דם וכך להימנע מקשים בפענוח התוצאות. 

גם ניתן לקבל אישור לביצוע בדיקה לפני ביופסיה ערמונית חוזרת, למשל המטופל בוצע ביופסיה בעבר והיא הייתה שלילית ו-PSA  ממשיך לעלות וחשד לסרטן ערמונית עדיין קיים. במקרים הללו צד נכון ביותר לבצע MRI לפני שמבצעים ביופסיה אקראית שוב. 

רוב מדינות מפותחות באירופה מבצעים MRI  לפני הביופסיה ראשונה ונכון להיום רוב קופות חולים לא מאפשרים לבצע MRI  בהוראה זאת. אומנם יש נתונים בספרות שתומכים בביצוע MRI  לפני ביופסיה אך מתחילים להופיע מאמרים על שימוש MRI כאמצעי לבחירת מטופלים לביופסיה (מיון לפני ביופסיה ראשונה).

מכונת MRI  דומה למכונת CT  רק בדיקה לוקחת יותר זמן, בשערי צדק בשימוש מכונות חדישות בעלי עוצמה חזקה (3 Tesla) לצורך קבלת תמונות טובות. במקרים מסוימים לצורך קבלת תמונות טובות יותר נעזרים ב-Endorectal Coil סליל לחלחולת, טכנאי MRI  מכניס אותו דרך פי הטבעת. אם קשה לך לשכב במשך 30 דקות או יש לך פחת ממקומות סגורות או בגוף שלך יש ברזל (תותבים, קוצב לב, רסיסים וכו') עליך להודיע לרופא לפני הבדיקה.