מנהלי שערי צדק לדורותיו

ד"ר משה וולך

 ד"ר משה וולך 
 
המנהל והרופא הראשי הראשון של שערי צדק 
 כיהן 1902-1947

עם הגעתו לפלסטינה כאיש צעיר, בן 26, הפכה משימת חייו של ד"ר וולך לסייע לכל אדם. הוא נלחם במחלות הקשות של מטופליו הרבים באמצעות התרופות שעמדו לרשותו ולעתים אף רשם מרשמים לחלב, בשר וירקות לאלה שהיו במצב של תת-תזונה. ביקורי בית ברחבי ירושלים של לפני קום המדינה ערך על גבי חמורו. כחלוץ בתחום הרפואה, ביצע ד"ר וולך את ניתוח פיום הקנה (טרכיאוטומיה) הראשון בארץ והכניס לשימוש לראשונה את החיסון נגד דיפטריה. לאורך שנות כהונתו, ניהל ד"ר וולך את בית החולים במשמעת ברזל, תוך שמירה קפדנית על ההלכה היהודית ומתן טיפול אמפטי ומסור.
ד"ר וולך, שייסד את בית החולים שערי צדק וניהל אותו במשך 45 שנים, היה חיוני בפיתוח מערכת בריאות מודרנית ומתקדמת לתושבי ירושלים מאז הגעתו לעיר ב-1891. הוא הקדיש את חייב לרפואה, לקהילה היהודית בירושלים ולשיפור השירות הרפואי הקיים בעיר. 
הוא היה אישיות יוצאת דופן בעיר ובקהילה שנאבקו על קיומן. הוא הנחיל בבית החולים שגרת עבודה המשלבת בין הרוח היהודית לרפואה המודרנית והיה מודל לחיקוי לכל אלה שעבדו איתו. הוא פיתח יחסי ידידות עם נכבדי העיר, פוליטיקאים, אינטלקטואלים, דיפלומטים ואנשי מפתח שסייעו רבות לצמיחה, להצלחה ולמוניטין של בית החולים במאה השנים האחרונות. במקביל הוא עבד עם אנשים דלי אמצעים ומהגרים לארץ ישראל וסייע להם במציאת עבודה ודיור. 


 

שוועסטר זלמה מאייר
שוועסטר זלמה מאייר 
אחות ראשית ומייסדת ביה"ס לסיעוד 

כיהנה 1916-1984

שוועסטר זלמה מאייר הניחה את היסודות לשירות הסיעוד האמפטי ועד היום זהו אחד הסמלים הבולטים של שערי צדק בכל הזמנים. היא הגיעה מגרמניה בשנת 1916 באמצע מגיפת הטיפוס בירושלים, בה נאבקה במקצוענות וביעילות. 

בשנת 1936 היא ייסדה וניהלה את ביה"ס לסיעוד בשערי צדק, עליו הותירה את חותמה. כתב העת "טיים" הכתיר אותה בתואר "מלאך עלי אדמות". זלמה מאייר נפטרה ביום הולדתה המאה, בבית החולים אותו שירתה במשך רוב חייה הבוגרים, קרוב לשמונים שנה. האוטוביוגרפיה שלה חיי בשערי צדק מתארת אנקדוטות רבות ורגעים גדולים מן העשורים הרבים של כהונתה כאחות ראשית. 
 
ד"ר פאלק שלזינגר ד"ר פאלק שלזינגר 
מנהל ורופא ראשי 

כיהן 1947-1968

רופא מסור זה הנהיג את שערי צדק במשך שני עשורים היסטוריים, טרם קום המדינה ועד לתקופה שלאחר מלחמת ששת הימים. בזמן מלחמת העצמאות היה שערי צדק בית החולים הכירורגי היחיד בירושלים שלא נותק ע"י האויב ולכן הגיע אליו זרם בלתי פוסק של חולים ופצועים חדשים מדי יום. ד"ר שלזינגר היה חלוץ בתחום האתיקה הרפואית המבוססת על ההלכה. לנגד עיניו עמדה תמיד משימת העל: הצלת חיי אדם. 

 

פרופ' דוד מאייר

פרופ' דוד מאייר  
מנכ"ל
כיהן 1968-1981 
 

רופא דגול זה, אשר תחום התמחותו היה פתולוגיה, החדיר סגנון הנהגה חדש לבית החולים שמקורו בארץ הולדתו, ארה"ב. 
הוא היה הכוח המניע בפרויקט הבנייה הגדול של המבנה החדש, והוא אשר תכנן ופיקח על הביצוע בשנים 1978-1979 עת התבצע המעבר מן המבנה ההיסטורי המקורי שברחוב יפו למרכז הרפואי המקיף במיקומו הנוכחי מול הר הרצל.   


 

פרופ' יונתן הלוי פרופ' יונתן הלוי
מנכ"ל
מכהן החל משנת 1988 

מנהלו ה"צבר" הראשון של שערי צדק סיים לימודי רפואה בהצטיינות בביה"ס לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל-אביב. בין השנים 1973-1977 שירת פרופ' הלוי כרופא צבאי בדרגת רב-סרן. פרופ' הלוי הוא גסטרואנטרולוג בהכשרתו, מומחה למחלות כבד. הכשרתו הענפה כוללת גם תקופה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ייל. 
פרופ' הלוי מחויב למצוינות ברפואה ובסיעוד ומדגיש כל העת את חשיבות הטיפול באדם ולא רק במחלה. 
בין השנים 2000-2006 כיהן פרופ' הלוי כיו"ר המרכז הלאומי להשתלות איברים.