שערי צדק: ניתוח נדיר להסרת 80 אחוז מהכבד

 

במרכז הרפואי נערך השבוע ניתוח במסגרתו הוסרו כ-80 אחוז מהכבד של ילד בן 4, זאת בשל גידול סרטני

 

צוות משולב של המרכז הרפואי שערי צדק ערך השבוע ניתוח נדיר שבמסגרתו הוסרו כ-80% מכבד של ילד כבן 4 שאובחן כחולה בסרטן הכבד (הפטובלסטומה).  

הצוות שביצע את הניתוח כלל את פרופ' מנחם בו חיים, מנהל המרכז לניתוחי כבד, לבלב ודרכי מרה, פרופ' חליל אבו דאלו, כירורג ילדים בכיר בבית החולים וד"ר ירון ארמון  מנהל המחלקה לכירורגית ילדים.

לדברי גורמים בשערי צדק, למרות שניתוח לכריתת כבד הוא ניתוח יחסית שכיח, ניתוח להסרת גידול כה גדול מסוג הפטובלסטומה מן הכבד הוא נדיר ביותר.בשערי צדק מספרים השבוע כי "לפני שלושה חודשים הבחינו הוריו של הילד בן 4 מרמאללה, בגוש לצד המותן הימני שלו. הילד הובא לבית החולים אוגוסטה ויקטוריה במזרח העיר, שם אובחן כחולה בסרטן הכבד והוחל בטיפול כימותרפי. לאחר 4 מחזורים של כימותרפיה, חלה נסיגה בהתפשטות המחלה והוא הועבר לשערי צדק להמשך טיפול. בתום הערכת מצב של הצוות הרפואי הוחלט על ביצוע ניתוח להסרת הגידול".

לדברי ד"ר ארמון, מנהל המחלקה לכירורגית ילדים, המתנה נוספת בביצוע הניתוח עלולה היתה להוביל לצורך בהשתלת כבד. "בניתוח המורכב הוסרו כ-80% מהכבד של הילד", אמר ד"ר ארמון. "למרות החלק הגדול שהוסר, לכבד יכולת שיחזור עצמי כך שגם 20% יאפשרו את שיקומו".


הכתבה פורסמה בעיתון 'כל העיר' בתאריך 10.02.2017