רובוט חדשני בשירות בית המרקחת בשערי צדק

 

מערכת לניהול בית מרקחת התווספה למרכז הרפואי שערי צדק אחרי חודשים רבים של הכנות

 

מערכת לניהול בית מרקחת הכוללת מערכת טעינה רובוטית חדשה, התווספה לבית המרקחת במרכז הרפואי שערי צדק אחרי חודשים רבים של הכנות. המערכת החדשה, הכוללת מסוע באורך 44 מטר, צפויה לקצר את זמני ההמתנה לתרופות, לתרום לבטיחות המטופלים ולייעל את אופן חלוקת התרופות במחלקות השונות בבית החולים.

מערכת האוטומציה מפעילה רובוט חדיש, המתקדם מסוגו בעולם. תהליך הזנת התרופות עובד תוך אחסון אוטומטי ושימור נתונים ותיקוף של התרופה, כך שהמערכת יודעת למקם את התרופות ולהוציא אותן תוך ניהול תאריכי התפוגה. "התרופות מסודרות בתוך תא האחסון של הרובוט על פי ההיגיון הפנימי שלו בלבד", מספרת אסטל בוקטמן מנהלת בית המרקחת בבית החולים. "המחשב יודע איפה יש מקום, באיזה תרופות אנו משתמשים הרבה, הוא מודד את המרחקים מאיפה הוא צריך להוציא את התרופות – כך שאם קיימת תרופה שאנו עושים בה שימוש נרחב, הרובוט ידאג לאחסן אותה במיקום קרוב יותר לפתח היציאה". חלוקת התרופות בבית החולים נעשית בשתי שיטות: תקן ופרטנית. לפי שיטת התקן, לכל מחלקה יש מלאי התרופות קבוע של תרופות לשימוש השוטף. הפעילות מול המחלקות מחייבת את הצוות הרפואי לעדכן כל פרק זמן מסוים את מצב המלאי של התרופות השוטפות. כלומר, אם למחלקה יש תקן של 100 כדורים וכרגע במלאי ישנם 60 כדורים, המחשב ידע שיש להעביר לאותה מחלקה 40 כדורים כדי להגיע לתקן. התרופות נאספות בעגלות ונשלחות למחלקות. 

שיטת החלוקה השנייה היא חלקות תרופות פרטניות – תרופות שאינן בתקן. המרשם מתקבל בדלפק בית המרקחת, הרוקח דואג להזין את הפרטים במחשב והרובוט דואג לשנע את התרופה המבוקשת בתוך שניות. חשוב לציין שתרופות שצריכות להיות בקירור לא נכנסות לתא האחסון של הרובוט.

המערכת הרובוטית החדשה נבנתה על ידי חברת "נבו רובוטיקה" בשיתוף פעולה עם חברת GPI האיטלקית. מדובר במערכת ייחודית שאינה קיימת עדיין באף בית חולים אחר בארץ. השאיפה בבית המרקחת בשערי צדק היא להגיע למצב של חלוקת תרופות אופטימלית למחלקות על פי הצריכה בפועל תוך בקרה על השימוש. "אנו מקווים שבעתיד תהיה מערכת פרטנית לכל חולה, כלומר שהצוות הרפואי יקבל שקיות המכילות את כל התרופות עבור המטופל: תקן ופרטני", הוסיפה בוקטמן.