החידוש שהציל את חיי המציל

 

לקראת עונת הרחצה - המציל יריב חוזר לחסקה הודות לטיפול חדשני

 

חמש שנים בהן סבל מגידול בלבלב שלא אותר הגיעו לסיומן בזכות טיפול חדשני שנעשה לראשונה בארץ ביחידה לאולטרסאונד אנדסקופי בשערי צדק

יריב שוורץ, מציל בן 44 סבל במשך חמש שנים מתופעות לוואי קשות הכוללות השמנה, כאבים וסחרחורות עקב גידול נדיר בלבלב שלא אותר בשל מיקומו הבעייתי. במשך שנים רבות הסתובב בין מרכזים רפואיים שונים שלא הצליחו לאתר את מיקומו המדויק של הגידול. בדיקה מיוחדת בשערי צדק איתרה את הבעיה וטיפול חדשני של אבלציה בגלי רדיו (Radio-Frequency Ablation) שבוצע אף הוא ביחידה לאולטרסאונד אנדוסקופי בשערי צדק, הציל את יריב מהתערבות כירורגית נרחבת, שמנעה כריתת התריסריון וראש הלבלב. הטיפול עבר בהצלחה ללא כאבים ויריב שוחרר לביתו אחרי 24 שעות כשהוא מרגיש מצוין וחזר לתפקוד מלא כמציל בחוף ירושלים.
זהו המקרה הראשון בארץ של שימוש בטכניקה, ואחד המקרים הבודדים בעולם. ככל הידוע, כ- 16 מקרים מסוג טופלו בעולם עד כה בעזרת המכשיר הזה. הפרוצדורה בוצעה  על ידי ד"ר אלאין דנקור, מנהל היחידה לאולטרסאונד אנדוסקופי במרכז הרפואי שערי צדק.

הטכניקה החדשה מבוצעת בעזרת מכשיר אקו-אנדוסקופי רגיל עם מתמר אולטרה סאונד דרכו מוכנסת המחט. באמצעות מכשיר RFA המחט מתחממת ברגע שהיא בתוך האיבר ושורפת את הגידול. בזכות הטיפול החדשני אותר המיקום המדויק של הגידול והוא הוסר.
"לאחר הניתוח חזרתי לעבוד די מהר. לאחר כל כך הרבה שנים של תסכול שעברו מבלי להבין מה הבעיה, במהלכן עליתי המון במשקל והתקשיתי לתפקד בבית ובעבודה, אני חש שקיבלתי את חיי בחזרה. המשמרת הראשונה בחוף החזירה אותי אחורה בזמן כאילו זו המשמרת הראשונה בחיי לפני 17 שנה".