דיקור סיני - מן הכפר אל חדרי הלידה של המאה ה-21

 

 

​מאת: ד"ר עוז לוי, מנהל שירות רפואה משלימה בחדרי הלידה במרכז הרפואי שערי צדק

הרפואה הסינית הינה בית ומסגרת לתחומי טיפול שונים המגיעים אלינו מסין הרחוקה. גישתה שונה מהמוכר לנו וכליה ייחודיים ושונים ממה שאנו מכירים ומצפים.
בסין העתיקה לפני למעלה מ4000 שנה התגבשה הרפואה הסינית וכליה בצורת כתבים, תורה שבעל פה והרבה ניסיון וטעייה עם לימוד ותיעוד באמצעים שונים 
רפואה זו הייתה רפואת הכפר ונשענה על אלמנטים שונים בעזרתם הרופא יכול היה לאבחן את מצבו, יכולותיו ומחלותיו של האדם שמולו ומכאן שהרפואה הסינית מלמדת אותנו אז וכיום כי הגוף הוא מפה ובה סימנים שונים ודומיננטיים המעידים על מצבו. 
לא פעם ראינו אדם עם עיניים בוהקות ושאלנו אם הוא מקורר או זיהינו דפוס מסוים שמופיע תמיד במקרים של מחלה מסוימת ועוד דוגמאות רבות ושונות כאשר המשותף לכולן היה שכלי האבחון לא היו בדיקות דם או צילומי הדמיה אלא התבוננות, הקשבה, שינויים בצבע או מרקם באזורים שונים וכך היה הרופא מן הכפר לפני אלפי שנים מאבחן את מטופליו. 
שיטות אלה השתמרו במרוצת השנים והתפתחו עד שהופיעו וחדרו לכל בית ומסגרת רפואית בארץ ובעולם.
במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים השיטה וכליה תופסים מקום פעיל בשילוב עם הרפואה הקונבנציונלית המוכרת לנו כיום ומאפשרים התבוננות ותפישה אבחנתית וטיפולית שונה ובמקביל מציעה כלי טיפול יעילים ושימושיים בעלי פוטנציאל אבחנתי תרפויטי חיובי ותופעות לוואי אפסיות.
בשנים האחרונות המרכז הרפואי שערי צדק החל בשילוב רחב של הרפואה הסינית וכלי העבודה הראשי שבה – הדיקור הסיני, במחלקות האשפוז השונות ובראשן האגף לנשים ויולדות,  שבמסגרתו הדיקור הסיני תופס מקום כמעט בכל ימות השבוע כחלק אינטגרלי מהמענה הרפואי המוצע לכל יולדת בכל שלב הלידה בהתאם למצבה ולרצונה.
בחדר לידה שערי צדק הדיקור הסיני מוצע ליולדות בכל שלבי הלידה ככלי עזר שימושי, יעיל, חסר תופעות לוואי ובעל פוטנציאל גבוה להשפיע לטובה על מהלך הלידה. 
את הדיקור הסיני ניתן לפגוש במחלקת הנשים, חדר לידה ומחלקות היולדות שם מתאשפזות היולדות לאחר הלידה ושילוב כלי זה בכל אחת מהמחלקות בהתאם למצב היולדת על פי אבחנתה המערבית והסינית אפשרי, זמין ומקובל.
בשונה מהתפישה המקובלת בגישה הקונבנציונאלית בחירת נקודות הדיקור היא פרטנית ואישית ולרוב שונה בין מקרה למקרה גם אם מדובר במקרה זהה לכאורה כי ברור לנו שאמנם המקרה לכאורה זהה אך המטופלת היא שונה, לכן, האבחון אצל כל מטופלת ומטופלת הינו בסיס לבחירת אסטרטגית טיפול אישית מתוך ההבנה של המקרה. 
הדיקור אינו כואב, אינו משאיר סימנים, בעל תופעות לוואי אפסיות ולרוב מתבצע ברגליים ובידיים באמצעות מחטים חד פעמיות דקות במיוחד אשר מוחדרות בעדינות לנקודות מיוחדות כאשר שילוב הנקודות הנכון יביא לשינוי ושיפור המצב.
במסגרת האגף לנשים ויולדות של בית החולים שערי צדק מוצע הדיקור לנשים המאושפזות ומסייע בזירוז לידה והשראת לידה, כאב לסוגיו השונים, פחד וחרדה ובמקרים רבים אחרים ונוספים שלצערי לא ניתן לציין את כולם.
הטיפול מוצע לכל דורשת במסגרת אשפוזה בכל שלב וללא תשלום. 
כלי זה הינו כלי ייחודי הקיים כיום באופן זה במרכז הרפואי שערי צדק ובבית החולים ביקור חולים בלבד ומוצע ליולדות באופן קבוע בשונה ממסגרות רפואיות אחרות בארץ ובעולם ובמסגרת זו, מקיימים מחקרים קליניים ומפרסמים מאמרים וכתבות אשר מאפשרים שיח, פירוש ותפישה שונה וחדשה לגישת הרפואה הסינית והקונבנציונאלית תוך דגש על כלי הטיפול ייחודיים ויעילות הטיפול.
 
צוות הדיקור הינו צוות מקצועי בעל נסיון רב המורכב ממומחים בעלי שם ונסיון בארץ והינו חלק מהצוות הרפואי העומד לרשותך כיולדת.
 
אנו, מבינים כי כל יולדת במרכזנו היא עולם ומלואו ותהליך הלידה אינו פשוט או קל ולכן מציעים מגוון גישות ושיטות טיפול מערביות וטבעיות כאחד על מנת להתאים לכל יולדת את המעטפת המתאימה לה בשלבים לא שגרתיים אלה ובמצבים השונים לפני הלידה, במהלכה ולאחריה.
 
בשעה טובה.
 
בכל שאלה ניתן לפנות ישירות באמצעות 
טלפון: 054-2211994
מייל: ozlevy@szmc.org.il