"שערי צדק" החל להציע טיפול במלפורמציה FAVA על ידי הקפאה ממוקדת

 

שיטה חדשה מאפשרת טיפול בגידולים נדירים ונגעים המערבים את השרירים באמצעות הקפאה

 

טיפול ראשון מסוגו בארץ בשיטת Cryotherapy, המתבצע במרפאת מומים ווסקולריים בשערי צדק, מאפשר הקפאת תאים במלפורמציה הנדירה FAVA על ידי הזרקת גז מקפיא ומהווה פתרון יעיל ומהיר ביותר לטיפול בנגע זה.
 
מלפורמציה וסקולרית היא מום מולד הגורם לעיוותים בחיבור כלי הדם ומשפיע על תפקודם של איברים סמוכים. מלפורמציה נדירה (Fibroadipose Vascular Anomaly (FAVA בכלי הדם, מטופלת בדרך כלל בניתוח, אך לעיתים, התפשטות נגעים מפושטים סביבה וסביב האיברים החיוניים לא מאפשרת ניתוח.
 
ד"ר אדם פרקש, מנהל מרפאת מומים ווסקולריים במכון אנגיוגרפיה במרכז הרפואי שערי צדק, מסביר כי עד כה, הטיפולים המוצעים כללו ניתוחים עם סיכון אפשרי או טיפול פליאטיבי בכאב. טיפול בהקפאה, לעומתם, קצר יותר ואורך עד שעתיים לעומת כחמש שעות לכל הפחות בניתוח, עם החלמה קצר יותר  ובסיכון מינימלי לאנטומיה מסביב המלפורמציה.
 
"במקרים מורכבים ניתוחים עלולים לגרום לנכות חמורה בגלל מעורבות של שרירים, עצבים או כלי דם שהם חיוניים לתפקוד אותם אברים", מסביר ד"ר פרקש. "הטיפול בשיטה החדשה מתבצע באמצעות החדרת מחטים מיוחדים לתוך הנגע תוך שימוש באולטראסאונד וסי טי, כאשר הגז עובר דרך המחטים ומקפיא את תאיו".

 

ד"ר פרקש מספר על המטופל הראשון בארץ שטופל בשיטה זו: "מדובר במטופל בן 26, שסבל במשך שנים רבות מכאבים באזור הכתף והגב העליון בשל גודלו העצום של הנגע. כאשר במקרה שלו, הסרתו בניתוח המערב את השרירים, עלול היה לגרום לפגיעה משמעותית בתפקוד הכתף והגפה העליונה. החלטנו למקד את הטיפול בהקפאה לאזור ממוקד בכתף  מבלי לסכן את כל השרירים מסביב. כעבור שלוש שעות המטופל שוחרר לביתו במצב טוב".
 
בינתיים יש רק מקרים בודדים של טיפול בהקפאה לFAVA- בספרות הרפואית, אך יעילות הטיפול מסתמנת יותר ויותר, במרכזים שונים למומים וסקולריים ברחבי העולם. "יש מקום לאופטימיות שהשיטה הזו תעזור למטופלים שלא ניתן לנתח, והתפקיד שלה ימשיך להתברר עם צבירת ניסיון רב יותר". הוסיף ד"ר פרקש.