​אות יקיר הר"י על תרומה לתחום רפואת הפגים בארץ הוענק לפרופ' פרנסיס מימוני, מנהל מחלקת יילודים בשערי צדק

 

 

בשבוע האחרון נערך טקס יקיר הסתדרות הרפואה בישראל (הר"י) לדמויות מפתח ברפואה הישראלית אשר הטביעו חותמם בתחום. 
קרדיט לצילום: פרי מנדלבוים
בתמונה (מימין): פרופ' מימוני עם פרופ' ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית.

הפרס הוענק עד כה לדמויות ציבוריות ששימשו בתפקידים שונים בהסתדרות, כאשר השנה, הפרס הוענק גם לרופא מן המניין. 
במהלך הטקס צוינו לשבח כמה מן היוזמות המהפכניות שקידם פרופ' מימוני, במסגרת תפקידו כיו"ר המועצה הלאומית לבריאות הילד של משרד הבריאות, בין היתר, הקמת בנק חלב האם הראשון, הכנסת חיסונים, תרופות וטכנולוגיות חדשות לסל השירותים. 
"הטקס נערך אחת לארבע שנים וברשימת  הזוכים בפרס עד כה, 14 דמויות מפתח חשובות שהשפיעו על מערכת הבריאות באופן יוצא דופן. לכבוד הוא לי להימנות ברשימה זו", ציין פרופ' מימוני.  
פרופ' מימוני יליד אלג"יר, סיים את לימודי הרפואה והתמחה ברפואת ילדים בבית הספר לרפואה בפריס, צרפת. השלים תת-ההתמחות בניאונטולוגיה בביה"ח לילדים בסינסנטי, בארצות הברית, שם  מונה למנהל תכנית ההתמחות במקום. שימש כמנהל הפגייה בפיטסבורג ולאחר מכן מונה פרופ' מימוני לנהל את חטיבת הילדים בחמישה מבתי החולים המסונפים לאוניברסיטת ניו יורק. במסגרת זו הוביל את התכנית הגדולה ביותר בארצות הברית להכשרת רופאי ילדים שכללה 110 מתמחים. בגיל 35 מונה פרופ' מימוני לפרופסור חבר במסלול הרגיל ולפרופסור מן המניין במסלול הרגיל בגיל 39. בשנת 1997 בשיאה של קרירה מפוארת בארצות הברית, כשהוא היה ברשימה של הרופאים הטובים בניו יורק של ה- New York Magazine, החליט מטעמי ציונות לעלות ארצה.  
לאורך השנים נבחר פרופ' מימוני לשורה ארוכה של תפקידים התנדבותיים בכירים: בשנים 2001-2005 כיהן כיו"ר החוג לרפואת ילדים באוניברסיטת תל אביב, בשנים 2002-2004 כיהן כיו"ר האיגוד הישראלי לנאונטולוגיה, בשנים 2004-2008 כיהן כיו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, בשנים 2008-2017 כיהן כיו"ר ועדת בחינות ברפואת ילדים ומאז משמש חבר בכיר בוועדה, משנת 2013 ועד היום מכהן כיו"ר המועצה הלאומית לבריאות הילד של משרד הבריאות. 
פרופ' מימוני הוא בעל שם עולמי בתחום הניאונטולוגיה ולפני שלוש השנים מונה למזכיר הכללי של האיגוד הבין לאומי של נאונטולוגיה (INA, International Neonatology Association ).  פרופ' מימוני התנדב שנים ארוכות ועד עכשיו בצה"ל וקיבל פרסי הצטיינות בחיל רפואה פעמיים, תחת 2 קרפ"רים שונים.
לפרופ' מימוני שורה ארוכה של מאמרים מקוריים (300) וספרים רבים. הוא העורך הבינלאומי של העיתון האמריקאי Journal of Perinatology, עיתון רשמי של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP, American Academy of Pediatrics).