בדיקת PET/CT חדשנית לאבחון סרטן הערמונית

 

 

בדיקה ייחודית לזיהוי מוקדים ממאירים זעירים של סרטן הערמונית (פרוסטטה) מתבצעת במרכז הרפואי שערי-צדק.
פיתוח חדשני של בדיקת PET/CT בשילוב חומר רדיואקטיבי אחר בשם Gallium68-PSMA מאפשר איתור מוקדים ממאירים זעירים של סרטן הערמונית שלא ניתן לזהותם באמצעי הדמיה אחרים. הבדיקה החדשה נכנסה לסל הבריאות לפני כחודש, עבור חולי סרטן ערמונית בסיכון גבוה בזמן האבחנה הראשונית, ועבור חולי סרטן הערמונית בהם קיים חשד לחזרת המחלה. המחלקה לרפואה גרעינית בשערי צדק, בראשות ד"ר רחל בר-שלום, היא המחלקה הראשונה בירושלים לביצוע בדיקה זו.
סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל. שיעורי ההיארעות של סרטן חודרני של הערמונית עולים באופן ברור החל מגיל 50 ורוב החולים הם בני יותר מ-65 שנים. סרטן הערמונית הוא הרביעי בשכיחותו כגורם תמותה מסרטן בגברים בישראל, אחרי סרטן הריאה, סרטן המעי הגס והחלחולת וסרטן הלבלב.
ד"ר בר שלום מסבירה: "בדיקת PET/CT עם החומר הרדיואקטיבי F18-FDG היא הבדיקה הנפוצה לזיהוי מוקדי ממאירות בחולי סרטן מסוגים שונים, אולם עבור חולים בסרטן הערמונית הבדיקה אינה אופטימלית. זיהוי מוקדם של אתרי מחלה והערכה מדויקת של מידת ההתפשטות של הגידול חשובים לתכנון הטיפול ולהערכת המצב הבריאות. בבדיקה החדשה התכשיר הרדיואקטיבי (Ga68-PSMA) מוזרק לווריד לאחר צום של כ-5 שעות, ללא תופעות לוואי מיוחדות. הצילומים מתבצעים כשעה לאחר ההזרקה ולאחר מכן החולה משוחרר לביתו ללא מגבלות. שימוש חדשני נוסף בתכשיר רדיואקטיבי דומה  לצורך טיפול ולא רק לצורך אבחון של מוקדים של סרטן הערמונית, נמצא כעת בשלבים ראשונים של מחקר קליני בחו"ל והתוצאות נראות מבטיחות עם הקלה בכאבים, שיפור באיכות ואף באורך החיים".
בסמינר בנושא חידושים באבחון וטיפול ברפואה גרעינית בסרטן הערמונית, מטעם המחלקה לרפואה גרעינית במרכז הרפואי שערי צדק שנערך בתחילת החודש, נסרקו החידושים בהדמיית סרטן הפרוסטטה על ידי בדיקת Gallium68-PSMA PET/CT ובטיפול רדיואקטיבי בסרטן זה על ידי Lutechium177-PSMA. בסמינר התקיימו שתי הרצאות אורח של פרופ' מיכאל הופמן מהמרכז להדמיית סרטן במרכז הסרטן פיטר מק'קולם במלבורן, אוסטרליה.
ד"ר בר שלום מוסיפה: "זהו הכנס הראשון שנערך בירושלים בנושא ומטרתו העיקרית היא חשיפה ולימוד של השימושים, היתרונות והמגבלות של שיטת ההדמיה החדשה ומשמעויותיה הטיפוליות. אנו שמחים להיות מרכז מוביל בירושלים בפיתוח התחום ומתכננים בעתיד להכניס לשימוש קליני גם את הטיפול הרדיואקטיבי ב-Lutechium177-PSMA לטובת חולי סרטן הערמונית".