​שערי צדק: קורס ייחודי להכשרת אחיות נאמנות כאב

 

כמאה אחים ואחיות ממרכזים רפואיים במרחבי ירושלים השתתפו בקורס ייחודי שהתקיים לאחרונה במרכז הרפואי שערי צדק בנושא ניהול כאב במטופלים.

 

המטרה שהוצבה בפני המארגנים הייתה להקנות ידע מעמיק ולתרום למניעה וטיפול אופטימלי בכאב בכל מתארי הבריאות. ​
לדברי צילה כהן, אחות כאב במרכז הרפואי שערי צדק ומיוזמות הקורס, עד אמצע שנות ה-90, במוסדות הרפואיים השונים בארץ ובעולם, התפיסה הגורפת הייתה כי הכאב אמנם מהווה אינדיקציה לחולי הדורש טיפול אך הצוות הרפואי מעולם לא שאל מטופל מיוזמתו עד כמה הוא כאוב. בתחילת שנות ה- 2000 עלתה המודעות לנושא בעולם כולו גם בארץ וגם במרכז הרפואי שערי צדק. עבודות שנעשו הראו חד משמעית כי הקלה על כאב, כחלק ממכלול הבעיות בהן יש לטפל באשפוז, מקצרת את משך האשפוז ומשפרת מדדים את ההחלמה לפני ואחרי ביצוע פעולות מורכבות. "כיום אנו דוברים שפה אחידה בין לאומית הקשורה לכאב, בה אחד מבין את השני". כך מסבירה. "לא עוד המושג 'מתלונן על כאב', שהיה נפוץ בקרב הצוותים המטפלים ובעל קונוטציה שיפוטית, אלא 'מדווח על כאב', זה מעיד על שינוי מוחלט בתפיסת הכאב מאומדן מגיב לאומדן יזום".


הקורס ארך ארבעה חודשים וכללו שמונה מפגשים במהלכם אחיות ורופאים, העבירו באמצעות סימולציות, הצגת מטופלים ודיונים את כל הנושאים הקשורים לסוגי כאב, ביצוע אומדן כאב, התערבות טיפולית  והערכה. 
מפגש הסיום כלל פנל רב מקצועי בהשתתפות רופא מומחה כאב, אחות מנהלת מחלקה ,עובדת סוציאלית ומתאמת כאב, ועדות של מטופלת מורכבת שסיפרה את סיפורה האישי והאירה את נושא הכאב מזווית המטופל. 
"טיפול בכאב דורש סבלנות, הקשבה, מתן תקווה, אמון במטופל וחיזוקים חיוביים. ההשתתפות הנרחבת מבטאת את הרצון של הצוות הסיעודי להצטרף למגמה העולמית ולתת את הטיפול המיטבי תוך שימוש בכל הכלים שנלמדו ובעתיד לשמש אחים ואחיות נאמני כאב".