התמוטטה ב"יד ושם" וניצלה בנס

 

תיירת מפורטוגל התמוטטה במהלך סיור ב'יד ושם' עקב דימום מוחי מסכן חיים, טיפול חדשני במערך המוח בשערי צדק מנע נזק משמעותי והציל את חייה

 

אחד הדברים שכל תייר חושש ממנו הוא לחלות או להיפצע במהלך חופשה – לאן הולכים במקרה חירום? מי מטפל? והאם בכלל הצוות הרפואי ידע לאבחן את המחלה? מורירה מגדלנה (46), תיירת מפורטוגל ואדריכלית מוערכת במקצועה נאלצה להתמודד עם הסיטואציה הזאת במהלך חופשתה בישראל אך למזלה ברגע האמת, הקרבה לשערי צדק הצילה את חייה.

לפני כחודש, במהלך ביקור ביד ושם, חשה מגדלנה ברע והתלוננה על כאבי ראש חזקים וסחרחורות. 

בגלל היסטוריה עשירה של מיגרנות, לא ייחסה לכך חשיבות רבה, אלא שהכאבים החזקים רק הלכו וגברו והסחרחורות נגמרו בעילפון. "כאבי הראש בתחילה לא היו משמעותיים במיוחד וכאשר בעלי הציע שנזמין אמבולנס, השבתי לו, כי אין צורך, בתקווה שכאב הראש יחלוף כפי שקורה בדרך כלל. משם כבר אינני זוכרת דבר". מגוללת מגדלנה את סיפורה. 

במיון המרכז הרפואי שערי צדק לשם הובהלה, בוצע CT  ראש שהדגים דימום תת עכבישי במעטפות המוח וארבע מפרצות מוחיות. מגדלנה הוכנסה לניתוח דחוף שבוצע על ידי צוות מחלקת נוירוכירורגיה בבית החולים, וכלל קדיחת חור בגולגולתה והחדרת נקז להוצאת הנוזלים מחדרי המוח להפחתת הלחץ התוך גולגלתי. משם הועברה לחדר צנתורים לטיפול במפרצת שדיממה- זו שגרמה לדימום התוך עכבישי. 

"רק % 50 מכלל המטופלים הסובלים מדימום תת עכבישי יוצאים ממצב זה בחיים, % 25 ממקרים אלו מסתיימים בנזק מוחי". מסביר ד"ר יעקב אמסלם, מנהל יחידת צנתורי מוח בשערי צדק שטיפל במגדלנה . "דימום תת עכבישי, היא מחלה מאוד קשה המאופיינת בתופעות נלוות רבות. האיתור והטיפול בה צריכים להיות מהירים ככל הניתן, כי התפתחות הדימום לממצאים נלווים עלולים להיות קריטיים כמו במקרה של המטופלת, שהגיעה עם הרחבה של החדרים שהובילה ללחץ תוך גולגלתי מסכן חיים"."מפרצת היא הרחבה בלונית של העורק", מסביר ד"ר אמסלם ומרחיב. " הסיבות הגורמות לה אינן ידועות כל כך, אך ככל הנראה, מה שמאיץ את התפוצצות המפרצת, הם גורמים סביבתיים כגון עישון, או גורמים טרשתיים, יתר לחץ דם, וכו'. ראשית טיפלנו במפרצת שדיממה". לשם כך עשה הצוות הרפואי שימוש בבלון בקוטר מינימלי (קוטר 3-2 מילימטר), שמטרתו להגן על העורק. במקביל הונחו סלילים העשויים ממתכת מיוחדת לטיפול במפרצת. המפרצת נסגרה בעזרת הסלילים ונותקה ממחזור הדם. "אילולי היינו מנתקים אותה, הייתה מהווה סיכון לדימום חוזר מסכן חיים", מדגיש ד"ר אמסלם. 

על פי הצוות הרפואי, סיפורם של מטופלים אלו אינו מסתיים רק בטיפול נקודתי במפרצת. תופעות הלוואי של הדימום התת עכבישי מחייבות מעקב ביחידה לטיפול נמרץ. התופעה העיקרית נקראת ואזו ספאזם -  התכווצויות כלי דם בגלל החומרים הרעילים שנמצאים בנוזל של מעטפות המוח. במצב זה עלול להיגרם אירוע מוחי, כמו במקרה של מגדלנה. 7 ימים לאחר הטיפול הופיעה אצלה לפתע חולשה קשה שהתבטאה בשיתוק בפלג גופה הימני, ולוותה בהפרעת דיבור קשה.

"גם במקרה זה, הזמן הוא קריטי ויש לטפל באופן מידי, באמצעות תרופות דרך הוריד להעלאת לחץ הדם ולהרחבת כלי הדם או בצנתור אם הטיפול התרופתי לא נותן אותותיו. היינו צריכים לטפל באזור שאחראי על הדיבור ועל ההבנה. מדובר בעורקים זעירים בקוטר של 2 מילימטר. כל סטייה הכי קטנה עלולה לקרוע את העורק. התוצאה הייתה מאוד יפה עם שיפור מידי במצבה של המטופלת כבר על שולחן הטיפולים ומגדלנה חזרה לעצמה", סיפר ד"ר אמסלם. 

"אני מודה לאלוהים שהייתי כל כך קרובה לבית החולים. מניחה שאם זה היה קורה לי בים המלח, הייתי הולכת לעולמי, או לפחות הופכת למשותקת" אמרה מגדלנה שתמשיך את השיקום בביתה שבפורטוגל. "היה לי מזל גדול ולדברי ד"ר אמסלם בתוך שנה מספר חודשים אני אוכל לשוב לחיי הרגילים".