​אמור לי מי חבריך ואומר לך על המוח שלך - כנס נוירולוגיה של הילד יוצא לדרך

 

 

פרופ' גרוס צור, רופאה בכירה ביחידה לנוירולוגיה של הילד המרכז הרפואי שערי צדק מסבירה על הקשר שבין המוח לחברים שלנו
מוח היילוד מחווט במטרה ליצור אינטראקציה חברתית. תאי המראה במוח, ה-mirror neurons, שתפקידם לאפשר למידה מוטורית, אחראים באופן דומה ללמידה של אמפתיה ושל הבנה של כוונות הזולת. המוח של היילוד "מצפה להתנסות" תקשורתית, המוח הינו פלסטי וגמיש בגיל קריטי זה. בתהליך התפתחותי תקין, אם האם יוצרת תקשורת תקינה עם הילד, דרך שינויים הורמונליים, תאיים ומולקולריים, חל במוחו של היילוד שינוי מבני במעגלים העצביים הבסיסיים ובמסלולים ההתפתחותיים הקשורים בקשר.

במשך השנים התנסויות מתאימות מאפשרות יצירת קשרי חברות עם חברים שאינם בני משפחה.
במחקר חדשני שפורסם על ידי פרקינסון וחבריה השנה, נעשה שימוש ב-MRI פונקציונלי(fMRI) , בדיקה המאפשרת זיהוי האזורים התפקודיים השונים במוח תוך כדי ביצוע פעולה על ידי הנבדק. מאות חברים בדרגות קשר שונות צפו בסרטים תוך ביצוע fMRI ונמצא שחברים דומים באופן יוצא דופן זה לזה, בדרך  שבה הם תופסים את העולם מפרשים אותו ומגיבים לסביבתם. ככל שהחברות קרובה יותר, כך נמצא דמיון רב יותר בזמן ובעוצמת התגובה כפי שהתבטאה ב- fMRI באזורים מוחיים הקשורים להתייחסות ולפירוש של גירויים חושיים מהסביבה ולתגובות רגשיות. התגובות העצביות של הנבדקים לגירוי מתמשך וטבעי סיפקו מידע עשיר על תגובותיהם לגירוי בחיי היום יום, אשר סביר שעוצבו על ידי המזג שלהם, ע"י מידע קודם, ע"י השקפות ודעות, ע"י עניין וערכים. ישנה מחשבה שהתגובות העצביות יכולות לשמש לזיהוי אנשים בעלי סיכוי טוב להיות חברים או אנשים בעלי סיכוי גבוה להתחבר דרך חברים  ברשתות החברתיות בעולם המציאות..
נושא זה יידון באחת ההרצאות שיתקיימו בכנס נוירולוגיה של הילד שייערך בין התאריכים:07/11/2018 - 19/11/2018, בשעה:09:00 עד 14:30 במרכז הרפואי שערי צדק.
לפרטים נוספים ולהרשמה לחצו