'אני מחמס בגוגל מה קורה לי'. שבץ בגיל צעיר – מדוע זה קורה ואיך מזהים?

 

מתניה בן ה-31 זוכר הכל רק שלא הצליח לבדוק ברשת מה מבשרים התסמינים שהוא חש.

 

 

מתניה צור בן 31 מירושלים היה בשיא תקופת המבחנים בלימודי ההנדסה שלו כשעבר את החוויה המטלטלת שמשויכת בדרך כלל לאנשים בגילאים מבוגרים הרבה יותר.
באחד הערבים כשהיה בשיאו של טקס אמבטיה לפני השינה של אחת מבנותיו הקטנות חש בסחרחורת והתיישב. הוא ביקש מאשתו להחליפו ורץ להתייעץ עם כלי המידע הנפוץ ביותר כיום – הגוגל. אך למורת רוחו לא הצליח להקליד.
"כל מחלה אפשרית עברה לי בראש באותם רגעים. הכול מלבד שבץ מוחי". מספר מתניה. "ניסיתי להקליד ויצאו לי אותיות מבולבלות. ניסיתי להסביר לאשתי שאני לא מצליח 'לחמס בגוגל' אך התברר לי רק בדיעבד כי היא לא הבינה מילה. הבנתי שזה יכול לקרות לכל אחד". כך מספר.
מתניה הגיע למרכז הרפואי שערי צדק ובדיקת CT ראש מיוחד (CTA) שבוצעה הדגימה קריש דם בגודל 1 ס"מ, שהוביל לשבץ מוחי והיה עלול לגרום לשיתוק מלא של פלג גוף ימין ואבדן היכולת לתקשר עם הסביבה.
לדברי ד"ר רוני אייכל, מנהל יחידת השבץ במרכז הרפואי שערי צדק, בישראל כ- 10-25% מכלל המאובחנים עם שבץ מוחי הם מתחת גיל 45 כאשר ברובם  הגורם לשבץ זהה לגורמי הסיכון השכיחים במבוגרים כמו יתר לחץ דם, סוכרת, שומנים בדם, משקל עודף ועישון. אולם, לעיתים, גם נגרם מסיבות נדירות יותר כמו פיצול דופן כלי הדם (DESSECTIONS), חור בלב (PFO), קרישיות יתר, מחלות תורשתיות ומחלות דלקתיות של כלי דם.בצנתור מוח דחוף שבוצע על ידי ד"ר יעקב אמסלם, מנהל יחידת צנתורי המוח במרכז הרפואי שערי צדק, חולץ קריש הדם וחייו של מתניה ניצלו. ד"ר אייכל, מנהל יחידת שבץ מוחי במרכז הרפואי שערי צדק מסביר: "מבירור מעמיק שערכנו התברר שקריש הדם נגרם כתוצאה מחור בין עליות הלב שלא נסגר אצל מתניה לאחר הלידה כפי שהוא אמור להיסגר בכל התינוקות. "תופעה זו שכיחה בכ- 25% מהאוכלוסייה ובדרך כלל אינה גורמת לבעיות. אולם, בחלק קטן מהמקרים בהם ישנו חור גדול עם שינויים מיוחדים של הקיר שצמוד אליו, עלול להיווצר קריש דם ולגרום לשבץ.
לאחר הצנתור ביצענו MRI נוסף שהדגים החלמה מלאה. מתניה חש בטוב ויוכל כעת לשוב ולהמשיך בלימודיו ובמבחנים וצפוי לעבור צנתור לבבי לסגירת החור במערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי שערי צדק שחיונית למניעת אירועים נוספים מסוג זה". מציין ד"ר אייכל.

 

את הצנתור ביצע דר רפאל וולף מנהל יחידת מחלות לב מבניות יחד עם עדי בוטנרו, מנהל יחידת האקו לה בשערי צדק. הצנתור מיצג את שיתוף הפעולה הפורה בין צוותי נוירולוגיה, נוירו רדיולוגיה וקרדיולוגיה בבית החולים. 

 

את הצנתור ביצע דר רפאל וולף מנהל יחידת מחלות לב מבניות יחד עם עדי בוטנרו, מנהל יחידת האקו לב בשערי צדק. הצנתור מיצג את שיתוף הפעולה הפורה בין צוותי נוירולוגיה, נוירו רדיולוגיה וקרדיולוגיה בבית החולים.