תערוכה בנושא גילנות

 

 

פרשת 'איילת זורר' מזווית קצת אחרת: תערוכה מיוחדת בנושא גילנות (Ageism), אפליה על רקע גיל, במרכז הרפואי שערי צדק.  
פרויקט משותף בין השירות הסוציאלי בשערי צדק, בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן והחוג לעיצוב גרפי במכללת אמונה, הניב תערוכה ייחודית בנושא גילנות במטרה לעורר את המודעות לנושא.
הפרויקט נולד במסגרת לימודי התואר השני בעבודה סוציאלית, מגמת שיקום ובריאות, של שירלי כרמי ואפרת כהן, עובדות סוציאליות בשערי צדק. במסגרת הקורס "היבטים פסיכו סוציאליים בזקנה והזדקנות" של פרופסור ליאת איילון נתבקשו תלמידי הקורס להרים פרויקט סביב הנושאים שנלמדו בשיעור. השתיים החליטו לבטא את הנושא שינוי עמדות עקב תופעת הגילנות באמצעים חזותיים. שיתוף פעולה עם סטודנטיות שנה ג' לעיצוב גרפי במכללת 'אמונה' לעיצוב, הניב תערוכה מרהיבה של עשרות כרזות אומנותיות בנושא.
שירלי כרמי ואפרת כהן מסבירות: " גילנות Ageism היא דעה קדומה מצד קבוצת גיל אחת נגד קבוצות גיל אחרות ויכולה להיתפס כתהליך סטריאוטיפי  שיטתי של אפליה נגד אנשים על רקע גילם המבוגר, כפי שגזענות וסקסיזם מפלה על רקע צבע עור ומגדר. מבוגרים מתויגים כסניליים, כבעלי סגנון חשיבה נוקשה, מיושנים במיומנויות ובדעות. בחרנו לעבוד עם הסטודנטיות מתוך מחשבה על ייצוג חזותי של הזקנה באופן חיובי. העברנו לסטודנטיות שיעור על גילנות על בסיס מחקרים בנושא שהתבצעו בבית הספר לעבודה סוציאלית, העברנו בין התלמידות שאלונים הבודקים מה עמדותיהן כלפי הגיל המבוגר. תלמידות המכללה התבקשו ללמוד את הנושא ולאחר מכן יחד עם המרצים שלהם הן עיצבו כרזות המראות את הזקנה באור חיובי. חלק מן הכרזות משלבות אנימציה, וחלקן מבוססות רק על צילומים".