יום עיון ארצי לאחיות בנושא צנתורים עצמיים בשלפוחית השתן בילדים

 

 

כ- 40 אחים ואחיות ממרכזים רפואיים שונים ברחבי הארץ השתתפו בשבוע שעבר ביום עיון ארצי ייחודי בנושא צנתור עצמי לילדים הסובלים מאי נקיטת שתן במרכז הרפואי שערי צדק. יום העיון עסק במגוון הטיפולים הקיימים לבעיה כאשר הנושא המרכזי הוא תפקידה של אחות מרכזת תחום. התכנית כללה הדרכה, הרצאות על חידושים בתחום וסיפור אישי מפי אמה של ילדה המטופלת במחלקה. ההדרכה התמקדה באפשרות שהילד יבצע את פעולת הצנתור בכוחות עצמו מבלי להזדקק לעזרה מבחוץ, על מנת שיוכל לחזור לפעילות שגרתית ככל הניתן כשאר הילדים בגילו.

יום עיון ארצי לאחיות בנושא צנתור עצמי אורולוגיה של הילד
יום העיון הוא פרי יוזמתן של צוות אחיות המרפאה לאורולוגיה של הילד, גב' רחל כהן וגב' אורית גלנט, אשר זיהו את הצורך במתן מענה כוללני בעת הטיפול בבעיה הרפואית בילדים, ובנית מאגר מידע ארצי בנושא של טיפול בשלפוחית השתן הנאורוגנית (Neurogenic bladder) וצנתורים עצמיים קבועים בילדים. 

פרופ' בוריס צ'רטין, מנהל המחלקה לאורולוגיה של הילד בשערי צדק מברך ומדגיש את החשיבות הרבה שביום עיון מסוג זה: "לשמחתנו נענו לאתגר אחיות ממרכזים רבים בארץ ושיתפו אותנו בנעשה ביחידות השונות. מדובר בעיקר בילדים אשר זקוקים לניתוח להגדלת שלפוחית השתן בעקבות מחלות בעמוד השדרה או לאחר חבלה באגן ומחלות אחרות אשר גורמות לשלפוחית השתן לאבד מנפחה. תופעות אלו עלולות להוביל לנזק כלייתי. מטרת הצנתורים היא שמירה על תפקוד כלייתי תקין ואיכות חיים מיטבית. תפקיד האחות במקרים של בעיות אורולוגיות בילדים הוא לא רק מתן טיפול שוטף, האחות המתאמת מדריכה את הילדים ואת ההורים והיא אשת הקשר בין הצוות הרפואי, ההורים והעובדים הסוציאליים.
ילדים הסובלים מחוסר תפקוד של שלפוחית השתן זקוקים לטיפול אינטנסיבי במשך שנים רבות ולעיתים גם כל החיים. במחלקה מטופלים מאות ילדים הסובלים מבעיות אורולוגיות שונות. ההתמודדות הראשונית שלהם ושל בני משפחתם עם הבעיה הרפואית תוכל לסייע להם לנהל שגרה סבירה ולהתמודד עם הבעיה לאורך זמן." 

בעקבות יום העיון האחרון עתיד להתקיים כינוס המיועד גם להורים ובני משפחה של ילדים הזקוקים לצנתורים עצמיים, במטרה לתת להם כלים להתמודד עם המצב הנוכחי בצורה טובה מבלי לפגוע בפרטיות הילדים.