מנקים את הראש - יוצרים מהבטן


אירוע האביב הרביעי השנתי של ילדי הקרוהן והקוליטיס והוריהם 
המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים ע"ש אן וג'ו טרנר במרכז הרפואי שערי צדק
והעמותה הארצית לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית
29-30 במאי, 2014

לצפייה באלבום התמונות מהאירוע


המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים ע"ש אן וג'ו טרנר במרכז הרפואי שערי צדק, בשיתוף העמותה הארצית לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית, אירח ילדים ובני נוער החולים בקרוהן וקוליטיס ואת הוריהם בכפר הנוער החינוכי ניצנה שבדרום הרחוק. 
אירוע האביב הוא חלק מסדנאות התמיכה וההתמודדות שהמרכז בשערי צדק עורך זו העונה השישית לילדים, בני הנוער והוריהם במהלך השנה. 

 

מנקים את הראש - התכנסות


כמאה ילדים, בני נוער והוריהם הגיעו בהסעות מאורגנות ופרטיות לכפר הנוער החינוכי ניצנה, שם חיכו לכולם שלל פעילויות מרתקות שמטרתן להטמיע את המסר - אין דבר שלא ניתן לעשות עם המחלה. הכיף בפעילויות והרגשת השיתוף השלימו את האווירה המחשמלת.
לאחר ארוחת צהריים קלה והתכנסות ברחבת הדשא שליד הבריכה, פתח את האירוע פרופ' דן טרנר, מנהל המרכז לקרוהן וקוליטיס משערי צדק, וכן גב' סילבי עמר, מנכ"ל העמותה הארצית לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית. המשתתפים חולקו לשלוש קבוצות גיל וכולם קיבלו כובעים וחולצות עם לוגו "מנקים את הראש יוצרים מהבטן". אמן הקריקטורה עמוס אלנבוגן הדריך את המשתתפים איך לעטר את החולצות בצורה הומוריסטית בעוד אחרים מצטננים בפעילות תחרותית בבריכה עם צוות מדריכי ניצנה.

 

מנקים את הראש - עמוס אלנבוגן מדריך את הילדם


לאחר מכן, המשיכו בני הנוער והילדים לפעילות נוספת של ציור קריקטורות כדרך לביטוי רגשי, טיילו עם מדריכי ניצנה בפארק האקולוגי, בפארק הסולארי ובמרכז המיחזור של ניצנה והשתתפו בסדנת ODT (outdoor training פעילות גיבוש קבוצתית). במקביל, השתתפו ההורים בשיחה עם הפסיכולוג אודי דנקר על תמיכה הדדית והורות לבני נוער עם מחלה כרונית. ההורים קבלו הצצה נדירה לעולמם של בני הנוער החולים דרך העיניים של המטפל.
 

מנקים את הראש - ארוחת ערב


בערב נפגשו כולם לארוחת ערב בסגנון "על האש" ברחבת האוהלים ולקומזיץ מלווה בשירה בציבור. יהל אשד, חולה קרוהן, סיפר על הילדות שלו עם המחלה ושיתף את המשתתפים בתובנות שלו ובדרכים בהם הוא התמודד עם הקשיים; במילים אחרות- איך להצליח, ובגדול, למרות המחלה.
לאחר יום מלא בפעילויות נפרדו כולם לשינה במאהל הבדואי ובחדרי האכסניה.

למחרת התעוררנו לבוקר שמשי ולאחר ארוחת בוקר משותפת, חיכו למשתתפים עשרות זוגות אופניים בוהקים לטיול אתגרי במדבר. בני הנוער וההורים עצרו בתחנות שונות מסביב לניצנה וקיבלו הסברים על החיים במדבר, הצמחייה והנוף. הילדים עצרו בתחנת בישול מדברי ובה הכינו פיתות על הטאבון ותה צמחים, בעוד ההורים עצרו במערה באמצע המדבר לשיחה עם פרופ' דן טרנר על החידושים בטיפול במחלה.

 

מנקים את הראש - טיול אופניים


לקראת החזרה החליפו בני הנוער כתובות אימייל ופתחו קבוצות ווטסאפ. אירוע זה, הראשון עם לינה, ייזכר כאחד האירועים המשמעותיים שנעשו במרכז הרפואי שערי צדק. אחד מבני הנוער הוותיקים אמר: "היה ממש שווה! זו היתה הפעילות הכי טובה של שערי צדק והעמותה ומה שהוסיף היתה הלינה. היתה אוירה טובה, במיוחד בלילה. הגיבוש התעצם והתווספו חבר'ה חדשים. נהניתי מאוד!!". גם אנחנו...

 
אירוע האביב הוא חלק מהסדנאות שמתקיימות במשך כל השנה וזוכות להצלחה סוחפת.  בסדנאות משתתפים בני נוער רבים והוריהם מכל רחבי הארץ שמספרם הולך וגדל בכל שנה. הפסיכולוג אודי דנקר עם המטפלת ג'ודי רשף נפגשים בשערי צדק מדי חודש למגוון פעילויות בקבוצות נפרדות לפי גילאים. כחלק מהקבוצה מועברת פעילות של טיפול קוגנטיבי- התנהגותי, שהוכחה כיעילה במחלות מעי דלקתיות וסדנאות דרמה ודימוי גוף. ההורים נפגשים בנפרד עם הפסיכולוג ד"ר יאיר עינת לפעילויות המתמקדות בתמיכה הדדית והורות לבני נוער עם מחלה כרונית. בין המפגשים, השיח ממשיך בקבוצה סגורה ייעודית לבני הנוער בפייסבוק של המרכז. 

אנו מזמינים ילדים ובני נוער עם קרוהן וקוליטיס כיבית והוריהם מכל הארץ להצטרף לפעילויות הייחודיות של המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק לכל אורך השנה!