טורטיקוליס ("צוואר תפוס") אצל ילדים


טורטיקוליס הוא כינוי לתופעה מוכרת ושכיחה אצל ילדים המאופיינת בכאב והגבלה בהנעת הצוואר. לתופעה שתי צורות שנבדלות באופן מהותי זו מזו. 

טורטיקוליס של יילודים או תינוקות בני פחות משנה 
צורה זו מופיעה במהלך השנה הראשונה לחיי התינוק, לרוב בסמוך ללידה. התינוק סובל ממגבלה ממשית בסיבוב הצוואר ולעיתים אף ניתן להרגיש גוש קטן בשרירי הצד של הצוואר. הסיבה למגבלת התנועה היא בעיה בשריר זה. איננו יודעים בוודאות ממה נגרם הגוש. יש סברה כי מדובר בנזק תוך-רחמי לשריר ויתכן שבעת הלידה נמתח השריר והגוש הוא ביטוי להחלמתו. המצב מטופל בדרך כלל בעזרת תרגילים לצוואר. ההורים לומדים לבצע תנועות של צוואר התינוק על ידי גלגול הראש שלו בעת שכיבה על הגב ועל הבטן (כשהתינוק ער). 
שינה על הגב כאשר הראש מסובב בקביעות לצד אחד תביא לפחיסה של הגולגולת הרכה של היילוד. לכן יש לעודד הנחת הראש בכל פעם לצד אחר. 
התופעה חולפת לרוב תוך מספר חודשים ודורשת מעקב של רופא ילדים או אורתופד ילדים. לעיתים יש להעמיק את הבירור ולשלול סיבות מורכבות יותר שבגינן התינוק מתקשה לסובב את הצוואר באופן סימטרי לשני הכיוונים. למשל אצל תינוקות המתקרבים לגיל שנה אשר מטים את הראש באופן חריג בתגובה לגירוי ראייתי או שמיעתי תיתכן בעיה בחושים אלה.

טורטיקוליס פתאומי (חדש) אצל ילד בריא
צורה זו של טורטיקוליס שונה בתכלית מהמצב שתואר לעיל. כאן האירוע הוא פתאומי ומתרחש אצל ילד שהיה עד כה ללא כל בעיה בצוואר. קיימים מספר גורמים שיכולים להביא להתפתחות התופעה בפתאומיות.
הגורם הראשון והשכיח ביותר הוא חבלה - מכה, גלגול, נפילה, תנועה חדה וכדומה. אלה מביאים למתיחת שרירי הצוואר ובעקבות כך להתכווצויות ולכאבים.
גורם נוסף הוא זיהום בדרכי הנשימה, הלוע, האוזניים או רקמה אחרת בצוואר. זיהום כזה יכול לגרות את שרירי הצוואר ולהביא לכיווצם. כתוצאה מכיווץ זה מפתח הילד תנוחה ייחודית של הצוואר (לרוב הטייה של הראש לצד אחד וסיבוב לצד הנגדי). 
לעיתים אף מתרחשת תזוזה חריגה של חוליות הצוואר העליונות עד כדי תת-פריקה במפרקי עמוד השדרה עליונים. 

המטרות הטיפוליות
אצל תינוקות מטרת הטיפול היא הקניית תנועה תקינה של הראש כך שהתינוק יוכל לעקוב בעיניו ובאוזניו אחר הסובב אותו. הטיפול יסייע לו לפתח את העיניים, הגולגולת והפנים באופן סימטרי בשני הצדדים ללא נזק ארוך טווח. אצל ילדים המפתחים טורטיקוליס פתאומי המטרה היא להפחית כאב, לחדש תנועה בצוואר ובעיקר למנוע תת-פריקה בחוליות הצוואר. 

הטיפול
בכל גיל יש לשכך כאבים על ידי תרופה מתאימה בסוג ובמינון (כדאי להיוועץ ברופא המטפל). אחרי הרגעת הכאב יש להשכיב את הילד על הגב ולגלגל את הצוואר לימין ולשמאל לאט ובעדינות תוך הימנעות מכאב. לחילופין יש לבצע הטיות של הצוואר (האוזן לכיוון הכתף). הכל מבוצע באיטיות ובעדינות מבלי לגרום כאב. אפשר להקדים חימום מקומי של המקום על ידי כרית חימום, משחת מסאז' או כל אמצעי אחר. אפשר להשתמש בצווארון ספוג רך כדי להפחית את המאמץ של ייצוב הצוואר הכואב בשעות היום. אם המצב לא משתפר תוך 2-3 ימים יש לפנות לרופא. 

מתי דרוש אשפוז? 
לעיתים אנחנו נאלצים לאשפז את הילד לצורך טיפול אינטנסיבי יותר הכולל פיזיותרפיה ואף רתמה ל"משיכה צווארית". רתמה זו מביאה להקלה מהירה מאוד בכאבים ולרוב הילד מבריא במהירות. בעת האשפוז במחלקת הילדים נבצע בדיקות על מנת לאתר סיבות נוספות שעלולות לגרום לטורטיקוליס שלא חלף עם טיפול רגיל. אנו מבצעים הדמיות של הצוואר ומערבים רופאים נוספים בתהליך הבירור. קיימת חשיבות רבה לשיפור מצב הצוואר בהקדם מכיוון שללא טיפול הילד הצומח עלול לפתח עיוות קבוע של הצוואר. 

הסבר זה הוא כללי ואינו תחליף להסבר פרטני על ידי הרופא המטפל.

בכל שאלה אפשר לפנות בדוא"ל לד"ר אהוד לבל במייל lebel@szmc.org.il. 

ההסברים המובאים כאן מנוסחים בלשון זכר לצורכי נוחות בלבד ונכונים לשני המינים.