היחידה לניתוחי גישה לדיאליזה

מטופלים הסובלים מאי ספיקת כליות קשה זקוקים לטיפול תחליפי לניקוי וסינון הדם מרעלים, בדומה לתהליך שמבוצע על ידי הכליות. לשם כך דמו של המטופל צריך להיות מועבר דרך מכונת הדיאליזה המנקה את הדם ומחזירה אותו סימולטנית בקצב של 300 מ"ל לדקה. התהליך כולו אורך כארבע שעות והמטופל חייב לעבור אותו שלוש פעמים בשבוע. הספק כזה ניתן להשיג על ידי החדרת צנתר לעלייה הימנית של הלב, דרך ורידי הצוואר, אולם זה כרוך בהטמעתו של גוף זר באזור רגיש. הצנתר מלווה בשיעור זיהומים גבוה היכול לגרום אף למותו של המטופל.
כדי להימנע מהכנסת צנתר יש צורך בניתוח "גישה וסקולרית לדיאליזה". הניתוח מבוצע על ידי חיבור וריד שטחי לעורק באמצעות פיסטולה. החיבור גורם להרחבת הווריד שיכול לספק כעת את כמות הדם הגבוהה הנחוצה לניקוי הדם. את הווריד הרחב שמתפתח לאחר הניתוח ניתן לדקור פעמים אין ספור על ידי מחטים מיוחדות (כמו בתרומת דם) ולשאוב דרכן את כמויות הדם הדרושות לדיאליזה. בתום הדיאליזה המטופל מתנתק מהמכונה והולך לביתו ללא שום גוף זר המשתלשל מצווארו ויכול לנהל שגרת חיים נורמלית, להתקלח ללא חשש ואפילו ללכת לים. אם למטופל אין ורידים מתאימים, מותקן וריד מלאכותי שנקרא גראפט. רופאי היחידה צברו ניסיון רב בביצוע ניתוחים אלה, הנעשים כיום בהרדמה אזורית בלבד במסגרת אשפוז יום.
הגישה הווסקולרית להמודיאליזה היא גישה לחיים אשר בלעדיה לא  ניתן לשרוד כאשר הכליות מפסיקות לעבוד. לכן לאחר התקנת הפיסטולה יש צורך בתחזוקתה ובתחזוקת הגראפט הנוטים להיסתם מסיבות שונות. ביחידת כלי דם מבוצע מעקב קפדני באמצעות אולטרסאונד על ידי רופאים המתמחים בתחום זה מתוך מטרה למנוע את הסתימות.
התחזוקה מבוצעת בעיקרה על ידי היחידה לרדיולוגיה פולשנית (אנגיוגרפיה) בראשותו של ד"ר אנטוני פרשטנדיג. כאן מבוצעים צנתורים טיפוליים להרחבת כלי הדם שהוצרו או נשחקו במהלך השימוש בגישה ופתיחת סתימות תוך שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר.
יחידת כלי דם בשערי צדק משמשת מרכז שניוני ואפילו שלישוני לניתוחים של מטופלי דיאליזה מכל הארץ, חלקם מגיעים לאחר מספר ניסיונות כושלים להתקנת גישה לדיאליזה. ליחידה לכירורגית כלי הדם מוניטין בין-לאומי בזכות הפרסומים האקדמיים הרבים היוצאים ממנה, ורופאיה מוזמנים לעיתים קרובות לתת הרצאות בכנסים מובילים. 

כחלק מפעילות היחידה מתבצעים במכון כלי הדם: 
1. קבלת מטופלים חדשים וותיקים לבדיקות משולבות עם דופלקס לצורך תכנון גישה להמודיאליזה ולמעקב אחריהן כדי לשמר את תפקודן. 
2. מרפאת פיסטולות לבדיקה לאחר ניתוח והוצאת תפרים.

במחלקת אשפוז יום כירורגי מתבצעים ניתוחי היחידה - קבלה לניתוחים וצנתורים טיפוליים.

גישה לדיאליזה היא גישה לחיים ולכן שאיפתנו להתקין גישה אחת לכל החיים לכל מטופל.

 
התקני גישה המבוצעים ביחידה:

פיסטולה: חיבור ניתוחי של וריד לעורק. בעת טיפול דיאליזה מחברים את הווריד לכליה המלאכותית באמצעות מחטים. בתום הטיפול נותר רק לעצור את הדימום. הפיסטולה מאפשרת למטופל לנהל שגרת חיים רגילה לחלוטין.
השטחה של ורידים: כאשר הורידים השטחיים נשחקים ניתן להשטיח את הוורידים העמוקים בידיים או ברגליים כדי להתקין פיסטולה. היחידה צברה ניסיון רב בניתוחים מסוג זה כדי לאפשר שימוש בוורידי טבעי לדיאליזה ולהימנע משימוש בגראפט.
גראפט: כשאין בכלל ורידים מתאימים משתמשים בווריד מלאכותי הנקרא גראפט. שיטת החיבור זהה לחיבור לפיסטולה. אנו משתמשים בגראפט חדשני המצופה בחלקו הפנימי בהפרין על מנת למנוע קרישה בתוכו.
 
התקני גישה המבוצעים בשיתוף יחידת אנגיוגרפיה:
קטטר צווארי. התקן שמתחבר לעלייה הימנית של הלב דרך הווריד הצווארי. מדובר בהתקן זמני להמודיאליזה עד להתקנת גישה קבועה משום שהקטטר נוטה להזדהם בקלות.