דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

עבר מפואר, פנים לעתיד

עבר מפואר, פנים לעתיד

המרכז הרפואי שערי צדק, הממוקם בלב ירושלים, מילא לאורך השנים תפקיד מרכזי בחיי העיר ואוכלוסייתה. שערי צדק הוא מרכז רפואי רב-תחומי, הגדול בירושלים, המציע שירותים מתקדמים במרבית ההתמחויות הקיימות ברפואה המודרנית. במרכז הרפואי כאלף מיטות בשלושים מחלקות אשפוז. לצדן פועלות למעלה משבעים יחידות ומרפאות תוך מחויבות מתמדת לפיתוח אמצעים משוכללים שיספקו לבאים בשערינו את הטיפול המתקדם והטוב ביותר שניתן להציע.

היסטוריה

מאז 1902 מספק המרכז הרפואי שערי צדק שירותי רפואה מעולים לרווחת תושבי ירושלים והסביבה. מעת שנפתחו שעריו כבית חולים בן 20 מיטות ברחוב יפו, נטל שערי צדק חלק מכריע בהתפתחות העיר. שמו התנ"כי מעיד על מהותו, כמרכז הנותן מענה לצורכי האוכלוסייה המגוונת של ירושלים, מכל גזע, דת ולאום. המרכז זכה למוניטין מצוינים בירושלים, במדינה ובקהילייה הרפואית הרחבה כספק שירותים רפואיים מבוקש ביותר בזכות הצירוף המוקפד של רפואה מתקדמת וטיפול מכל הלב.

הקמפוס

שערי צדק של היום ממוקם על פני שטח של כ-45,000 מ"ר למרגלות הר הרצל. ביחד עם ביקור חולים זהו בית החולים הגדול היחיד הממוקם באתרים מרכזיים בעיר. קמפוס בית וגן של המרכז הרפואי, שהושלם בשנת 1979, כולל עשרה בניינים המחוברים ביניהם וכן שטח חנייה נרחב. משהחל לאכלס את מבנהו הנוכחי, הפך שערי צדק מבית חולים אזורי מכובד למרכז רפואי רב-תחומי בעל שם עולמי של מצוינות בתחומים רבים. בשנת 2016 אושרה תכנית אב חדשה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה לפיה יוגדל שטח בית החולים ל-82 דונם וזכויות הבנייה יוגדלו ל-283,000 מ"ר.

בשנת 2016 נחנך בשערי צדק בית החולים וילף לילדים אליו עברו כל היחידות המטפלות בילדים ובילודים - אשפוז, אשפוז יום והמרפאות. בימים אלה הולך ומוקם בחלקו המערבי של הקמפוס מרכז לטיפול בחולי סרטן ומתחתיו בניין חנייה ובו למעלה מ800 מקומות חניה. 

הצוות

בשערי צדק למעלה מ-5,000 עובדות ועובדים מכלל המגזרים; מגזר רפואי, סיעודי, פרא רפואי ומינהלתי. רבים מהם בעלי מוניטין בין-לאומי בתחומי הידע עליהם הם אמונים.

 

נשות ואנשי הצוות מוכשרים בטכניקות ובכלים רפואיים מתקדמים, ונוטלים חלק במחקרים פורצי דרך לפיתוח טיפולים חדשניים. מאמצי הסגל מתוגברים בסיועם של כ-700 מתנדבים (כולל בנות ובני השירות הלאומי) המספקים מגוון שירותי תמיכה בכל מחלקות המרכז הרפואי.

בכוננות מתמדת

הבניין המרכזי בן עשר הקומות בולט בלב המתחם של שערי צדק. שלוש הקומות התחתונות מאכלסות את השירותים החיוניים ביותר, לרבות חדרי הניתוח, המחלקה לרפואה דחופה (מיון), בית המרקחת והאספקה הרפואית והסטרילית. מחלקות אלה נבנו בכוונה תחילה מתחת לפני הקרקע כדי להבטיח פעילות רציפה של כל הטיפולים מצילי החיים גם במצב של לחימה או מתקפה מכל סוג. לבית החולים ניסיון רב בטיפול במגוון רחב של סוגי טראומה ורפואה דחופה ואנו ערוכים לטיפול מהיר ויעיל באירועים רבי-נפגעים. בשנת 2016 נחנך בבית החולים מערך המוח המאפשר להתאים טיפול מיטבי גם לנפגעי ראש.

בתקופות הפיגועים חיזק המרכז הרפואי את קשריו ההיסטוריים עם צה"ל. כיום מטופלים בשערי צדק למעלה מ-12,000 חיילים מדי שנה ובית החולים משתף פעולה עם צה"ל גם בכל הנוגע למוכנות לחירום. שערי צדק הוכרז כמרכז האזורי לטיפול בנפגעי לוחמה כימית וביולוגית.

סינוף אקדמי

כמכון מחקרי ואקדמי בעל שם, מכשיר שערי צדק סטודנטים לרפואה. הוא מסונף לביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים. סינוף זה מעשיר ומועיל לבית החולים ולבית הספר לרפואה גם יחד ומסייע בקידום המחקר וההוראה לצד הטיפול הרפואי.

מבט לעתיד

שערי צדק הוא מרכז רפואי פרטי-ציבורי שאינו ממומן מכספי המדינה. כל הפעילות השוטפת של בית החולים ממומנת מהכנסות משירותים רפואיים ובמקביל הוא נשען על נדיבות ליבם של ידידים ברחבי העולם על מנת לממן מחקרים, לשדרג ציוד חיוני ולתחזק ולהרחיב את שירותיו ומתקניו.
בכל יום אנו מאמצים מחדש את חזון השילוב בין טיפול מתקדם מבחינה טכנולוגית לבין רגישות לצורכי המטופל, חזון שאפיין את שערי צדק מתחילת המאה העשרים ממש. המרכז הרפואי ניצב בגאווה בחזית הרפואה בישראל ובזירה הבין-לאומית.