דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אפס הפרדה: חדרי ביות מלא – התינוק שלך אתך מרגע הלידה

בשערי צדק מאמינים בקרבה הגופנית בין האם והתינוק גם לאחר הלידה. טיפול בתינוק ברגעיו הראשונים מרגע שיוצא לאוויר העולם משפיע רבות על חוויית המעבר שלו מהרחם לחיים שבחוץ. 

בשנים האחרונות על בסיס תפיסה זו, הלכה וצברה תאוצה גישה חדשה הנקראת אפס הפרדה. אפס הפרדה זה מצב בו האם והתינוק אינם נאלצים להיפרד כלל לאחר הלידה. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות, הוכיחו כי השארת התינוק במגע עור לעור עם אמו מהלידה והלאה, שיפרה את כל המדדים אצל התינוק – תפקודי לב ריאה, רמת סוכר בדם - מאשר אצל תינוקות שהופרדו מאמם. המחקרים הראו כי תינוקות שנשארו צמודים להורה, היו רגועים יותר והגיעו יותר מהר לשלב השינה הרגועה שכה חשובה להתפתחות המוקדמת של המוח באופן אופטימלי, וכן הגיעו להנקה יעילה בזמן קצר יותר.


שהייה משותפת של האם והתינוק יחד חשובה לא רק לתינוק אלא גם לאם, אשר גם החלמתה מהלידה וייצור חלב האם שלה ירוויחו מצמידות גוף לגוף ועור לעור עם התינוק שרק לפני רגעים נולד. 

במחלקת יולדות ג' וד' במרכז הרפואי שערי צדק חדרים ייעודיים, חדרי ביות מלא המאפשרים להישאר עם התינוק מרגע הלידה. החדרים מאובזרים בצורה נוחה המאפשרת האכלה, טיפול בדיקות והדרכות בחדר היולדת.

כל יולדת יכולה לבחור את האפשרות המתאימה לה: 

•    ללא ביות כלל התינוק יימצא רוב הזמן במחלקת התינוקות, בהתאם לזמני הטיפול ולרצון היולדת. 
•    ביות גמיש (שהיית לילה). התינוק מטופל במחלקת התינוקות ושוהה לצד האם כרצונה, כולל בשעות הלילה. 
•    ביות מלא התינוק שוהה לצד האם כל הזמן. כל הטיפולים, הבדיקות וההדרכות נעשים בחדר היולדת.