דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

האלחוש האפידורלי

האלחוש האפידורלי

הלידה מלווה בכאבים קשים שנובעים משינוי במצבו של צוואר הרחם - פתיחתו, מחיקתו וסיוע לעובר בדרכו בתעלת הלידה החוצה. התפתחות התרופות לשיכוך כאבים ושכלול השימוש בהרדמה אפידורלית מציעים בשורה של ממש ליולדות - לידה עם הרבה פחות כאב ובלא סיכונים משמעותיים.
בחדרי הלידה במרכז הרפואי שערי צדק ישנו מרדים באופן קבוע וניתן לבקש אפידורל בכל שלב בלידה. אין צורך להחליט על כך מראש. 
כ-55% מהנשים שיולדות בשערי צדק מבקשות אלחוש אפידורלי. מדובר ב-20-25 הרדמות אפידורליות ביום. ההליך נמשך כרבע שעה ובסופו מחוברת היולדת למכשיר המזליף חומר הרדמה לחלל האפידורלי. בנוסף מחברים את היולדת למכשיר למדידת לחץ דם ולמוניטור רציף העוקב אחר מצב התינוק והתקדמות הלידה. מרגע זה היולדת נדרשת להישאר במיטה. 
מכשיר ההרדמה האפידורלית מזליף חומר הרדמה בקצב קבוע ובנפח קבוע, אבל היולדת שולטת בעוצמת הכאב. אם היולדת מרגישה צורך באלחוש נוסף, יש בידה כפתור שמאפשר לה לשחרר מנת דחף. חשוב לציין שהמכשיר מתוכנת כך שאין אפשרות לחרוג מעבר לכמות החומר המותרת.

ללא סיכון משמעותי
עיקר החשש מהאלחוש האפידורלי הוא כי זריקה אל תוך הגב עלולה להפריע למהלך הלידה ואף לפגוע, בהמשך, בבריאות האישה ובתפקודה. אך אין סיבה לחשוש. מדובר על תרופות ושיטות הרדמה בטוחות מאוד לשימוש שאינן מסכנות את המטופלות והחומר עצמו מדולל ביותר ואינו פוגע בתנועה או מרדים את הרגליים. האלחוש האפידורלי לא מעלים לחלוטין את תחושת הציר והאישה יודעת מתי עליה ללחוץ ובעצם חווה את הלידה באופן מלא אך ללא התשישות והכאבים. תערובת החומרים והמינון הנמוך מונעים תופעה של עצירת שתן וירידות בדופק ובלחץ הדם.
השיטות שבשימוש שערי צדק אינן דוחות את הלידה ואינן מובילות ללידה קיסרית או מכשירנית. בכל הליך רפואי יש רמה מסוימת של סיכון, אבל מדובר כאן בסיכון נמוך מאוד.

מי יכולה לקבל אלחוש אפידורלי?
רוב הנשים יכולות לקבל אפידורל למעט נשים הסובלות מבעיות בגב שמלוות בנזקים נוירולוגיים או נשים שעברו ניתוחי גב, הפרעות בתפקודי קרישה, זיהום מפושט או זיהום באזור החדרת המחט, וכן נשים שמקבלות חומר לדילול הדם. 
יש מגוון רחב של אמצעים לסייע גם לנשים אלה, כמו מתן משכך כאבים דרך הווריד בשילוב גז צחוק, שימוש בהיפנוזה ומלחים להרחה שיעילים בעיקר בחלק הראשון של הלידה, ועוד. 
נשים הנמצאות באחת הקבוצות הנזכרות, שסובלות ממחלות כרוניות, ושעל פי חשדן או חשד רופא הנשים המטפל יכולות להיות מקרה לא שגרתי למרדים, מוזמנות להגיע למרפאת ייעוץ הרדמה טרום-לידתי בשלבים מוקדמים של ההיריון על מנת להיבדק על ידי רופא מרדים ולקבל המלצות לגבי סוג האלחוש שמתאים להן.