דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מיתוס מול אמת

על אמת ומיתוס במיילדות

בהריון צריך לאכול עבור שניים?לידה בחודש שביעיעדיפה על פני לידה בחודש שמיני? צריכת קפה בהריון מזיקה?והאם מתן אפידורל בשלב מוקדם של הלידה מעכב את הלידה?
עולם הילודה מלא במיתוסים שמתגלגלים כבר עשרות שנים. פנינו לד"ר חן סלע, מנהל יולדות ד' במרכז הרפואי שערי צדק שישים סוף לכל השאלות – מה אמת ומה מיתוס?

 

  •  בהריון צריך לאכול עבור שניים - אמת ומיתוס לצידה

כן, יש לאכול עבור שניים. אך השניים הם האם והעובר המתפתח ולא שני אנשים בוגרים! אישה במשקל תקין ובהריון עם עובר יחיד זקוקה לתוספת יומית של 300 קילו קלוריות בלבד (כשלושה גבעי יוגורט קטנים או שלושה תפוחי עץ). בהריון תאומים עולה הצריכה ומומלצת תוספת של 600 קילו קלוריות ביום. במקרי השמנת יתר חריגה או במקרים של רזון קיצוני או מחלות רקע, יש צורך ביעוץ דיאטני על מנת להתאים את העלייה הרצויה במשקל כדי להגיע לתוצא הריון מיטבי.

 

  •     צריכת קפה בהריון מזיקה  - מיתוס ואמת לצדו

כלל, צריכה מתונה של קפה וקפאין בהריון אינה גורמת לסיבוכי הריון ואינה קשורה לסיבוכים כגון הפלות (צריכה מתונה - שתיים עד שלוש כוסות קפה ליום). אולם, ייתכן כי קיים קשר בין צריכת כמויות גבוהות של קפה וקפאין לעלייה בסיכון להפלות. 

 

  •    בדיקות אולטרסאונד מרובות עלולות להזיק לעובר - מיתוס

שימוש בגלי קול (אולטרסאונד) במהלך ההיריון לא הוכח כגורם הפוגע באם או בעובר. שימוש בגלי הקול נטול קרינה ולכן אינו מזיק. למרות זאת, שימוש באולטרסאונד עם הדגמה של זרימת דם לפרקי זמן ממושכים בשליש הראשון של ההיריון, עלול באופן תאורטי לחמם את הרקמה ולכן אינו מומלץ. ככלל אנחנו משתמשים באולטרסאונד בהתאם לעקרון As Low As Reasonably Achievable, כלומר שימוש מועט ולפי הצורך בלבד. 

 

  •     פעילות גופנית עלולה להגביר את הסיכון ללידה מוקדמת והעדר פעילות גופנית מונע לידה מוקדמת - מיתוס

פעילות גופנית מתונה בריאה לכלל הנשים ועל אחת כמה וכמה למי שעוסקת בה טרום ההיריון. הפעילות אינה מעלה את הסיכון ללידה מוקדמת. יתרה מכך, מנוחה והעדר פעילות גופנית אינם מונעים לידה מוקדמת גם באוכלוסייה המוגדרת בסיכון גבוה ללידה מוקדמת.

 

  •     לידה בחודש שביעי עדיפה על פני לידה בחודש שמיני - מיתוס

אין ספק שכאשר מדובר בלידה מוקדמת, כל יום שעובר בתוך הרחם הוא טוב לעובר, והסיכוי שהתינוק שנולד ישתחרר לביתו בריא גדל. על כן עדיפה לידה בחודש שמיני על לידה בחודש שביעי.

 

  •    מתן אפידורל בשלב מוקדם של הלידה מעכב את הלידה - מיתוס

סוגיה זו נבדקה במחקרים רבים ונמצא כי אין בה ממש. מתן אפידורל ליולדת כואבת בתחילת הלידה, גם אם אינה בפתיחה גדולה, אינו משפיע על משך הלידה.