דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

עוברים לחדר לידה 

לידה היא תהליך שהגוף עושה בצורה טבעית. המיילדת תחכה ליולדת בחדר הלידה ותלווה אותה לאורך התהליך. מדי פעם היא תיכנס לבדוק את היולדת ולבחון את התקדמות הלידה. בשלבים יותר מתקדמים היא תישאר לצד היולדת ותסייע לה. ניתן להיעזר בפעמון הנמצא ליד מיטת היולדת כדי לקרוא לה במידת הצורך. 


לפני קבלת היולדת לחדר הלידה נציע לה חוקן (לרוקן את המעי) ומקלחת. יולדת הנכנסת לחדר הלידה נמצאת בדרך כלל בלידה פעילה, לכן נתקין לה עירוי ובאותה הזדמנות ניקח בדיקות דם שיישלחו למעבדה. במידת הצורך נזליף נוזלים. לאחר מכן נחבר את היולדת למוניטור, ישנה אפשרות למוניטור אלחוטי אשר ניתן להלך עימו ואף להתקלח ונאחל לה "בשעה טובה"!

עם התקדמות הלידה וגדילת הפתיחה, נחכה שראש העובר ירד לתוך האגן ויגמור את הסיבוב הפנימי כך שיוכל בקלות לצאת לאוויר העולם.
הרופאים הנמצאים בחדר הלידה יעקבו מעת לעת אחר התקדמות הלידה ויקבלו החלטות בהתאם למצב.


בשלב האחרון של הלידה, שלב הלחיצות, המיילדת תימצא ליד מיטת היולדת ותדריך את היולדת ללחיצות נכונות ואפקטיביות. בזמן הלידה ויציאת הילוד תיכנס מיילדת נוספת לחדר על מנת לעזור בתהליך הלידה וביציאת העובר לאוויר העולם.


עם יציאת התינוק הוא ינותק מחבל הטבור ויונח על בטן האם להיכרות ראשונה. הילוד יישקל ויחומם וישימו לו ידונים (צמידים עם פרטי הילוד) לאחר שההורים הטריים יאשרו את הפרטים. המיילדת תעטוף את התינוק והוא יקבל את ציון האפגר שלו. 


לאחר כל זאת יוכלו ההורים הנרגשים לקבלו לחיבוקים, נשיקות וצילומים. בינתיים תבדוק המיילדת אם השליה נפרדה ותעזור גם לה לצאת בשלום ובשלמות.


לעתים במהלך הלידה יש צורך בחיתוך החיץ כדי למנוע קרעים לא מבוקרים או כדי להוציא את התינוק בצורה מהירה יותר. הרופא יגיע לאחר יציאת השליה לאחות את החתך.


לאחר סיום הלידה מאפשרים ליולדת הרוצה בכך לנסות להניק את היילוד. יניקה ראשונה זאת חשובה ליצירת הקשר הראשוני בין האם לילוד וליצירת הקולוסטרום (החלב הראשוני). אם היולדת לא מצליחה להניק בצורה טובה, המיילדת תעזור לה והיולדת תוכל לקבל עוד הדרכה מהאחיות וממדריכות ההנקה במחלקת היולדות.


עם המעבר למחלקה, תיעשה מדידה נוספת של לחץ הדם, תימדד כמות הדימום ואופן כיווץ הרחם. עם קבלתה במחלקה, היולדת תופנה למיטה היעודה לה ותקבל שקית עם אביזרים (פדים, חלוק, מגבת). במחלקה תיפגש היולדת עם אחות המחלקה ועם מדריכות ההנקה, שזמינות לענות לשאלות ולייעץ בתהליך ההנקה לאורך כל שעות היום.