דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

טיפול בוורידים לאחר הלידה 

כאבי אגן או וורידים בולטים באזור המפסעה יש פתרון!

לכאבי אגן כרוניים יש גורמים רבים. אחד מהגורמים הנפוצים נקרא גודש ורידי האגן (Pelvic Congestion Syndrome/PCS)  או ורידים ודליות באגן. נשים עם PCS חוות כאבים או כבדות באגן במיוחד בזמן המחזור החודשי, תוך כדי (או לאחר) קיום יחסי מין, או לאחר עמידה ממושכת. נשים עם PCS  עלולות לסבול במיוחד בהריון מוורידים בולטים במפסעה או הירכיים העליונות.
רובן של נשים הסובלות מ PCS עברו כבר מספר הריונות והסיכון להחמרה בתסמינים עולה עם כל הריון נוסף. אם זאת, יש גם מיעוט של נשים עם PCS  שהן לפני הריונות או אפילו לאחר גיל המעבר.

מה הם התסמינים של PCS?

האנמנזה האופיינית היא ורידים בולטים באזור המפסעה או הירכיים העליונות שמופיעות באופן משמעותי בזמן היריון. הוורידים האלו עלולים להחמיר מהיריון להיריון וגורמים להרגשה של כאב וכבדות. לפעמים הוורידים האלו בולטים כל כך שזה מהווה קושי לעמוד על הרגליים לזמן ממושך.
לעיתים קרובות קשה לייחס סימפטומים של כאבי אגן באופן ישיר ל.PCS  הרבה נשים עוברות הערכה של רופא נשים שעשויה לכלול בדיקות הדמיה כמו אולטראסאונד,
 CT ולפעמים ניתוח לפרוסקופי כדי לחפש סיבות נוספות לכאבי אגן. ועדיין לא נמצאת הבעיה. לעומת זאת  PCS עשוי להיות מאובחן כראוי.

איך מאבחנים PCS?

אם יש ורידים בולטים באזורים האופיינים בגוף, בדרך כלל לא נדרשת הערכה נוספת. אם יש כאבים באגן בלי ורידים בולטים, נדרשת בדיקת אולטראסאונד של האגן ופעמים הדמיה נוספת. מאד חשוב שבדיקת האולטראסאונד תעשה בצורה טכנית נכונה.

מי מועמדת לטיפול?

נשים המועמדות לטיפול הן באחת (או יותר) מהקטגוריות האלו:


1. נשים שסובלות מוורידים בולטים באזור המפשעה או הירכיים העליונות, במיוחד בזמן הריונות.
2. נשים שסובלות מכאבי אגן כרוניים ולא נמצאה סיבה אחרת להסביר את הכאבים.
3. נשים שסובלות ומועמדות לעבור טיפול בוורידי הרגליים, ושיש להם וורידים בולטים (אפילו שלא כואבים) באזור המפשעה\ירכיים. הטיפול ב PCS  ממעיט את הסיכון שוורידי הרגליים יחזרו לאחר הטיפול בהם.

איך מטפלים ב PCS?

הטיפול ב- PCS כרוך בהליך זעיר פולשני ולא-ניתוחי שבו מוחדר צנתר קטן (כמו חוט של ספגטי) לוורידי האגן כדי לסגור אותם ("אמבוליזציה").
ההליך מבוצע בחדר "אנגיוגרפיה" (חדר ניתוח מיוחד עם ציוד הדמיה כדי לסייע בהנחיית הצנתר למיקום הנכון). ההליך מבוצע עם הרדמה מקומית באזור שבו הצנתר מוכנס (בדרך כלל בצד ימין של הצוואר). מתן תרופות לטשטוש או לסדצייה ניתן דרך עירוי וללא צורך בהרדמה כללית.
ההליך בדרך כלל לוקח בין שעה לשעתיים והמטופלות יכולות לחזור הביתה באותו יום של ההליך ללא צורך באשפוז. נשים בדרך כלל חוות כאב קל במשך 24-48 השעות הראשונות, אשר מטופל עם משככי כאבים דרך הפה.
אם PCS הוא למעשה האבחנה המתאימה, הליך זה נושא הצלחה גבוהה מאוד עם שביעות רצון של המטופל 75-90%. בעבר, האפשרות היחידה לטיפול ב- PCS הייתה הסרת הרחם ("כריתת הרחם"), הליך ניתוחי משמעותי עם סיבוכים פוטנציאליים נוספים.

האם אני צריכה לחכות עד שאני מפסיקה ללדת ילדים כדי לעבור טיפול ל PCS?

לא! זה מיתוס נפוץ שנשים שעוברות טיפול ל PCS (וגם לוורידי הרגליים) צריכות לחכות עד לסיום לידת ילדים. נשים עם PCS  סובלות בשנות הפריון וזה דווקא הזמן שנכון לטפל! זה כן נכון שנשים לא יכולות להיות בהריון בזמן שעוברות את הטיפול עצמו. אין עדות לשום השפעה שלילית על הריונות בעתיד לאחר טיפול ב PCS והזמן הנכון לטפל זה בין הריונות. 

איך אני קובעת תור כדי לראות אם PCS  היא מתאימה לי ואם אני מועמדת לטיפול?

אנו נשמח לקבוע לך תור מידי ליחידת אנגיוגרפיה, במרכז רפואי שערי צדק.
טלפון: 02-655-5014 או 02-564-5634
פקס: 02-666-6125
מייל: angio@szmc.org.il
אתר אינטרנט: www.jerusalemvascular.com

מידע למטופלת

יצירת קשר