דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אפידורל ואמצעי הקלה טבעיים ללידה

משככי כאבים לזמן הלידה

מזל טוב! תאריך הלידה מתקרב אבל ייתכן שיש לכם חששות באשר למהלך הלידה. כל אחת חווה את הלידה אחרת, ויש נשים הסובלות יותר מאחרות מצירים ארוכים או מכאבים חזקים במהלך הלידה. יש מגוון אמצעים לשיכוך כאבים כמו אלחוש אפידורלי, משככי כאבים נוספים ואפילו מכשירים חשמליים וגז צחוק. במאמר שלפניכם תוכלו לקרוא על היתרונות של כל משככי הכאבים הזמינים ליולדת, כיצד הם משפיעים על הגוף ואם יש להם תופעות לוואי. בואו נתחיל.

אפידורל ושיכוך הכאב בזמן הלידה

כשאנחנו שומעים את המילים "לידה" ו"כאבים" או "צירים", האסוציאציה הראשונה שלנו היא אפידורל. אלחוש אפידורלי הוא אמצעי שיכוך הכאבים הנפוץ ביותר ליולדות בכל העולם.

מהו אפידורל ויתרונותיו

השם של אלחוש אפידורלי )או "אפידורל" בקצרה( מגיע ממקום ההכנסה של המחט לגוף – החלל האפידורלי המקיף את חוט השדרה. החלל הזה נמצא בין חוט השדרה לתעלת החוליות ולשם מזריקים חומר מאלחש המרדים את העצבים. היתרון הברור של אפידורל בלידה הוא האלחוש המהיר יחסית של היולדת – זמן האלחוש מרגע ההזרקה ועד לתחושת ההירדמות ואלחוש הכאב הוא כרבע שעה. אלחוש של האזור תורם לתחושה רגועה יותר של היולדת ומאפשר התאוששות מהירה יותר. נוסף על כך, האפידורל משפיע בעיקר על פלג הגוף התחתון של היולדת והיא נשארת צלולה וערנית במהלך הלידה.

השפעת האפידורל

החומר המוזרק בדרך כלל באלחוש אפידורלי הוא משכך כאבים בשם ביפיווקאין או רופיווקאין, והחומר הרדמה בהרדמה אפידורלית הוא לידוקאין ומרקאין. ההרדמה גורמת לתחושת הירדמות ואלחוש ולעיתים אף לתחושת חולשה. החומר המרדים מפחית לרוב את הכאב ומאריך במעט את השלב השני של הלידה. כיוון שההרדמה משפיעה גם על התחושות המגיעות משלפוחית השתן, לרוב מוחדר קתטר שתן במהלך הלידה כדי לעזור ליולדת.

משככי כאבים טבעיים בלידה

לא כל יולדת מעוניינת בתרופות תוך ורידיות ויש נשים המעוניינות לחוות לידה טבעית ככל האפשר. יש כמה משככי כאבים טבעיים שאפשר להשתמש בהם במהלך הלידה, כמו תרגולי נשימה נכונים. נשימה עמוקה וארוכה יכולה לעזור להרפיה של הגוף ולשחרור רצפת האגן, והיא טובה גם להתמודדות עם לחץ נפשי. תרגול מוקדם יכול לעזור ליולדת לנשום כמו שצריך בקלות גם במהלך הלידה.

יש יולדות המשתמשות בשיאצו – לחיצה על נקודות בגוף כדי לשחרר מתחים ולהפחית את עוצמת הכאב. גם דיקור סיני בנקודות הנכונות בגוף יכול לעזור להפיג מתחים ולהקל את הכאבים בלידה. יש המשתמשות גם בתמציות ארומטיות, הנחת רטיות חמות על אזור הגב התחתון ואפילו בשירה כדי

להפוך את תהליך הלידה לקל יותר ולכואב פחות. אחת השיטות המוכרות ללידה היא לידת מים. היולדת נכנסות לתוך בריכה ושם יולדת את התינוק. המים עוזרים להפיג לחצים והתנועתיות של היולדת במים גם היא עוזרת לה לחוות לידה קלה יותר. לידת מים יכולה להתבצע גם היא בבית החולים ומומלץ שיהיה צוות רפואה מקצועי שיעזור ליולדת וידע לספק את כל מה שהיא תצטרך.

גז צחוק

אנחנו מכירים אותו מביקורים אצל רופא שיניים, אבל גז צחוק משפיע באותו האופן גם על יולדות ויכול להרגיע אותן וליצור אצלן תחושה נעימה בגוף. ההשפעה של גז צחוק קצרה יחסית אם מפסיקים לשאוף אותו והיעילות שלו פוחתת עם התקדמות הלידה. גז צחוק מטשטש את היולדת ומפחית את הערנות שלה, ומסופק בדרך כלל לצד חמצן
נקי.

TENS

TENS הוא מכשיר נייד המופעל על סוללות שבאמצעותו נותנים גירוי חשמלי בגוף דרך העור. כדי להשתמש בו, מצמידים אלקטרודות והמכשיר שולח דרכן זרמים חשמליים במתח נמוך העוזרים לשיכוך כאבים. מכשיר זה מועיל לנשים שכבר נמצאות בתהליך לידה, אך אסור להשתמש בו במהלך ההיריון. מצמידים לנשים היולדות את האלקטרודות לגב התחתון והאותות החשמליים מגיעים לעצבים שבאזור ועוזרים לשכך את הכאבים. כיוון שהמכשיר שולח אותות חשמליים לגוף, אסור לחולות אפילפסיה או לנשים עם מחלות לב להשתמש בו ולכן יש להתייעץ עם רופא או גורם מוסמך טרם השימוש.

פטידין

פטידין הוא תרופה ממשפחת אופיאטים הניתנת בעירוי תוך ורידי או בזריקה לשריר. בזריקה או עירוי כאלו אפשר לקבל גם פנרגן, חומר למניעת הקאות, בהתאם לשיקול הצוות הרפואי. אלו הם משככי כאבים המחלישים את עוצמת הכאב אך לא מעלימים אותו לגמרי.

היתרונות של קבלת משככי כאבים בזמן הלידה

משככי כאבים עוזרים להרפות שרירים ומפחיתים את עוצמת הכאבים בלידה. כמה מהם גם לא משפיעים על ערנותה של היולדת וכולם משפיעים מעט מאוד על העובר או שכלל אינם משפיעים עליו. מי שאינה מעוניינת במשככי כאבים הניתנים בצורה פולשנית (עירוי או זריקה) יכולה להשתמש גם באמצעים שאינם פולשניים כמו גז צחוק או שיאצו ועיסויים. הפחתת כאבים פיזיים יכולה לעזור ליולדת לשחרר גם לחץ נפשי הנובע מהאינטנסיביות של תהליך הלידה.

תופעות הלוואי של משככי הכאבים ומשך זמן השפעתם

  • זמן ההשפעה של כל משכך כאבים משתנה בין הסוגים, וגם תופעות הלוואי האפשריות שלהם. כל אחת מושפעת ממשככי הכאבים בצורה שונה, ויכול להיות שלא תחוו כלל תופעות לוואי. אין מגבלת זמן לאלחוש אפידורלי. תופעות הלוואי הנפוצות שלו הן רעידות, בחילות וכאב באזור הגב התחתון. סיבוך נפוץ של הזרקת אפידורל, שאפשר לטפל בו באופן מיידי, הוא ירידה בלחץ הדם. היולדת תקבל כליטר עירוי נוזלים לפני ההזרקה או אחריה כדי להימנע מירידה חדה בלחץ הדם.
  • אם מפסיקים לשאוף גז צחוק, לאחר כמה דקות תפוג השפעתו. לא ידוע על תופעות לוואי מסוכנות, והיולדת עלולה לחוות סחרחורת קלה או בחילה. הגז אינו משפיע על התינוק ואין לו סיבוכים.
  • פטידין ופנרגן משפיעים למשך כ-4 שעות, וכיוון שהחומר עובר בשליה מהאם לתינוק, הוא יכול לצאת רדום אם הזריקה או העירוי ניתנו סמוך למועד הלידה. גם בשימוש בפטידין ופנרגן עלולות להופיע תופעות לוואי של סחרחורות, בחילות ועייפות.

סיכום

אין דרך להימנע מכאבים בלידה אבל יש מגוון אפשרויות להתמודדות איתם. פטידין יכול להפחית את הכאבים ואלחוש אפידורלי בגב התחתון מאלחש את כל פלג הגוף התחתון כדי שהיולדת תוכל לחוות לידה קלה קצת יותר. יש גם אמצעים טבעיים יותר שאינם מעלימים את הכאבים לחלוטין אז עוזרים בהפחתתם, כמו עיסויים בגב התחתון, שיאצו או הנחת רטיות חמות. הצוות הרפואי שיעזור לכן בלידה ידע איך לעזור לכן לעבור את תהליך הלידה כמה שיותר בקלות