דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לידה טבעית אחרי ניתוח קיסרי – VBAC

ניתוח קיסרי בלידה ראשונה

ישנם מצבים שבהם נשים הכורעות ללדת בפעם הראשונה נדרשות לעבור ניתוח קיסרי במקום ללדת בלידה וגינלית/נרתיקית טבעית. הסיבות לכך הן רבות, הן מבחינת האם והן מבחינת העובר, וגם שילוב של השניים – לפני התחלת הלידה ובזמן הלידה עצמה. דוגמאות לכך הן הערכת משקל חריגה )משקל גדול או נמוך לגיל היריון(, יתר לחץ דם אימהי קשה, הפרדות שליה, חשד למצוקה עוברית וכו'. כך או כך נראה כי נשים רבות במצב הזה שואפות לתיקון בלידה השנייה בעזרת לידה טבעית, לרוב קיים לא מעט בלבול בנושא הזה. האם זה בכלל אפשרי? אם כן, באילו תנאים ומתי עדיף להימנע מכך ולבחור מראש בניתוח קיסרי חוזר? במאמר שלפניכם ריכזנו בשבילכם את כל מה שחשוב שתדעו ותשקלו.

לידה טבעית אחרי לידה קיסרית – VBAC / TOLAC

ישנם סיכונים מסוימים ללידה וגינלית לאחר ניתוח קיסרי. אך כאשר נבחן מקרים לגופם, נגלה כי לפעמים כדאי אולי לנסות ללדת בלידה נרתיקית במקום לקבוע ניתוח קיסרי חוזר הכרוך בכאבים לאחר הניתוח, תקופת החלמה ארוכה יותר וכמובן בסיכונים הכרוכים לניתוח עצמו. בדיוק בגלל זה ארגון הבריאות העולמי ממליץ באופן ברור על ניסיון לידה רגילה לאחר ניתוח קיסרי, עם זאת חשוב מאוד להכיר את הנושא הזה לעומק.

מהי לידת TOLAC ולידת VBAC?

המשמעות של ראשי התיבות TOLAC היא לידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי קודם after labor of Trial( (cesarean ,ולידת VBAC היא לידה וגינלית לאחר ניתוח קיסרי )Caesarean After (Birth Vaginal ,כשבעצם VBAC הוא התוצאה הרצויה של לידת TOLAC מפני שלניתוח קיסרי קודם יש השלכות על גוף האישה, נהוג להתייחס ללידות האלה בצורה מיוחדת. שימי לב – אין הכוונה בכך שאלו לידות מסוכנות שעדיף להימנע מהן אלא יש להתייחס ללידות אלו לפי נוהל רפואי מדויק ותחת השגחה כדי להוריד את הסיכון ככל האפשר.

האם אפשרי ללדת לידה נרתיקית אחרי לידת קיסרי?

בהחלט – אפשר ללדת לידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי וזה אפילו מומלץ לנשים שעומדות בקריטריונים האלה:

 •  מרווח בין הלידות: מרווח צפוי של לפחות שנה וחצי ומעלה מהילדה בניתוח קיסרי ללידה העוקבת.
 •  הסיבה לניתוח הקיסרי: אם הניתוח הראשון בוצע בשל חוסר ירידת הראש בפתיחה שלמה או בגלל כישלון לידה מכשירנית וחשד לחוסר התאמה בין האגן לעובר, הרי הסיכוי להצליח בניסיון לידה בהיריון נוסף ירוד לעומת הסיכוי להצליח, אם הניתוח בוצע בשל מצוקת עובר("סיבה לא חוזרת").
 •  שבוע הלידה: ניתוח קיסרי שבוצע בהיריון טרום מועד, כשהחלק התחתון של הרחם לא מפותח, הוא סימן אזהרה לניסיון לידה נרתיקי לאחר מכן.
 • משקל התינוק: כאשר הערכות המשקל הן של ארבע ק״ג ומעלה מומלץ לבחור בלידה בניתוח קיסרי חוזר מתוכנן.
 • אופן החתך ברחם בניתוח הקיסרי (לרוחב בסגמנט תחתון) ומספר השכבות בהן נסגר הרחם (רצוי שתיים).
 • תיעוד של הרחם תקין ולא מדובר למשל ברחם דו קרני או חד קרני.
 • משקל גוף תקין: יולדות בהשמנת יתר נמצאות בסיכון גבוה יותר לסיבוכים, וכן זהו מצב שמקשה יותר על ניטור העובר והתקדמות הלידה. מאידך גם בניתוח חוזר לנשים עם השמנת יתר יש סיכון נוסף לעומת משקל תקין. מומלץ להתייעץ עם גורם רפואי ולשקול כל תרחיש בכובד ראש.

האם ניסיון ללידה נרתיקית מצליח לאחר ניתוח קיסרי?

בהחלט. כאשר שיעורי ההצלחה של לידות רגילות לאחר לידה בניתוח קיסרי הן מעל ל-80 אחוזים. יתרה מכך – מדי שנה בישראל יולדות כ-200 נשים תינוקות בלידה נרתיקית וזאת לאחר שעברו שני ניתוחים קיסריים )חשוב לשים לב שזהו מצב מורכב יותר שנבחר בו רק לאחר בחינה מדוקדקת של כל הסיכונים ותוך כדי הכנה ודיון טרום לידה עם רופא בכיר.

אילו סיבוכים עלולים לקרות?

החשש העיקרי בניסיון לידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי הוא מקרע ברחם. אומנם מדובר במאורע נדיר שמתחרש בפחות מאחוז אחד מכלל הלידות TOLAC ,אבל זהו סיבוך שעלול לסכן את האם ואת העובר. ישנם כמה גורמי סיכון שמעלים את הסיכון לקרע רחם כמו עובר גדול, לידה ממושכת, השראת לידה וכו'. כך או כך, לפני שמחליטים באיזו לידה לבחור, חשוב להתייעץ עם כל הרופאים הרלוונטיים ולשקולה על בסיס הנתונים הקיימים.

האם אפשר לעשות במצב זה השראת לידה?

בחלק מן המקרים אכן אפשר לבצע השראת לידה )מה שמוכר יותר בשם זירוז לידה(. אפשר להשתמש בבלון להבשלת צוואר הרחם או בעירוי פיטוצין במינון נמוך.

באילו מצבים לא רצוי להתחיל ניסיון לידה רגילה לאחר ניתוח קיסרי?

 • חתך בגוף הרחם או כל חתך או הארכה של החתך שאיננו חתך נמוך רוחבי בסגמנט תחתון של הרחם.
 • שלייה שמכסה את הצלקת ברחם מהניתוח הקודם.
 • מרווח זמן של פחות משנה וחצי בין הלידות.
 • משקל עובר גבוה מעל 4 ק״ג.

באשר ללידה טבעית לאחר שני ניתוחים קיסריים – מדובר בהליך שהוא אכן אפשרי, אך כזה שצריך לבחון אפילו יותר בדקדוק מפני שהסיכונים הם בהחלט גבוהים יותר.

לסיכום

אם הלידה הראשונה שלכן הייתה בניתוח קיסרי ואתן שואפות לחוויה מתקנת של לידה טבעית, דעו שזה בהחלט אפשרי. יתרה מכך – ארגוני הרופאים בארץ ובעולם ממליצים על כך ומתארים יתרונות רפואיים רבים אם אתן עומדות בכל התנאים. אם אתן לא בטוחות אם זה משהו שמתאים לכן או שקיבלתן המלצות שלא לעשות זאת, מומלץ בחום לנסות ולקבל חוות דעת רפואית בנושא. יכול מאוד להיות שגם אתן תוכלו ללדת בלידה וגינלית טבעית גם אם אכן ילדתן לידה ראשונה בניתוח קיסרי. בהצלחה!