דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

טיפול ביופידבק

ביופידבק היא גישה טיפולית כוללת אשר מטרתה השגת שיפור בבריאות ואיכות החיים.

במסגרת הטיפול המטופל לומד כיצד לווסת ולאזן את תגובותיו הפיזיולוגיות והרגשיות במצבים של מתח, חרדה וכאבים וכך להשיג שליטה עצמית טובה יותר על גופו.

הביופידבק פועל על עקרון של למידה דרך משוב (פידבק) מיידי. המטופל מחובר למערכת אלקטרונית ממוחשבת, המציגה בפניו נתונים רציפים המתקבלים מגופו בזמן אמת. נתונים אלה נמצאים בשליטתה של מערכת העצבים האוטונומית ולכן המטופל אינו מודע אליהם.

מערכת העצבים האוטונומית מורכבת משתי תתי-מערכות : המערכת הסימפתטית והמערכת הפרא-סימפתטית. המערכת הסימפתטית מופעלת במצב של מתח ודריכות, לעומת המערכת הפרא-סימפתטית המופעלת בזמן רגיעה ואחראית על ויסות המערכות בגוף, כולל ירידה בקצב לב ונשימה סדירה.

בעזרת הביופידבק אפשר לבחון מדדים פיזיולוגיים הכוללים: דופק, תנודתיות קצב הלב, מתח שרירים, מוליכות חשמלית של העור (הזעה), נשימה וחום גוף. מדדים אלו נמצאים בעוררות יתר בזמן מתח ודריכות. המטופל לומד לאזן את המערכת הסימפתטית וליצור הרגעה. בעזרת אימון ותרגול, שיטת הביופידבק מסייעת להחזיר את גוף המטופל למצב של איזון וויסות פיזיולוגי, שמשמעותו הרפיה או הקלה בסימפטומים גופניים אשר מתבטאים במתח, חרדה או כאבים ועל ידי כך מאפשרים רגיעה נפשית.

הביופידבק משקף טכניקה תקשורתית מעניינת בין המטופל לבין המכשור. טכניקה המאפשרת למטופל להיות במודעות ולתקשר עם עולמו הפנימי, מעין מראה פסיכופיזיולוגית המציגה לו את התהליכים הפיזיולוגיים המתרחשים בגופו ומאפשרת לו להכיר אותם.

שיטת הטיפול בביופידבק אינה כרוכה בתופעות לוואי, מתאימה למטופלים בעלי מוטיבציה לתרגול עצמי ומלמדת על הקשר בין גוף ונפש ויחסי הגומלין ביניהם.