דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

פיזיותרפיה למאושפזים

פיזיותרפיה במסגרת האשפוז בבית החולים מיועדת לטיפול במטופלים הסובלים מבעיות נשימתיות כגון קוצר נשימה, צפצופים, ליחה מרובה וסטורציות נמוכות. באמצעות תרגילים, שינויי תנוחה ושימוש באמצעי עזר שונים ניתן לשפר את התפקוד הנשימתי ולהביא להקלה סימפטומטית משמעותית.

הטיפול הנשימתי הוא מרכיב חשוב וחיוני בתהליך ההחלמה לאחר ניתוחי בטן וחזה. חומרי ההרדמה, בשילוב עם הכאב שצפוי לאחר הניתוח כמו גם הירידה בתנועתיות הכללית, הם גורמי סיכון לסיבוכים נשימתיים. בעזרת הפיזיותרפיה ניתן למנוע סיבוכים אלה ולזרז את תהליך ההחלמה.

בנוסף, מטופלים השוהים ביחידת טיפול נמרץ או מונשמים במחלקות השונות נזקקים לטיפול פיזיותרפיה נשימתית אינטנסיבית לצורך גמילה ממכונת ההנשמה והימנעות מהחזרתה של צינורית ההנשמה.

בד בבד עם הטיפול הנשימתי, חלק נכבד מהטיפול מוקדש לניידות מוקדמת, הכוללת: תנועתיות במיטה, ירידה מהמיטה בשלבי המחלה הראשונים, הליכה במחלקה, תרגילי חיזוק ועוד. הטיפול ניתן בהתאם ליכולת המטופל ולמטרות הטיפול שנקבעו. מחקרים רבים מאד מראים כי מטופלים הנמנעים משכיבה ממושכת ומתניידים במחלקה, חשופים לפחות סיבוכים רפואיים.

ישנם מטופלים הסובלים מירידה בכוח השריר ובירידה תפקודית כתוצאה מהאשפוז הממושך. במקרים אלה אנו מטפלים בהפעלת השריר ומניעת נזקים משניים ומעודדים תרגול וניידות ככל שניתן.

אנו רואים חשיבות עליונה במתן הדרכה להמשך טיפול בבית ולאורח חיים פעיל על פי יכולת המטופל.

אמצעי הטיפול העומדים לרשות הפיזיותרפיסט מגוונים וכוללים בין היתר טיפול ידני, תרגילי נשימה, אימון גופני, גומיות כושר, שימוש במכשור טיפולי מתקדם והדרכה וייעוץ.

היקף הטיפול, משכו ותדירותו תלויים בחומרת המחלה, בגיל המטופל, במצב הרפואי שלו ובהיענותו לטיפול וכן במטרות הטיפול שנקבעו לאחר ההערכה התפקודית והנשימתית.

אנו בודקים את מצבו התפקודי של המטופל ומעריכים את יכולתו לשוב לביתו/סידור מוסדי או לבית חולים שיקומי בהתאם למצב התפקודי ולפרוגנוזה של המטופל.