דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

שיקום רצפת האגן

טיפול פיזיותרפיה לרצפת האגן הינו טיפול שמרני המיועד למטופלים הסובלים מליקויים ברקמות הרכות של רצפת האגן ואיברי האגן הקטן. ליקויים אלה עלולים לגרום להפרעה בתפקודה התקין של רצפת האגן הן אצל נשים והן אצל גברים. הליקויים יכולים להופיע בכל גיל ולהם השלכות רפואיות, תפקודיות, רגשיות, חברתיות וכלכליות. טיפול הפיזיותרפיה, בשילוב הדרכה נכונה, משפר את החוזק והתפקוד של רצפת האגן והסוגרים, מקל על תסמיני ההפרעה התפקודית ויעיל הן כטיפול מניעתי והן כטיפול מכוון להקלת הסימפטומים לטווח קצר ולטווח ארוך.

מהי רצפת האגן?

רצפת האגן מורכבת ממערך שרירים, רקמות רכות, כלי דם ועצבים הנמצאים בחלק התחתון של האגן. רקמות אלו יוצרות מעין ערסל המתחיל מפתחו הקדמי של האגן ומגיע עד עצם הזנב ועליהן נתמכים איברי האגן - שלפוחית השתן, הרחם, הערמונית (אצל גברים) והחלחולת (רקטום), ודרכה עוברים צינור השתן, הנרתיק (אצל נשים) ופי הטבעת.

לתפקוד תקין של שרירי רצפת האגן חשיבות מרבית בשליטה על הסוגרים (האחראים על תהליכי ההתרוקנות), בשמירה על מנח האברים הפנימיים של האגן (שלפוחית השתן, נרתיק, חלחולת), ביחסי אישות, בהריון ולידה ובהשתתפות בייצוב עמוד השדרה והירכיים.

מתח שרירי תקין בשרירי רצפת האגן הכרחי לשם תמיכה ותפקוד תקין של איברי האגן הקטן. תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן כמו כיווץ יתר או חולשה עלול לגרום לבעיות מגוונות כגון: דחיפות ותכיפות במתן שתן, קשיי התרוקנות, דליפת שתן במאמץ (שיעול, עיטוש, ריקוד ועוד), חוסר שליטה בגזים או בצואה, תחושת לחץ, כובד וכאבים באגן הקטן, כאבים ביחסי אישות, צניחת רחם, צניחת שלפוחית או חלחולת, בעיות לפני לידה ואחריה וכן לפני ניתוחים באזור האגן ואחריהם. תסמינים אלו גורמים לשיבוש באיכות החיים ולירידה תפקודית.

שיקום קרקעית האגן

  • הערכה מקיפה הכוללת תשאול יזום ומעמיק של תלונות המטופל, בדיקה גופנית כללית של היציבה, שרירי הבטן והגב, בדיקה והערכה מקומית של הרקמות ושרירי רצפת האגן - במנוחה ובפעולה, ומתן הסבר אנטומי ופיזיולוגי על איברי האגן הקטן, שרירי רצפת האגן והסוגרים.
  • הדרכה להתאמת עומס בתפקוד יומיומי, שינוי הרגלים ודפוסים, למשל שינוי בהרגלי ההתרוקנות, הדרכה לפעילות גופנית המתאימה לתרגול לאחר לידה ולאחר ניתוחים בבטן ובאגן, תרגילים המסייעים בשיפור היציבה המשפיעה על פעילות שרירי רצפת האגן, זיהוי השרירים, חיזוק ובניית סיבולת שרירי האגן ושיפור התזמון של שרירי רצפת האגן בעבודה משותפת עם שרירי הבטן.
  • הדרכה לביצוע תרגילי הרפיה, דמיון מודרך ונשימות סרעפתיות המקלים על סימפטומים פיזיים ורגשיים של מתח, חרדה וכאב הנלווים לבעיות ברצפת האגן.
  • התרגילים ישולבו עם מכשור ביופידבק, המאפשר למטופל לראות בזמן אמת את עבודת שרירי האגן והסוגרים בשילוב עם שרירי הבטן והנשימה.

בהתאם לממצאים, הפיזיותרפיסט בונה תכנית טיפול שיקומית המותאמת לבעיית המטופל.

קיימת חשיבות רבה לשיתוף פעולה, מוטיבציה ותרגול עצמי יומיומי. מידת הצלחת הטיפול קשורה ליכולת לשנות דפוסי התנהגות והרגלים לצורך ביסוס השליטה על שרירי רצפת האגן והסוגרים בתזמון נכון ומתואם עם שרירי היציבה והנשימה. טיפול מוצלח משפר את איכות החיים במישור הפיזי, הרגשי וההתנהגותי.

הטיפול כולל סדרה של 4-8 מפגשים בהתאם לממצאי הבדיקה ובמרווחים של שבוע עד כשלושה שבועות.