דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

בדיקת סינון שמיעה לילודים - איתור ליקויי שמיעה

תינוקות שומעים כבר בשלב העוברי ברחם אמם ומיד לאחר הלידה, הילוד נחשף ומאזין לצלילי הסביבה. שמיעה תקינה חיונית להתפתחות תקינה של שפה ודיבור.

אחוז קטן מהתינוקות סובל מלקות שמיעה וחשוב מאוד לאתר אותה מוקדם ככל האפשר על מנת להתחיל בטיפול ושיקום במידת הצורך. על כן, כבר בזמן האשפוז שלאחר הלידה מבצעים בדיקת סינון שמיעה לכל הילודים. ישנם שני סוגים של בדיקות:

OAEATE Evoked OtoAcoustic Emissions-Automated Transient – רישום פלט אקוסטי / הדים כוכליאריים. זוהי בדיקה בה משמיעים לילוד צלילים בעוצמה נמוכה דרך אוזניה קטנה. מיקרופון זעיר באוזניה קולט את ההד הנוצר באוזן הפנימית כתגובה לצלילים שהושמעו. אם הילוד נכשל בבדיקה הראשונה טרם השחרור, מבצעים אותה פעם נוספת למחרת.

במידה והילוד נכשל פעם שנייה בבדיקת ה TEOAE, מתבצעת בדיקת סינון נוספת – AABR Automated Auditory Brainstem Response – בבדיקה זו אלקטרודות המוצמדות לראש הילוד רושמות תגובות מעצב השמע בתגובה לגירוי אקוסטי המועבר לאוזן דרך אוזניה קטנה. בדיקה זו מתבצעת בכל מקרה גם לילודים עם גורם סיכון לליקוי שמיעה הידוע מראש.

בבדיקות הסינון, התוצאה המתקבלת היא רק: "עבר" או "נכשל". כל ילוד שנכשל בבדיקת הסינון שלאחר הלידה יוזמן לבדיקת סינון חוזרת במכון השמיעה. באחוז מסוים מהילודים לא מתקבלת תגובה עקב נוזלים באוזן, הצטברות שעווה, או תינוק לא רגוע, ורוב התינוקות המוזמנים לבדיקה חוזרת – שמיעתם מתבררת כתקינה. הבדיקה נועדה לאתר את הילודים הבודדים עם ליקוי שמיעה. במידה והילוד נכשל פעם נוספת בבדיקת הסינון במכון השמיעה, הוא יוזמן לבדיקת ABR אבחנתית מלאה.

לקביעת תור לסינון חוזר: 02-6666687