דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

רפואה גרעינית היא תחום דימות שבוחן תפקוד של איברים או רקמות, כדי לזהות מחלות בגוף האדם. האבחון נעשה על ידי הזרקת כמות קטנה מאוד של חומרים רדיואקטיביים פולטי קרינה ומעקב אחר פיזורם בגוף הנבדק, תוך שימוש במצלמות משוכללות.


האבחון באמצעות רפואה גרעינית מספק מידע ייחודי ומשלים לבדיקות אחרות. מידע זה מאפשר לזהות מחלות בשלב מוקדם לפני שמתרחשים שינויים מבניים וכאשר לא ניתן לאפיין אותן באמצעות שיטות אחרות.

בהדמיה ברפואה גרעינית הנבדק הוא מקור הקרינה. המצלמות המאתרות את הקרינה הנפלטת מגוף הנבדק אינן פולטות קרינה. תהליך ההדמיה ברפואה גרעינית משלב בחלק מהבדיקות את ההדמיה התפקודית עם הדמיה מבנית (CT) ע"י שימוש במצלמות משולבות חדשניות מסוג SPECT/CT ו- PET/CT . כך מתקבל מידע מקיף אודות השאלה הרפואית.


במחלקה לרפואה גרעינית במרכז הרפואי שערי-צדק מבצעים מגוון רב של בדיקות אבחוניות. הבדיקות משמשות לזיהוי ממאירויות שונות, הדמיית זיהומים, מיפוי מערכת השלד, הערכת פרפוזיה וחיות שריר הלב, מיפוי כליות ומערכת העיכול, הדמיית מוח לבירור מחלת אלצהיימר, פרקינסון ועוד. במחלקה מתבצעות גם בדיקות מורכבות כמו בדיקה בהשריית שינה (סדציה), בדיקות עם צנתר בשלפוחית השתן (קטטריזציה) ובדיקות לבירור שאלות קליניות מיוחדות כמו מיפוי תנועתיות המעי הדק. כמו כן מתבצעים במחלקה טיפולים בחומרים רדיואקטיביים במחלות שפירות וממאירות של בלוטת התריס והערמונית.


המחלקה מצוידת בשתי מצלמות גמא לביצוע מיפויים ברפואה גרעינית קונבנציונלית ומערכת PET/CT מתקדמת המאופיינת ברגישות גבוהה ובשדה סריקה גדול המאפשר סריקה איכותית ומהירה. המחלקה מוכרת משנת 2018 להתמחות ברפואה גרעינית ע"י המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל.


צוות המחלקה כולל רופאים מומחים בעלי ניסיון רב בביצוע מגוון הבדיקות והטיפולים, פיזיקאי האחראי לבטיחות העובדים והמטופלים ולבקרת איכות של העבודה במחלקה, צוות רנטגנאים מנוסה וצוות משרדי מקצועי המחויב למתן שירות יעיל ואדיב .

המחלקה מספקת שירותי הדמיה ופענוח מהירים ואיכותיים, מתוך שיתוף פעולה בין-תחומי עם הרופאים המפנים ומתוך יחס אישי ומתחשב במטופלים