דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מכשיר ה-MRI תופס בשנים האחרונות מקום משמעותי ביותר בבירור מחלות לב בילדים ובמבוגרים במגוון הולך ומתרחב של התוויות. ההתקדמות הטכנולוגית המואצת מאפשרת לבצע כיום בדיקות קליניות של הלב ושל כלי הדם בזמן ובעלות סבירים.

בתחילת דרכו, השימוש העיקרי בבדיקות MRI של הלב ושל כלי הדם היה בבירור מומים מולדים של הלב וכלי הדם הגדולים, אך כיום הוא מתרחב לבירור קרדיומיופאטיות שונות, מחלות הסננת שריר הלב מיוקרדיטיס (דלקת בשריר הלב), הערכת מעורבות של גידולים בלב ובמדיאסטינום, הערכת מחלת לב איסכמית, הערכת תפקוד הלב בספורטאים ועוד.
לשם ביצוע בדיקות MRI לב איכותיות יש צורך במכשיר MRI שיש לו יכולות ייחודיות לביצוע הבדיקה וכן יש צורך בתחנת עבודה חזקה המצוידת בתוכנות ייעודיות המאפשרות עיבוד ממוחשב (Post Processing) של התמונות ושל הנתונים. התחנה חיונית כיוון שבעזרתה מיוצרים העיבודים התלת ממדיים, מחושבים נפחי ומהירויות זרימה דרך כלי דם והמסתמים, נפחי מדורי הלב ותפקודם ועוד. כיוון שהבדיקות מגוונות ומסובכות טכנית, יש צורך בתהליך הכשרה ממושך של צוות טכנאים ורופאים קרדיולוגים ורדיולוגים שהתמחו בתחום.


במכון הדימות בשע"צ שני סורקים חדישים מתוצרת סימנס (1.5T ו-3T) המצוידים במיטב הכלים לביצוע MRI של הלב בשיטות המודרניות ביותר כיום בעולם הרפואי. כמו כן עבור יחידת דימות הלב נרכשה תחנת קריאת בדיקות לב חדשנית (CVi 42) המאפשרת אנליזות ייחודיות בדרגת דיוק מיטבית בהשוואה לתחנות העבודה המקובלות כיום בארץ.
צוות היחידה לדימות לב מורכב מרופאים וטכנאים מנוסים בביצוע הבדיקה בילדים ובמבוגרים. זמינות התורים גבוהה באופן משמעותי בהשוואה למרכזים אחרים בארץ המבצעים את הבדיקה.