דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מה הם הגורמים לאי ספיקת לב

מחלה של העורקים הכלילים –טרשת עורקים היא תהליך דלקתי כרוני המתאפיין בהצטברות ושקיעה של שומנים בדפנות העורקים. כתוצאה מכך הדפנות מתעבות ומתקשחות וגורמות להיצרות העורקים, עד כדי חסימה מוחלטת שעלולה לגרום אוטם שריר הלב. היצרות כזאת שאינה מאפשרת אספקת דם תקינה לשריר הלב או אוטם (או אוטמים) עלולים לפגוע בתפקוד שריר הלב ולגרום לאי ספיקת לב.

מחלות ראשוניות של שריר הלב - (קרדיומיופטיות) קבוצה של מחלות שהמכנה המשותף שלהן הוא פגיעה בשריר הלב. המצב הזה יכול לבוא לידי ביטוי בשתי דרכים: הרחבה של חללי הלב או עיבוי של שריר הלב. לעיתים נגרם הנזק כתוצאה מפגיעה גנטית ותפקוד לקוי של מרכיב מסוים בשריר הלב, לעיתים יש הצטברות לא תקינה של חומר מסוים בלב המקשה על תפקודו.

מחלות זיהומיות הפוגעות בלב - אלו נדירות יחסית אך כוללות וירוסים שונים ולעיתים נדירות עוד יותר חיידקים או טפילים. המחלה הנגרמת לרוב הפיכה וחולפת אך לעיתים נשאר נזק שעלול להתבטא חודשים ואף שנים מאוחר יותר כאי ספיקת לב.

דלקת שריר הלב - כדוגמא לאחר זיהום ויראלי הפוגע בלב עלולה להיווצר דלקת, תהליך הדלקת פוגע בשריר הלב.

יתר לחץ דם - לחץ דם גבוה מהווה עומס יתר על שריר הלב ויכול להוביל לשינויים במבנהו (כולל עיבוי שריר הלב) ולירידה בכושר ההתכווצות וההרפיה שלו.

סוכרת - עשויה לפגוע בלב הן ע"י גרימת טרשת עורקים והן ע"י פגיעה ישירה בלב.

הפרעות קצב או הפרעות בהולכה החשמלית בלב - דופק מהיר (טכיקרדיה) לאורך זמן עלול לגרום לפגיעה בתפקוד הלב. פגיעה זו לרוב הפיכה. דופק איטי מדי (ברדיקרדיה) עלול להחמיר התסמינים בחולה עם אי ספיקת לב מסיבה אחרת.

מחלות לב מסתמיות הכוללות היצרות או אי ספיקה (דליפה) של מסתם - הפגיעה במסתם עלולה להקטין את יכולת הלב להזרים את הדם בגוף. כמו כן חלים שינויים משניים בשריר הלב בשל הדרישה המתמשכת ממנו לתפקד ביתר, השינויים האלה עלולים לגרום לאי ספיקת לב שתתמיד גם לאחר תיקון הבעיה במסתם.

מחלות לב תורשתיות- במקרים מסוימים ניתן לזהות בעיה גנטית או מחלה מורשת הפוגעת בלב. במקרים אחרים יש נטייה במשפחה (להורים, אחים או אחיות) של מחלת לב כמו מוות פתאומי, אי ספיקת לב או נטייה לטרשת עורקים אך לא ניתן לזהות בבירור גן פגוע או מחלה מורשת.

תרופות (בעיקר תרופות כימותרפיות מסוימות) - חשוב להבין אם היה טיפול במחלה כמו לימפומה או סרטן דם אחר בעבר או טיפול כימותרפי בסרטן השד. גם הקרנות טיפוליות לחזה עלולות להוביל לאי ספיקת לב.

צריכת יתר של אלכוהול או שימוש בסמים מסוימים

מומי לב מולדים

גורמים שעלולים לזרז את התפתחות אי ספיקת לב ולהגביר את סיבוכיה:
• עישון.
• סוכרת לא מאוזנת.
• לחץ דם לא מאוזן.
• עודף משקל.
• רמה גבוהה של שומנים בדם.
• חוסר פעילות גופנית.