דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הטיפול באי ספיקת לב

שמירה על אורח חיים בריא.
טיפול תרופתי מסודר ועקבי בהתאם להנחיות הרופא.
בדיקות מעקב תקופתיות לפי הנחיות הצוות.
טיפול בקוצבים ובפעולות צנתוריות.
טיפול בניתוחים.

הטיפול התרופתי באי ספיקת לב
הנחיות ועצות ללקיחת התרופות

חשוב שתכיר/י את התרופות שניתנות לך, השפעתן, המינון הנדרש, תדירות לקיחתן. לכל תרופה יש שם מקצועי (גנרי) ושמות מסחריים הניתנים ע"י החברה המשווקת כך שלתרופה מסוימת עשויים להיות מספר שמות שונים. אם אינך בטוח/ה בשם התרופה פנה/י לצוות הרפואי לעזרה.

עליך להקפיד לקחת את התרופות בצורה מסודרת ועקבית לפי הנחיות הרופא. אם שכחת לקחת מנת תרופה, אין לקחת מנה כפולה ביום המחרת.

במידה והפסקת לקחת את התרופה או שינית מינון, יש לדווח לרופא המטפל.

לכל טיפול תרופתי ייתכנו תופעות לוואי. במידה ואת/ה חש בתופעה חדשה שלא חשת לפני לקיחת התרופה, עליך לדווח עליה לצוות המטפל.

במידה ובכוונתך להיעזר בתרופות ללא מרשם או בתכשירים הומיאופתיים, חשוב לדווח ולהיוועץ על כך עם הרופא המטפל.

הקפד/י על מעקב רפואי –בקר/י אצל הרופא המטפל בצורה סדירה על מנת לאפשר ביקורת על נטילת התרופות

בהגיעך למרפאה עליך להביא את חפיסות התרופות בהן את/ה נוהג/ת להשתמש בכדי לוודא שהצוות הרפואי מבין בדיוק איזה תרופות את/ה נוטל בבית ויוכל להתאים בצורה נכונה את הטיפול התרופתי למצבך.

(רשימת התרופות המלאה נמצאת בחוברת המידע. עמוד 14-15)


צנתורים טיפוליים והשתלת קוצבים מיוחדים
בחלק מהחולים/ות ימליץ הרופא המטפל על ביצוע צנתור להערכת האפשרות שחסימה או היצרות בכלי דם כליליים תורמת לאי ספיקת הלב או לסימפטומים. במידה וימצאו היצרויות משמעותיות ניתן לשקול פתיחתם בצנתור טיפולי (בעזרת בלון ותומכן) או על ידי ניתוח מעקפים. במקרים מיוחדים בהם לפגיעה במסתמים יש תפקיד באי ספיקת הלב ניתן לטפל במסתם הפגוע בדרך צנתורית או במהלך ניתוח מסתמים.

קוצבי לב ודפיברילטורים – חלק מהמטופלים/ות הסובלים/ות מאי ספיקת לב יכולים להיעזר בקוצב לב מיוחד המכונה "קוצב לב דו חדרי " או" קוצב CRT". טיפול זה עשוי להקל על חלק מתסמיניך, עם זאת טיפול זה אינו מתאים לכל החולים/ות הסובלים/ות מאי ספיקת לב. במידה ונמצאת מתאים/ה הרופא שלך ידון עמך בנושא זה.
למניעה של הפרעות קצב מסוכנות מומלץ לחלק מהחולים/ות על השתלת קוצב לב מיוחד היודע לאבחן ולטפל בהפרעות קצב מהירות. מכשיר זה נקרא דפיברילטור והוא מושתל כמו קוצב לב רגיל בניתוח קטן המבוצע בדרך כלל בחדר הצנתור.

התערבות כירורגית
בחולי/ות אי ספיקת לב מתקדמת שמיצו את אפשרויות הטיפול לעיל אך עדיין סובלים מאי ספיקת לב קשה ניתן לשקול מועמדות לטיפולים כירורגיים מתקדמים הכוללים:

השתלת לב מלאכותי

השתלת לב אדם

ההתאמה לניתוחים אלה הינה פרטנית וסבוכה. ההחלטה על הצורך בהם וההתאמה של החולה דורשת לעיתים מעקב והיכרות מעמיקה עם החולה, כולל מעורבות של כלל צוות המרפאה.