דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

עילפון שנובע מאובדן הכרה זמני בעקבות ירידה בזרימת דם למח, הינו ממצא שכיח באוכלוסייה הכללית ככלל והרבה מהפניות למיון נובעות מסיבה זו. חלק מהותי מבירור אירועי התעלפות קשור בחיפוש אחר הפרעות קצב אפשריות שיכולות לגרום לאובדן הכרה ויש חשיבות גדולה במציאתן לשם טיפול נאות ומניעת אירועים נוספים. בירור הפרעות קצב היה מבוסס בעבר על אק"ג חוזרים ובוצע הולטר אק"ג ליממה אך עדיין למרות ריבוי הולטרים סיכוי קטן יחסי לגלות הפרעות קצב שחלקו מופיע בתדירות מאד נמוכה.

אי לכך בשנים האחרונות עיקר בירור הפרעות קצב מבוסס על השתלת מנטר תת עורי אשר מקליט באופן מתמשך כל קצב הלב משך 24/7 למשך עד 3 שנים! ומסוגל באופן עצמוני לאתר הפרעות קצב. יתר על כן, כיום יש שימוש גובר במכשיר ביתי שיודע "לתקשר" עם המנטרה התת עורי ובאם נקלטה הפרעת קצב, לשדרה באופן בהול למרפאת הקוצבים האחראית על המטופל בכדי להתריע על הפרעת הצב שנקלטה (ואשר המטופל עצמו לעתים לא היה מודע לה כלל) . לעתים המכשיר הביתי יכול לתקשר גם עם מוקד רפואי זמין 24/7 שם רופא יוכל לראות הפרעת הקצב באופן מיידי ולהחליט באם יש צורך בטיפול דחוף.

המנטר התת עורי הינו בגודל של מס ס"מ (ראה תמונות 1,2) והשתלתו הינה פרוצדורה פשוטה ביותר של מס דקות בלבד ללא סיבוכים. פרט למנטר יש מכשיר ניטור ביתי (תמונה 3) שאמור לשבת בקרבת מיטת המטופל ומאפשר במהלך הלילה התחברות למידע מהמנטר.