דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

היחידה למומי לב במבוגרים

בשערי צדק פועלת יחידה לטיפול במבוגרים עם מומי לב מולדים. היחידה מנוהלת על ידי פרופ' עמירם ניר, יו"ר החוג למומי לב במבוגר באיגוד הקרדיולוגי הישראלי. במרכז הרפואי שערי צדק קיימים האמצעים לטפל בחולים אלה הזקוקים למגוון רחב של מומחים בתחום הקרדיולוגיה, הדמיה, צנתורים ועוד. עבודה משותפת של קרדיולוגים, מרדימים ורופאים מיילדים מבטיחה טיפול מיטבי בהריון ולידה בנשים עם מחלות לב.

מומי לב מולדים במבוגר

מומי לב מולדים אינם נדירים ומופיעים בשכיחות של מעט פחות מאחוז אחד. חלק מהתינוקות והילדים שנולדים עם מום לב נזקקים לניתוח או צנתור לתיקון המום. כתוצאה מטיפול מוצלח בתינוקות וילדים עם מומים מולדים בעשורים האחרונים, רוב הילדים עם מומי לב שורדים ומגיעים לבגרות, ומספר המבוגרים שנולדו עם מחלת לב הולך ועולה. לפי מחקרים בעולם המערבי מספר המבוגרים עולה על מספר הילדים עם מום לב מולד. יש המגדירים את המצב הנוכחי והצפי לעתיד כצונמי בהקשר למספר החולים והבעיות המורכבות אותן הם מציגים. לפי מחקר שנעשה במכון גרטנר יש בישראל כ 20,000 מבוגרים עם מום לב מולד, כ 4 חולים לכל-1000 מבוגרים. ככל שאוכלוסייה זו מתבגרת, החולים מציגים גם בעיות לבביות הקשורות לגיל המבוגר.

מהם מומי לב?

מום לב מולד הוא "פגם ייצור" שבו הלב בנוי בצורה שונה מהרגיל. הלב הוא משאבת שריר הדוחפת דם. הלב מחולק לשתי מערכות או צדדים. צד אחד הנקרא ימני – דוחף דם אל הריאות. דם חוזר מהריאות עם חמצן לצד השמאלי ונדחף לגוף. המומים הפשוטים והשכיחים ביותר הם מומים בהם קיים פגם או "חור" במחיצות הלב. במצב זה נוצר ערבוב בין שתי המערכות. תינוקות עם פגמים גדולים סובלים מאי-ספיקת לב. במצב זה יש לסגור את הפגם בצנתור או בניתוח. פגמים קטנים לא משפיעים על הבריאות ולא מצריכים טיפול. מומי לב מורכבים יותר ונדירים יותר יכולים לגרום למחלה קשה ואף לסכן חיים. קיימים מומים חסימתיים – בהם קימת היצרות או חסימה המפריעה למעבר דם. קיימים מומים בהם תפקוד מסתמי הלב פגוע. לעיתים מערכות הלב בנויות בצורה לא נכונה והזרימות של הדם "הפוכות". לעיתים נדירות אחד אן יותר מחללי הלב לא מתפתח וקיימת רק מערכת אחת במקום שתיים. ברוב המקרים ניתן לנתח ולתקן את המומים בגיל צעיר.
למרות השיפור הניכר בניתוחים לתיקון מומי לב, רוב הניתוחים אינם מביאים את החולה לבריאות שלימה וחולים רבים חווים סיבוכים מאוחרים. מומים רבים ניתן לטפל בצנתור, אך גם כאן יש לעיתים בעיות בעתיד. הבעיות השכיחות במבוגרים עם מומי לב מולדים הם הפרעות בקצב הלב עם סיכון למוות פתאומי, אי ספיקת לב, זיהום תוך לבבי, פגם שארי, יתר לחץ דם ריאתי וכלי דם שנפגעו בניתוחים או בצנתורים. חלק קטן מהחולים סובל מכחלון שהנו מצב בו בגלל ערבוב דם רמת החמצן בדם ירודה.

הריון ולידה מהווים סיכון משמעותי בנשים עם מומי לב מסוימים. כ 11% מנשים עם בעיית לב מולדת יחוו סיבוכים בהריון, שהעיקריים שבהם הפרעות קצב ואי ספיקת לב. הסיכון הרב ביותר נצפה בנשים עם יתר לחץ דם ריאתי ונשים עם מום לב כחלוני. אי ספיקת לב מופיעה בשכיחות גבוה בחצי השני של ההריון, במהלך הלידה ובשבועות הראשונים לאחר הלידה. ישראל נמצאת במקום ראשון במספר ילדים ממוצע למשפחה בין חברות ה OECD. נשים רבות עם מום לב מולד יולדות מספר רב של ילדים, וכך נחשפות ליותר לסיבוכים בהריון ובלידה. נשים עם בעיית לב צריכות לעבור הערכה לפני הכניסה להריון ומעקב במהלך ההריון. לנשים עם מום לב סיכוי גבוה יותר ללדת ילדים עם מום לב, ולכן מומלץ שיעברו אקו לב עובר במהלך ההריון. בשערי צדק פועלת קבוצת מומחים הנותנת מענה לנשים אלה.

לפי המלצות האיגודים המקצועיים האירופיים והאמריקאים יש צורך במרכז או מרכזים שלישוניים למעקב וטיפול במבוגרים עם מומי לב מולדים מורכבים. מרכזים אלה צריכים לכלול מומחים במומי לב מולדים: קרדיולוגים, מנתחי לב, מצנתרים, מרדימים, ואחיות. אחת הבעיות בטיפול בחולים עם מומי לב מולדים מורכבים היא רמת המודעות של מומחים שאינם עוסקים בנושא. בשערי צדק קיים מערך המאפשר מתן מענה לבעיות של חולים מבוגרים עם מומי לב מולדים.

חולים שעברו סגירת מומים פשוטים כגון ASD , VSD, PDA, מספיק שיגיעו להערכה חד פעמית. אך חולים מורכבים יותר, עם מומי שלא תוקנו, או מומים כגון:
- Transposition of the Great Arteries,
- Tetralogy of Fallot,
- Coarctation of the aorta,
- Atrioventricular canal


וכמובן חולים עם מומים מסובכים יותר כגון חדר בודד או Eisenmenger syndrome, חייבים להיות במעקב ביחידה למומי לב במבוגר. חולים אלה נמצאים בסיכון להפרעות קצב מסכנות חיים, לאי ספיקת לב, לבעיות מסתמים, וליתר לחץ דם ריאתי, תופעות טרומבואמבוליות ובעיות רבות נוספות.