דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

המרפאה הבין-תחומית לטיפול במומים וסקולריים (בעיות בכלי הדם) מולדים במרכז הרפואי שערי צדק מספקת טיפול מקצועי וממוקד בבעיות וסקולריות מולדות.
מומים וסקולריים מולדים עלולים להיווצר במהלך ההיריון ולהופיע מרגע הלידה ועד לבגרות. כ- 10% מהילודים נולדים עם בעיה וסקולרית כלשהי או מפתחים בעיה כזו בשנות חייהם הראשונות. ברוב המקרים הבעיה נפתרת מעצמה. במקרים בודדים נותר נזק אסתטי ולעיתים גם נזק משמעותי ומסכן חיים המתבטא בלחץ על כלי דם ואיברים חיוניים, נפיחות, בצקות ועוד.
במרפאה החדשה צוות רב-תחומי הכולל מומחים באורתופדיה, כלי דם, פלסטיקה, כף יד, אא"ג, דימות והמטולוגיה הדנים בכל מטופל ומסייעים לו לבחור בטיפול המיטבי. למרפאה מגיעים מטופלים הסובלים מהמנגיומות (גידולים בכלי הדם), עיוותים בוורידים או בעורקים, עיוותים לימפטיים וכן חולים מורכבים הסובלים ממספר סימפטומים בו-זמנית.

שיטות הטיפול במרפאה  

טיפול זעיר פולשני לסגירת כלי הדם באמצעות צנתור במכון אנגיוגרפיה. כאשר מדובר בגידולים שפירים, תבוצע חדירה לאזור הבעייתי דרך כלי דם ראשי במפשעה וצריבה של המקום הבעייתי עד להצטמקות הווריד או העורק. מניעה של זרימת הדם אל עבר הגידול תוביל להיעלמותו.
סקלרוזציה היא שיטת טיפול נוספת הנעשית על ידי החדרת חומר הגורם לכיווץ כלי הדם הבעייתי באמצעות החדרת מחט.
יש גם מטופלים הזקוקים לטיפול תרופתי, טיפול ניתוחי, או שילוב ביניהם.
מטרת הטיפולים להפחית את לחץ הגידול על כלי הדם, שיפור בכאבים ובנפיחות, שיפור במראה האסתטי של האיבר הבעייתי והסרת החשש מפגיעה באיברים חיוניים.

מדוע כדאי לאבחן?

גילוי מוקדם של מומים בכלי הדם בילודים יכול למנוע ולמזער נזקים עתידיים. טיפול מהיר בבעיות מולדות בכלי הדם מאפשר תנאי גדילה והתפתחות רציפים וראויים לילד ומונע סבל מיותר, הן מבחינה גופנית והן מבחינה חברתית.

אוכלוסיות בסיכון

מחלות וסקולריות מולדות יופיעו לרוב באנשים בלי רקע משפחתי או גנטי. אצל מיעוט המטופלים ישנה היסטוריה משפחתית של בעיות דומות או מחלות רקע נדירות כגון תסמונת קליפל טרנוני.