דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

התהליך של יצירת זרע אשר מתבצעת באשכים, מחייב חום פחות מזה של הגוף. מסיבה זו, האשכים נמצאים בשק מחוץ לגוף לאפשר קירור על ידי האויר מסביב.
וריקוצלה היא מקלעת של דליות (אוסף ורידים מורחבים) באזור האשכים שגורמת לחימום יתר וכתוצאה מזה יכול להיווצר ליקוי באיכות הזרע ופגיע בפוריות. יצירת דליות אלה היא תוצאה של כשל בשסתומים חד כיוניים בוריד ספרמטי שבמצב תקין מאפשרים ניקוז דם מהאשך למעלה לכוון הלב וחוסמים זרימת דם בכוון ההפוך (ראה ציור). מצב זה קיים בקרב כ-40% של גברים עם אי פוריות ראשונית ובאחוז עוד יותר גבוה בגברים שהיו פוריים בעבר.

הטיפול

עקרון הטיפול היא סגירת כל הורידים באזור המפשעה והאגן שמספקים את הוריקוצלה כדי להפסיק את זרימת דם בחום הגוף מהבטן לאזור האשכים וחימום יתר של אזור זה.
במכון אנגיו בבית חולים שערי צדק הטיפול מבוצע דרך צנתר של וריד שטחי בצוואר. בשיטה זו, צינור עדין בקוטר 1.3ממ בלבד מוכנס למערכת הורידים והועבר לוריד הספרמטי באזור המפסע בהדרכת שיקוף של רנטגן. דרך חלל הצינור הזעיר, מוכנס חומרים לחסום את הוריד הספרמטי הראשי וגם ורידים קטנים באזור שמהווים מקור אפשרי להישנות הוריקוצלה בעתיד. בפעולה זו אפשר לטפל בוריקוצלה דו-צדדית.
חשוב לציין שאזור הכניסה מאולחש על ידי הזרקת הרדמה מקומית ובתוך הורידים אין עצבים של תחושה כך שאין צורך בהרדמה כללית. משתחררים מבית החולים כחצי שעה אחרי סיום הטיפול עם חזרה מידית לפעילות שגרתית.

האם יש סיכון לטיפול זה?
טיפול על ידי צנטר וחסימת הורידים הוא טיפול עם רמה מאוד גבוהה של בטיחות. קיים סיכוי מאוד נמוך, (כאחת מתוך 1500 מקרים), להתפתחות תגובה אלרגית קשה עם צורך לטיפול מיידי.

תוצאות

אחרי כ-3 חודשים, צפוי שיפור משמעותי באיכות הזרע (מספר, אחוז תנועה טובה ומורפולוגיה) בקרב כ-70% של מטופלים. צפוי הריון טבעי בקרב כ 40% של הזוגות. יש גם מספר מחקרים שגילו שיפור בתוצאות הפריה חוץ גופית (IVF) אחר טיפול בוריקוצלה בהשוואה לזוגות שלגבר קיימת וריקוצלה לא מטופלת.

לפני הפעולה:

אלרגיה לתרופות: עם ידוע לך על אלרגיה לתרופות (במיוחד יוד) או ללטקס, חשוב להודיע מראש לצורך קבלת טיפול מונע.
להביא: התחייבות קוד :G00A4 ,L7204, מלווה.
תרופות: יש ליטול את כל התרופות הקבועות מלבד מדללי דם ואינסולין.
מדללי דם: באם הנך נוטל מדללי דם: קומדין, אליקויס פלויקס, אספירין (מיקרופירין), או מדלל אחר, עליך להודיע על כך בזמן קביעת התור על מנת לתאם הפסקה זמנית לפני הפעולה.
צום: 6 שעות (מותר לשתות מים, תה או מיץ צלול עד שעתיים לפני הפרוצדורה)
מיקום הפעולה:ביום הפעולה יש צורך להגיע לקומה 2 מכון אנגיוגרפיה (סמוך לרנטגן) יש לקחת בחשבון שיש מצוקת חנייה ולכן יש צורך להגיע מוקדם.

לאחר הפעולה:

כחצי שעה לאחר סיום הפעולה משתחררים לבית.
עליך להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך 5 ימים. כדי לתת לאזור להירגע.
יתכן מספר ימים של כאבים קלים עד בינוניים באזור המפשעה ובטן תחתונה עם שפור הדרגתית. תופעה זו היא חלק של תהליך הרפוי ולא מהווה סיבה לדאגה.