דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

בדיקת סי טי היא בדיקת הדמיה מצוינת המספקת מידע רב במהלך בירור אבחנתי. הבדיקה כרוכה בקרינה מייננת ולכן יש לבצע בדיקות סי.טי. רק במקרה הצורך, במיוחד בילדים (אך גם במבוגרים).
באגף הדימות במרכז הרפואי שערי צדק קיים מכשיר סי.טי. חדשני ומתקדם, יחיד מסוגו - פלאש סי.טי. של חברת סימנס. בזכות הטכנולוגיה המתקדמת והייחודית של המכשיר (dual energy), ניתן לבצע את הבדיקה תוך חשיפת הנבדק לכמות קרינה מועטה ככל האפשר ולקבל הדמיה ברזולוציה גבוהה מאוד. מדובר בכמות קרינה קטנה בהרבה בהשוואה למכשירים אחרים. ניתן לדוגמה לבצע בדיקת בטן או ריאות לתינוק קטן ב-0.6 שניות במקום ב-8-10 שניות במכשירים אחרים.


הודות למהירות הבדיקה, באחוז לא מבוטל מהמקרים אין צורך בטשטוש/סדציה אך במקרה הצורך הבדיקה תתבצע תחת סדציה על ידי מרדים מיומן.


חלק מהבדיקות מבוצעות עם חומר ניגוד (בהתאם לבקשת הרופא המפנה) הניתן דרך הפה או הווריד, בהתאם לסוג הבדיקה.


במקרים רבים הילד מופנה לבדיקת סי.טי. ע"י רופאי ילדים בקהילה. במקרים אחרים מופנים ילדים לבדיקת סי.טי. לאחר שהגיעו למיון או כבדיקת מעקב אחרי ילדים בטיפול אונקולוגי.

 

בדיקות סי טי לילדים - שלבי התהליך

בדיקות ללא טשטוש/סדציה

 

  •  יש לתאם תור לביצוע הבדיקה בטלפון 02-6555795. בשיחה תתבקשו לפקסס אל יחידת הסי.טי. את ההפניה שקיבלתם מהרופא המטפל.
  • ביום הבדיקה שנקבעה לילדכם, עליכם להגיע ליחידת הסי.טי. שבקומה 2 במרכז הרפואי שערי צדק לשם פתיחת תיק.
  • כשיגיע תורכם תוכנסו לבדיקה. ההורה יכול להישאר עם הילד במהלך הבדיקה (למעט אם בהיריון) תוך לבישת סינר מגן. הבדיקה נמשכת זמן קצר מאוד ואינה כרוכה בכאב כלשהו לילד.
  • מיד בתום הבדיקה תשוחררו לביתכם.

 

בדיקות המבוצעות תחת טשטוש/סדציה

 

  • יש לפקסס את ההפניה מהרופא המטפל לפקס שמספרו 02-6666097. הפקס מועבר לרדיולוג ילדים. בהמשך יצרו איתכם קשר לתיאום תאריך ומתן הנחיות לבדיקה.
  •  ביום הבדיקה יש להגיע לאשפוז יום כירורגי בקומה 2 במרכז הרפואי שערי צדק, שם ימתין תיק רפואי מוכן ותפגשו את הרופא המרדים אשר יכניס לילד עירוי כהכנה לטשטוש ובהמשך תלוו ליחידת הסי.טי.
  • כשיגיע תורכם הילד יוכנס לבדיקה. הבדיקה עצמה נמשכת זמן קצר מאוד ואינה כרוכה בכאב כלשהו לילד. הטשטוש יתבצע בחדר הבדיקה ע"י הרופא המרדים.
  • זמן קצר לאחר הבדיקה הילד יתעורר. הוא ישהה זמן מה באשפוז יום וישוחרר ע"י הרופא המרדים.

 

תשובות לבדיקות סי טי תתקבלנה תוך ימים אחדים.

 

ניתן לקבל דיסק עם ההדמיות בסיום הבדיקה.