דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

היחידה להדמיית חזה ולב

היחידה להדמיית חזה ולב (סי טי לב) מתמחה בשיטות הדמיה חדשניות למחלות שונות של הריאה, אבי העורקים, כלי הדם הריאתיים והלב. נעשות בה בדיקות טומוגרפיה ממוחשבת (CT) בהתאם לטכנולוגיה החדשנית ביותר הקיימת, תוך שימוש בפרוטוקולים עדכניים המותאמים ספציפית לכל חולה ותסמין:

• CT באנרגיה כפולה למחלות של עורקי הריאה
• בדיקות מפורטות ברזולוציה גבוהה לריאה
• ביופסיות מהריאה והחזה
• ניקוזים
• בדיקות CT לב לעורקים הכליליים (צנתור וירטואלי)
• בדיקות להערכת מבנה הלב לפני צנתור או התערבות לבבית
• בדיקות MRI לב מפורטות


בדיקות ה-CT מתבצעות במכשיר CT משוכלל, במינימום קרינה ואף בפעימת לב בודדת והבדיקות מפוענחות באמצעות תוכנה ייעודית משוכללת. בדיקות הלב מבוצעות ומפוענחות בשיתוף עם ד"ר אריק וולק, מנהל היחידה לדימות חזה ולב במערך הקרדיולוגי. שיתוף הפעולה בין רדיולוג וקרדיולוג מאפשר פענוח מיטבי.
ליחידה חלק בישיבות רב-תחומיות של רופאים מתחומים שונים, כגון ישיבת גידולי החזה, ובהן דנים יחדיו רדיולוגים, רופאי ריאה, מנתחי ריאה, אונקולוגים ופתולוגים.

בדיקת סי טי של הלב מציבה אתגר בגלל היות הלב איבר בתנועה מתמדת. לכן דרושה מהירות גדולה בביצוע הבדיקה במהלכה מסנכרנים באמצעות אק"ג בין מכשיר ההדמיה לבין התכווצות הלב. בחלק מן המטופלים (בעלי קצב איטי ויציב) ניתן לבצע בדיקת סי טי בפעימת לב אחת האורכת כשלושת רבעי השנייה, ובקרינה של פחות מ-1 מיליסיברט. בחולים שאינם מתאימים לביצוע הבדיקה בפעימת לב אחת, הבדיקה נעשית במשך 3-4 פעימות לב, נמשכת שניות ספורות, ובבדיקה זו נחשף המטופל לקרינה של כ-2.5-5 מיליסיברט.
סי טי לב הוא חלופה אפשרית (בלתי פולשנית) לצנתור במקרים של סיכון בינוני/נמוך למחלת עורקים כלילית.
השימוש העיקרי בסי טי לב הוא אבחון מחלה בעורקים הכליליים (עורקי הלב) בפרוצדורה לא פולשנית. הבדיקה מאפשרת לראות את חלל העורקים ולהעריך את קיומן של חסימות. בנוסף ניתן לבחון את דפנות כלי הדם לאיתור מקרי טרשת גם בשלביה הראשונים, כאשר כלי הדם טרם נחסם. לבדיקה רגישות גבוהה מאוד לזיהוי תהליך טרשתי. כלומר: אם בדיקת סי טי לב לא זיהתה טרשת - אפשר לסמוך על אמינותה של שלילה זו.
על מנת לצמצם את רמת הקרינה אליה נחשף המטופל, בבדיקת סי טי לב בדרך כלל לא מודגמים באופן מקיף איברים אחרים בחלל בית החזה כגון הריאות, עורקי הריאה ואבי העורקים. אולם במידת הצורך, אם קיימת שאלה אבחנתית גם לגבי איברים אלה, ניתן לבצע בדיקה נרחבת יותר של כל איברי בית החזה, אך בתמורה לרמת קרינה גבוהה יותר.

סי טי לב ברפואה דחופה (מיון)

כאשר אנשים מגיעים למחלקה לרפואה דחופה בבית החולים עם תלונה של כאב בחזה, ניתן לבצע אבחנה מהירה, כפולה או משולשת (double/triple rule-out) כדי לשלול או לאמת:
• חסימה בעורקי הלב
• קריעה/פגיעה באבי העורקים
• תסחיף ריאתי
בניגוד לצנתור, אין אפשרות לטפל בהיצרויות המתגלות במהלך הבדיקה. עם זאת, ניתן לזהות באמצעותה מחלה טרשתית מוקדמת או היצרויות קלות עבורן צנתור יכול לתת תוצאה תקינה. כמו כן, בשונה מהצנתור, מדובר בבדיקה לא פולשנית. לרוב, סי טי לב מתאים למקרים בהם קיים סיכון נמוך עד בינוני למחלה טרשתית. במקרים האחרים מוטב לצנתר ולאפשר אבחון וטיפול גם יחד.