דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

MRI של המעי הדק (MRE)

בדיקת MRI של הבטן להדגמת המעי הדק (MRE), נותנת תמונת מצב של כל חלל הבטן אך מתמקדת במעי הדק. שיתוף הפעולה של המטופל נחוץ להצלחת הבדיקה, לרבות צום מלא במשך 6 שעות לפני הבדיקה והגעה למכון לפחות שעתיים לפני מועד הבדיקה לשם תחילת ביצוע ההכנות. במידה שנערכה למטופל בדיקת MRE בעבר, רצוי להביא את הדיסק עם הבדיקה הקודמת או את תוצאות הבדיקה.

בדיקת ה-MRI מבוצעת בעזרת שדה מגנטי רב עוצמה ולכן אין להכניס לחדר חפצי מתכת כלשהם. לפני ביצוע הבדיקה המטופל יתבקש למלא שאלון שמטרתו לוודא שאין בגופו מכשירים אלקטרוניים, חפצים מתכתיים (כגון רסיס ישן), קוצב לב או מכשיר שמיעה שעלולים לסכן אותו בזמן הבדיקה. בנוסף, חל איסור להיכנס לחדר ה-MRI אם המטופל בלע לאחרונה קפסולה אנדוסקופית (גלולת מצלמה) או קפסולת דמה שלעיתים ניתנת לפני בליעת גלולת המצלמה האמיתית.

לתשומת לבכם: בדיקת MRE אינה מתאימה לחולי סוכרת. על מטופל חולה סוכרת ליידע את הצוות בכדי שיוכל לקבל הפנייה לבדיקה המתאימה.

הכנות לבדיקה: 

1) יש צורך בצום מלא 6 שעות לפני הבדיקה. אם הנך נוטל/ת תרופות בזמנים קבועים, ניתן לקחת את התרופות עם כמות קטנה של מים.
2) נא להגיע שעתיים לפני מועד הבדיקה כדי לאפשר התארגנות מתאימה: רישום במזכירות, מילוי טפסים ושתייה.
3) במהלך ההכנות לבדיקה תתבקש/י ללבוש חלוק, ויותקן לך עירוי לצורך הזרקת חומר ניגוד המאט את פעולת המעי תוך כדי הבדיקה.
4) כשעה וחצי לפני תחילת הבדיקה תתבקש/י לשתות חומר שתפקידו למלא את המעי ולהרחיב אותו, הדבר מסייע להדגמת דופן המעי. הדרכה מדויקת לקצב השתייה הדרוש תינתן לך על ידי הצוות במכון ה-MRI. שתיית כל הכמות בקצב הנכון חיונית להצלחת הבדיקה, ולכן, גם אם מופיעה תחושת בחילה או מלאות, השתדל/י לסיים את כל הכמות בפרק הזמן שהוקצב.
5) לפני הבדיקה תתבקש/י ללכת לשירותים ולרוקן את כיס השתן.

מהלך הבדיקה:

1) משך הבדיקה כ- 40 דקות והיא מתבצעת בשכיבה על הבטן מבלי לזוז. מדי פעם תתבקש/י לעצור את הנשימה לפרקי זמן קצרים של כ-20 שניות. בנוסף, במהלך הבדיקה יוזרק דרך הוריד חומר המאט את פעולת המעי ולאחר מכן חומר ניגוד שעוזר בצביעת דופן המעי והדגמת שינויים דלקתיים.
2) בסיום הבדיקה ולמשך כשעה וחצי לאחר מכן יתכן שתרגיש/י דחיפות ללכת לשירותים ותיתכן הופעת שלשולים, זוהי תופעה תקינה הנובעת מן החומר ששתית לפני הבדיקה. עדיף להימצא קרוב לשירותים למשך כשעה לאחר הבדיקה (פרק הזמן הוא אישי ותלוי בהרגשתך).

לתשומת לבכם, נבדקים מבוגרים שהגיעו בגפם לבדיקה וצריכים לנהוג בחזרה ממנה,
יש לקחת בחשבון שמשך השהייה בבית החולים יגיע בסה"כ לכ-4 שעות.
בסיום הבדיקה ניתן לאכול ולשתות כרגיל.

תוצאות הבדיקה:

בסיום הבדיקה תקבל/י תקליטור עליו שמורות תמונות הבדיקה.